למרות משבר הקורונה: מעלות אישרה לביג דירוג AA מינוס – באופק "יציב"

מעלות: התפרצות נגיף הקורונה צפויה לגרוע 25%-30% מההכנסות התפעוליות (NOI) של ביג ב-2020, אך בטווח הבינוני הפגיעה בחברה תהיה מתונה יותר בהשוואה למתחרים עיקריים

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
מתחם ביג באשדוד, שפתוח בשבת
מתחם ביג באשדודצילום: אילן אסייג

למרות משבר הקורונה, חברת דירוג האשראי S&P מעלות אישרה אתמול (ב') את דירוג האשראי של חברת ביג מרכזי קניות ברמה של AA מינוס, באופק "יציב". במעלות ציינו כי התפרצות נגיף הקורונה צפויה לגרוע 25%-30% מההכנסות התפעוליות (NOI) של ביג ב-2020, אך העריכו בטווח הבינוני הפגיעה תהיה מתונה יותר בהשוואה למתחרים עיקריים.

במעלות ביססו תחזית זאת על מספר יתרונות תחרותיים מהם נהנית ביג, לשיטתם, לרבות אופי הנכסים הפתוחים שהיו הראשונים לחזור לפעילות בהשוואה למרכזי מסחר סגורים, ועומס נמוך של דמי שכירות לפדיונות שוכרים יחסית למתחרים מובילים. "להערכתנו, עומס דמי השכירות הנמוך תומך בשמירה על שיעורי תפוסה גבוהים ויוביל ללחץ מתון יותר מצד השוכרים להקלות נוספות בדמי השכירות", נכתב בתחזית.

איתן בר זאב, יו"ר קבוצת ביג
איתן בר זאב, יו"ר קבוצת ביגצילום: מיכל לנרט

ביג מחזיקה ב-59 מרכזים מניבים בישראל, בארה"ב ובסרביה, בשווי של כ-9 מיליארד שקל. מנייתה איבדה מתחילת השנה כ-30% - ושווי החברה ירד ל-3.5 מיליארד שקל, לעומת 6 מיליארד שקל בפברואר. הירידה מיוחסת למגבלות שהטילה המדינה על פתיחת מרכזים מסחריים בעקבות התפשטות מגפת הקורונה, וכן להאטה הצפויה בפעילות המשק. האג"ח של ביג נסחרות בתשואות לפדיון נמוכות של עד 3.8%, המעידות על אמון השוק בחברה. ביג הודיעה על תוכנית לרכישה עצמית של אג"ח בסך 150 מיליון שקל, במטרה לנצל את הירידות מתחילת השנה.

"עם התפרצות משבר הקורונה והפעלת תקנות שעת חירום בישראל... הודיעה החברה כי לא תפעל לגבות את דמי השכירות הבסיסיים אלא כאחוזים מפדיון בלבד ברבעון השני של השנה. להערכתנו, אף שההקלות בדמי השכירות יהיו זהות באופיין ובהיקפן בהשוואה לחברות מובילות בענף, התגובה המהירה של הנהלת החברה תרמה לשמירה על מערכת יחסים הולמת עם השוכרים ועשויה לתרום בטווח הבינוני-ארוך על שמירה על מיצוב עסקי גבוה", כתבו במעלות.

עוד הוסיפו במעלות כי "פרופיל הסיכון הפיננסי נתמך על ידי הגמישות הפיננסית של החברה וצעדי המימון שנקטה הנהלת החברה. בתחילת חודש מאי דיווחה ביג על הגדלה של מסגרת האשראי לכ-600 מיליון שקל והארכתה עד אמצע 2022, וכן על משא ומתן להשגת מסגרת אשראי נוספת של כ-350 מיליון שקל עם תוקף זהה. מקורות אלה, בתוספת יתרות המזומן, מספיקים לכיסוי שירות החוב עד סוף 2021 ללא תלות מהותית בשוק ההון".

עם זאת, במעלות העריכו גם כי בעקבות ההאטה, ביג תיאלץ לבצע שערוכים שליליים לנכסיה בסכום כולל של 300-200 מיליון שקל ב-2021-2020. השערוכים השליליים צפויים להוביל לעלייה במינוף ולשחיקה ביחס הכיסוי של החובות (היחס המתואם בין הרווח התפעולי התזרימי- EBITDA – לבין הוצאות המימון, שתקוזז חלקית בירידה בהוצאות ההצמדה בשל האינפלציה השלילית). במעלות אף צופים עלייה קלה ביחס המתואם חוב לחוב והון עצמי.

מניית ביג

במעלות הזהירו כי הם עלולים לשנות את הדירוג של ביג אם ייווכחו כי השפעות משבר הקורונה יובילו לפגיעה חריפה בביצועים התפעוליים, כגון שחיקה משמעותית בשיעורי התפוסה וירידה חדה בדמי השכירות, מעבר להנחותינו בתרחיש הבסיס. בין היתר, השחיקה עשויה להוביל לחריגה של החברה מהיחסים שהוגדרו כהולמים את הדירוג או להערכה מחדש של המיצוב העסקי.

במסגרת המודל להערכת פעילותה של ביג, במעלות שיקללו כמה נתוני מקרו לגבי השווקים שבהם פועלת החברה 2020. במעלות צופים צמיחה שלילית של 5% בתמ"ג בישראל, שיעור אבטלה של כ-10% ושיעור אינפלציה שלילי של כ-0.9%. לגבי בארה"ב צופים במעלות צמיחה שלילית של 5% בתמ"ג, שיעור אבטלה של 9% ושיעור אינפלציה של 1%. בסרביה הם צופים צמיחה שלילית של 5.3%, שיעור אבטלה של 12.5% ואינפלציה של 1%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker