אקסלנס צופה צמיחה של 50%-30% ברווח התפעולי של שופרסל ורמי לוי

האנליסט דוד גבאי מעריך שרשתות שיווק המזון ייהנו מצריכה מוגברת גם ברבעון השני כתוצאה מהשבתת הטיסות לחו"ל

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
שופרסל דיל סניף כרמיאל
שופרסל דיל סניף כרמיאלצילום: אייל טואג

רשתות שיווק המזון יציגו צמיחה חזקה ברווח התפעולי בתוצאות הרבעון הראשון שיתפרסמו בימים הקרובים, כך כותב דוד גבאי, אנליסט באסקלנס ברוקראז'. גבאי מעריך שהזינוק במכירות בתקופת הסגר במארס ועיתוי החגים הנוח ברבעון הראשון של השנה יביא לצמיחה חזקה במכירות.

גבאי מזכיר שסטורנקסט העריך שהגידול במכירות רשתות השיווק בתחום המוצרים לצריכה מיידית כמו מזון, משקאות וטואלטיקה במונחים כספיים הסתכם ב-15% ברבעון הראשון של 2020. להערכתו, שופרסל תבלוט בין הרשתות בכל הקשור לצמיחה במכירות, הודות לתשתית המכירות המפותחת בערוץ האונליין שסייעה לה להגדיל את נתח השוק בתקופת הסגר. שופרסל צפויה להציג גידול של 17% במכירות ברבעון הראשון של 2020, בעוד שרמי לוי תצמח ב-15%.

שופרסל

הרווח התפעולי של שופרסל ורמי לוי צפוי לצמוח בחוזקה כתוצאה מגידול מתון  בהוצאות התפעול, יחסית לעלייה במכירות. להערכת גבאי, הוצאות התפעול יגדלו ב-15%-11% בעיקר בשל גידול בהוצאות השכר כתוצאה מהארכת שעות הפעילות בסניפים, הוצאות הקשורות בשמירה על הנחיות משרד הבריאות, תשלום עבור שטחי אחסון וירידה כללית ביעילות שתלווה את הגידול החד בפעילות. להערכתו, הרווח התפעולי של שופרסל עלה ב-31% ברבעון הראשון של 2020 בעוד שרמי לוי נהנתה מגידול של 46% ברווח התפעולי. הצמיחה המתונה ברווח התפעולי של שופרסל לעומת רמי לוי נובעת, להערכת גבאי, מהעלייה החדה בפעילות האונליין שמתאפיינת ברווחיות נמוכה יחסית.

רשתות השיווק ייהנו מצריכה מוגברת גם ברבעון השני של 2020, למרות הזינוק בצריכה ברבעון הראשון של השנה, כתוצאה מדחייה בהפעלת מלונות וטיסות וחזרה לפעילות מלאה רק ברבעון הרביעי של השנה. הוא צופה שרשתות השיווק יצמחו ב-3%-4% ב-2020 כתוצאה משילוב של עלייה בביקוש ועלייה במחירים.

רמי לוי

להערכתו, הכנסותיה של שופרסל יצמחו ב-17% ל-3.5 מיליארד שקל ברבעון הראשון של 2020. הרווחיות הגולמית תישמר ברמה של 27.3% הודות לצמצום במתן הנחות ובמבצעי החג. הרווח הנקי יגדל ב-62% ל-78 מיליון שקל ברבעון החולף, כשהגידול החזק ברווחי פעילות הליבה תקוזז חלקית בהפסד של 8 מיליון שקל מבי פארם, כמחצית מההפסד של פעילות זו ברבעון המקביל ב-2019. באקסלנס נותנים לשופרסל המלצת קנייה במחיר יעד של 25.9 שקל, גבוה ב-16% ממחיר הנוכחי של המניה בבורסה.

באקסלנס מעריכים שהכנסותיה של רמי לוי יצמחו ב-15% ל-1.6 מיליארד שקל והרווח הנקי יעלה ב-57% ל-40 מיליון שקל. הגידול במכירות יסתייע באיחוד מכירותיה של שוויצריה הקטנה והעלייה ברווח הנקי תשען על גידול חזק במכירות וצמצום מבצעי החג. גבאי נותן למניית רמי לוי המלצת קנייה במחיר יעד של 235 שקל למניה, שגבוה ב-4% ממחירה של המנייה בבורסה.

שטראוס

באקסלנס צופים שגם חברת שטראוס תציג תוצאות כספיות טובות יחסית. המכירות יעלו ב-4% ל-2.2 מיליארד שקל הודות לצמיחה של 14% במכירות המזון בישראל, על רקע הקורונה ועיתוי החגים שתקוזז במכירות הקפה בחו"ל כתוצאה משחיקת המטבעות - בעיקר הריאל הברזילי והרובל הרוסי - מול השקל ובשל ירידה במכירות ברי המים מסוג תמי 4 בסין כתוצאה ממגפת הקורונה.

להערכת אקסלנס, הרווח התפעולי של שטראוס יגדל ב-5% ברבעון הראשון של 2020 ל-282 מיליון שקל, הודות לשיפור ברווחיות בישראל ובפעילות הקפה הבינלאומית בשל ירידה במחיר חומרי גלם כמו חלב גולמי, קפה סוכר וקקאו , והרווח הנקי יעלה ב-3% ל-177 מיליון שקל ברבעון הראשון של 2020. גבאי נותן למניית שטראוס המלצת קנייה במחיר יעד של 110 שקל שגבוה ב-9% ממחיר השוק של המניה.

תגובות