ערן אזרן

הממשל התאגידי הרעוע בקבוצת דלק – מגיע לשפל חדש: שמעון דורון, שמכהן כדירקטור חיצוני בדלק, מכהן במקביל כיו"ר ארגון מרכז מורשת יהדות לוב – שמקבל תרומות מבעל השליטה בדלק, יצחק תשובה. תשובה הוא יוצא לוב – ובעל קשרים ענפים לקהילה. בעת מינוי של דורון כדירקטור בקבוצה הוא לא הצהיר בפני רשות ני"ע על הקשר לתשובה.

דורון מכהן כיו"ר מורשת יהדות לוב מאז 2015, והוא מונה לתפקיד הדירקטור החיצוני בדלק באוקטובר 2018. בהצהרה על היעדר ניגוד עניינים שהגיש לרשות ני"ע באוגוסט 2018, דורון לא הזכיר את תפקידו בארגון מרכז מורשת יהדות לוב. מאידך, דורון ציין בהצהרה כי הוא מכהן כיו"ר עמותה מאור יהודה בין 2015-2018 (הכוונה היא לעמותה מהעיר אור יהודה). ארגון מורשת יהדות לוב מחזיק במוזיאון בעיר אור יהודה - אך שם הארגון לא צוין בהצהרה.

בכתב ההצבעה על מינויו באסיפה הכללית, עיסוקיו של דורון ב-5 השנים האחרונות תוארו כך: "סמנכ"ל תכנון ארגון ולוגיסטיקה באוניברסיטת בר אילן; בעליה של חברה לייעוץ אסטרטגי; חבר בפדרציה הספרדית הלאומית; חבר הנהלת מרכז הארגונים של ניצולי שואה; יו"ר עמותה". כלומר, לא צוין שם העמותה שבה הוא מכהן כיו"ר.

באחת מהפעולות של ארגון מורשת יהדות לוב – ביקור בבית הכנסת "שערי תשובה" במנהרות הכותל - נראה דורון בסרטון שבו הוא מודה לתשובה על תמיכתו: "אני רוצה להודות למר יצחק תשובה על הסיוע השוטף שהוא נותן לקהילה לאורך כל השנים. הוא לא מאפשר לנו לספר על הדברים שהוא תורם, אבל בהחלט חלק מהדברים שאנחנו עושים נעשים בזכותו".

בעמוד הפייסבוק של לבלוב - מורשת יהדות לוב – נראה דורון בתמונה משותפת עם תשובה מיולי 2018, בה הוא מעניק לתשובה פרס הוקרה על תרומתו. בתיאור התמונה נכתב: "שמעון דורון, יו"ר מרכז מורשת יהדות לוב מעניק ליצחק תשובה תעודת הוקרה על פועלו למען יהודי לוב, אמש בערב ההצדעה לשבעים שנה לישראל בהיכל תרבויות הבמה בהרצליה".

על פי חוק החברות, מי שיש לו זיקה לבעל השליטה לא רשאי לכהן כדח"צ. כמו כן החוק אוסר על מינוי דח"צ למי שתפקידו או עיסוקיו האחרים יוצרים או עלולים ליצור ניגוד עניינים עם תפקידו כדירקטור. לדח"צ יש תפקיד קריטי בחברות ציבוריות. הדח"צ אמור לשמור על זכויות בעלי מניות המיעוט, ובין היתר לאשר עסקות בעלי עניין, תגמולי שכר, מיזוג עם חברות קשורות ועוד.

דורון סירב להתייחס הבוקר לשאלות TheMarker ביחס למינויו כדח"צ בקבוצה. "כל השאלות נא להעביר דרך דלק".

לא ברור כעת האם רשות ני"ע תדרוש את השעייתו המיידית של דורון. מרשות ני"ע נמסר: "הרשות אינה מתייחסת לפעילותה למול הגופים המפוקחים וככל שידרש, פעילות זו תבוא לידי ביטוי בדיווחי החברות".

מדלק נמסר: "אנו דוחים על הסף את הטענות. אין ולא היתה זיקה בין מר שמעון דורון לבין החברה ו/או בעל השליטה בה אשר יש בה כדי לפסול אותו מלכהן בתפקיד דח"צ בחברה. כזכור, מר שמעון דורון נבחר על ידי בעלי המיעוט בחברה ומינויו נעשה על פי ובהתאם לדרישות הדין ולא נפל כל פסול בעניין. הניסיון לטעון לזיקה בין האנשים רק בגלל שמר דורון כיהן בהתנדבות בתפקיד ייצוגי בעמותה שדואגת ליהדות לוב, ובעל השליטה בחברה עלה מלוב ופעל למען קהילת עולי לוב הוא לא יותר ממגוחך ומלמד על הניסיון הבלתי פוסק לנגח את החברה בכל דרך אפשרית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker