תשובה צלח את ההנפקה בקושי - לאן ממשיכים מכאן?

בהנפקה התקבלו ביקושים של כ–100 מיליון שקל - תשובה הזרים כ–34 מיליון שקל ■ הגופים המוסדיים יחליטו: לחתום עם תשובה על ההסדר לחיזוק ביטחונות ולתת לו שנה של שקט או להעמיד את החוב לפירעון מיידי ולפנות לבית המשפט ■ שאלות ותשובות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה. יקבל הפסקת אש של שנה?צילום: אמיל סלמן
ערן אזרן

קבוצת דלק, בשליטת יצחק תשובה, צלחה אתמול בעצלתיים את המשוכה הראשונה בדרך לחתימה על הסדר — "מתווה מוסכם לחיזוק ביטחונות" — עם מחזיקי האג"ח. דלק גייסה כ-137 מיליון שקל באמצעות הנפקת מניות ואופציות. תשובה עצמו השתתף בגיוס והזרים כ-34 מיליון שקל (רבע מהגיוס), ויעבור דילול באחזקותיו.

בהנפקה נרשמו ביקושים של כ-100 מיליון שקל, והיא בוצעה במחיר המינימום – 100 שקל למניה. בדלק מעריכים כי סכום נוסף ייכנס לחברה כתוצאה ממימוש של האופציות מסדרות 7 ו-8, שהונפקו יחד עם המניות ונמצאות כעת "בתוך הכסף".

מניית קבוצת דלק

המימוש עשוי להכניס לקופת דלק עוד כ-65 מיליון שקל, כך שיושג יעד הגיוס שנקבע במתווה עם מחזיקי האג"ח - כ-200 מיליון שקל עד סוף מאי. ככל שלא ייכנס עוד הון ממימוש האופציות, תשובה יוכל להשלים את הסכום החסר (63 מיליון שקל) בהנפקה המתוכננת ליולי.

לאן דלק ממשיכה מכאן?

בתחילת השבוע הגיע תשובה לסיכום עם נציגות מחזיקי איגרות החוב בנוגע למתווה לחיזוק ביטחונות. המתווה טרם נהפך למחייב, והוא כפוף לאישור מחזיקי האג"ח והבנקים. הנציגות תפרסם בימים הקרובים זימון אסיפה שבה יועלה להצבעה נוסח המתווה. הנציגות תוכל לבחור איזו הצבעה לערוך: להצביע על המתווה לבדו; להצביע על העמדת החוב לפירעון מיידי; או לבצע הצבעה שבה ידרשו המחזיקים להכריע בין שתי חלופות (קבלת המתווה או העמדת החוב לפירעון מיידי).

מה יקרה אם הגופים המוסדיים יאשרו את המתווה?

במקרה זה, תשובה יקבל "הפסקת אש" של שנה, שבמהלכה הוא ינסה לאתר מקורות תזרימיים לפירעון חובותיה של דלק. בהתאם למתווה, תשובה יוכל למכור נכסים ולפרוע באופן הדרגתי את החובות לבנקים, בסכום של כ–900 מיליון שקל, שכנגדם משועבדות מניות דלק קידוחים. בשלב השני, מחזיקי האג"ח יקבלו את השיעבוד על מניות דלק קידוחים, שכרגע משועבדות לבנקים, בנוסף לשיעבודים נוספים.

האתגר העיקרי לאחר מכן יהיה באיתור מקורות תזרימיים כדי לפרוע את החוב למחזיקי האג"ח. דלק נדרשת לפרוע ב–2021 כ–400 מיליון שקל וב–2021 עוד 800 מיליון שקל. כדי לפרוע את החובות, דלק תידרש לממש נכסים נוספים, שכן במצב הקיים, דלק קידוחים והחברה הבת איתקה יתקשו לחלק דיווידנדים. אם דלק קידוחים תבצע מימון מחדש ללווייתן, מצבה עשוי להשתפר, אך עדיין לא ברור מה היקפי החלוקה שתוכל לבצע. בתרחיש זה, תשובה ימשיך להוביל את דלק.

מה יקרה אם יוחלט בסופו של דבר על פירעון מיידי?

במקרה שתתקבל החלטה להעמיד את החוב לפירעון מיידי, נציגות מחזיקי האג"ח תפנה לבית המשפט במטרה לפתוח בהליכי חדלות פירעון. בתרחיש זה, עורכי הדין של הנציגות יבקשו צו לפתיחת הליכים. אם ייעתר בית המשפט לבקשה הוא ימנה נאמן שיוכל למכור את דלק בחלקים (פירוק), למצוא בעל שליטה חדש שיזרים הון או להמשיך לנהל את דלק כעסק חי, תוך השארת המניות בידי הנושים.

במקביל, הנציגות עשויה לפתוח במגעים עם הבנקים, במטרה לשכנע אותם שלא לממש את הבטוחות (מניות דלק קידוחים). אם הבנקים ישתפו פעולה, החוב אליהם ייפרע בהדרגה, והם יקבלו ביטחונות נוספים. אם הם לא ישתפו פעולה, הבנקים עלולים למכור את מניות דלק קידוחים בשוק. במקרה זה, למחזיקי האג"ח יישארו כ–15% מדלק קידוחים, לצד יתרת הנכסים של דלק — דלק ישראל, התמלוגים, נדל"ן ועוד.

מהן ההשלכות על הפירמידה?

העמדת החוב לפירעון מיידי צפויה להשפיע על דלק קידוחים, הנכס המרכזי של הקבוצה. באחת ההלוואות שנטלה דלק קידוחים נקבע כי אם האחזקה של קבוצת דלק יורדת מתחת ל–40%, הבנק יוכל להעמיד את החוב של דלק קידוחים לפירעון מיידי. זהו חוב של כ–300 מיליון דולר. כלומר, דלק קידוחים בסיכון גבוה להיכנס לצרות משל עצמה, אם מחזיקי האג"ח יחליטו לפעול ואם הבנקים יתחילו למכור מניות בשוק.

לפירעון מיידי יהיו השלכות גם על הקומה העליונה של הפירמידה. תשובה חייב באופן אישי 1.5 מיליארד שקל לבנקים הפועלים, מזרחי טפחות ודיסקונט. כנגד החוב משועבדות מניות השליטה בקבוצת דלק. העמדת החוב של מחזיקי האג"ח לפירעון מיידי עשויה לדחוף את הבנקים למימוש הבטוחות. מימוש הבטוחות יכול להיעשות על ידי מציאת משקיע חדש שיקנה את מניות דלק ויזרים הון לקבוצה, ובמקרה הגרוע הבנקים אף יוכלו למכור את המניות בשוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker