הקורונה פגעה גם בלאומי: הפסד של 300-200 מיליון שקל ברבעון

הסיבה להפסד הגבוה: גידול בהוצאות להפסדי אשראי ונפילה בתיק ני"ע ■ מתחילת השנה נפלה מניית לאומי בכ-30% ■ בעקבות ההתאוששות בשווקים ברבעון השני, חלה עלייה בתיק ניירות הערך של הבנק

מיכאל רוכוורגר
שתפו בפייסבוק
חנן פרידמן (משמאל) ורקפת רוסק־עמינח
חנן פרידמן, מנכ"ל בנק לאומיצילום: דוברות הכנסת / יצח

אחרי שבנק הפועלים פירסם בסוף שבוע האחרון דו"חות כספיים חלשים לרבעון הראשון של 2020, שבהם הציג צניחה של 77% ברווח הנקי, מפרסם הערב בנק לאומי אזהרת רווח בעקבות ההשפעות השליליות של משבר נגיף קורונה.

לאומי מציין בדיווח לבורסה כי לפי טיוטת הדו"חות הכספיים לרבעון הראשון של 2020 שיפורסמו באופן מלא ביום רביעי הבא, 27 במאי, מסתמן כי לאומי יציג ברבעון הראשון הפסד נקי המיוחס לבעלי המניות של הבנק בסך 300-200 מיליון שקל. זאת לעומת רווח רבעוני נקי ממוצע של כ-800 מיליון שקל שהבנק הציג בשנים עברו.

לאומי, המנוהל על ידי חנן פרידמן, מציין כי הסיבות העיקריות להפסד הנקי שיציג הבנק ברבעון הראשון הן גידול ניכר בהוצאה להפסדי האשראי של הבנק וירידה בשווי תיק ניירות המורכב ממניות בסך כ-2.4 מיליארד שקל ואיגרות חוב. לאומי פירסם את תוצאותיו הכספיות ל-2019 כולה ב-26 בפברואר, כלומר עוד לפני שניתן היה להעריך את השפעת נגיף קורונה. בהתאם לכך כעת לאומי מדווח כי יבצע גידול בהוצאות להפסדי אשראי שעשויות להגיע לאזור ה-1% מסך תיק האשראי במונחים שנתיים, כשהתיק כולו מוערך באזור 290 מיליארד שקל.

זאת לעומת בנק הפועלים שרשם ברבעון הרביעי של 2019 הפרשות גבוהות להפסדי אשראי של 876 מיליון שקל בשל חשיפה ללווים בעייתיים כמו יצחק תשובה, אל על ועוד.

מניית לאומי ירדה מתחילת השנה בכ-30%, בדומה למדד הבנקים, והבנק נסחר לפי שווי שוק של כ-25.4 מיליארד שקל המגלם לו מכפיל הון (יחס בין שווי שוק להון עצמי) של 0.7.

לאומי גם מעדכן בדיווח כי "לאחר תאריך המאזן, כלומר מ-1 באפריל 2020, חלו עליות בשוקי ההון אשר קיזזו משמעותית את ההפסדים שנרשמו מניירות ערך ברבעון הראשון של השנה. הנתונים שלעיל הם בגדר אומדן בלבד, המבוסס על נתונים בלתי סופיים, כאשר מכלול הנתונים המשמשים בהכנת הדוחות הכספיים לרבעון הראשון טרם נבדקו באופן סופי וטרם הסתיימה סקירתם על ידי רואי החשבון המבקרים של הבנק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker