אנרג'יאן: בוטלה העסקה למכירת נכסי אדיסון בים הצפוני ב-250 מיליון דולר

אנרג'יאן היתה אמורה למכור את הנכסים בים הצפוני לחברת Neptune מיד עם השלמת עסקת אדיסון, כך שהתמורה בעסקה היתה יורדת לכ-350 מיליון דולר, במקום 600 מיליון דולר ■ אנרג'יאן: פועלים להשלמת את עסקת אדיסון עד לרבעון השלישי של 2020

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח של אנרג'יאןצילום: חברת אנרג'יאן

חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן, שנסחרת בתל אביב ובלונדון, נאלצת לבצע שינויים בעסקת אדיסון בשל המצב בשוק הנפט. החברה דיווחה על ביטול הסכם המכירה של נכסי אדיסון בים הצפוני (נורווגיה) תמורת 250 מיליון דולר. הנכסים היו אמורים להימכר כחלק מהשלמת עסקת רכישת אדיסון. אנרג'יאן תקבל פיצוי של 5 מיליון דולר מחברת Neptune, שנסוגה מהעסקה.

עם זאת, אנרג'יאן הדגישה שהיא היא עדיין מחויבת להשלים את עסקת אדיסון עד לרבעון השלישי של 2020. אנרג'יאן מסרה כי החלה במגעים לבצע שינוי בתנאי העסקה המקורית, כך שלא תכלול הנכסים בים הצפוני. אנרג'יאן הדגישה שאין וודאות שתצליח בשינוי התנאים. אנרג'יאן אמורה לשלם על נכסי אדיסון כ-600 מיליון דולר (לאחר שהוחרגו הנכסים באלג'יריה).

ככל שהעסקה תושלם, אנרג'יאן צפויה להחזיק במספר נכסי גז ונפט בבריטניה, הכוללים: 25% מגלנגורם (Glongorm), תגלית הגז-קונדנסט הגדולה ביותר במרכז הים הצפוני בעשור החולף, שמכילה 250 מיליון חביות נפט או שווה ערך לנפט (MMBOE); וכן 10% מאיזבלה (Isabella), שהוכרזה כתגלית במארס 2020.

"עסקת אדיסון נתפסה על ידי השוק כעסקה פנטסטית עבור אנרג'יאן לאור המחיר הנמוך שהיא צפויה לשלם ביחס לתזרים שינבע ממנו, גם לאחר נפילת מחירי האנרגיה הואיל וחלק גדול ממנו פחות תלוי במחירי השוק", אמר נעם פינקו, אנליסט בכיר בפסגות ניירות ערך.

"התשלום בעסקה הינו כ-600 מיליון דולר, בתוספת 100 מיליון דולר שישולמו לאחר פיתוח שדה גז באיטליה (שייתכן ויידחה לאור מחירי הגז בעולם). מסכום זה יש לנכות כ-150 מיליון דולר מזומן שהצטבר בקופת אדיסון ממועד העסקה, וכן הנכסים שאנרג'יאן הייתה אמורה למכור בים הצפוני בכ-250 מיליון דולר - כך שסך העלות הייתה אמורה להסתכם בכ-200 מיליון דולר בלבד. בנוסף, באדיסון עצמה יש חוב ישן של ממשלת מצריים שאמור להיגבות בשנתיים הקרובות ויכסה למעשה את מרבית עלות העסקה.

"נפילת עסקת מכירת נכסי הים הצפוני אינה מאוד מפתיעה לנוכח מחירי הנפט וכנראה תומחרה באופן חלקי על ידי השוק, למרות שהחברה שידרה אופטימיות לגבי השלמתה. אנרג'יאן לא מעוניינת לוותר על רכישת אדיסון ופועלת לשינוי התנאים, שבהתאם להודעתה כוללים החרגה של הנכסים בנורווגיה. החברה צפויה לדווח בשבועות הקרובים על ההתקדמות המגעים, והשוק יעריך אותה בהתאם להודעה. נזכיר שעיקר השווי של אנרג'יאן עדיין נובע ממאגרי כריש ותנין", אמר פינקו.

מניית אנרג'יאן יורדת במסחר בכ-3%. מתחילת 2020 נפלה המניה בכ-40% בעקבות משבר הקורונה והנפילות במחיר הנפט. לאחר הנפילה, שווי החברה ירד לכ-4.5 מיליארד שקל. הכנסות אנרג'יאן הסתכמו ב-2019 ב-76 מיליון דולר, ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה ב-2018. פעילות החברה הניבה הפסד תפעולי של 94 מיליון דולר, בהשוואה לרווח תפעולי של 24 מיליון דולר ב-2018. נכון לסוף דצמבר 2019, ההון העצמי המיוחס לבעלי החברה הסתכם בכמיליארד דולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker