תקדים

לא שלטה בסיטואציה: בעלת השליטה בבזק נכשלה בהצבעה שנערכה באסיפת בעלי המניות

בי קום נדרשה בידי משרד התקשורת לעמוד בתנאי היתר השליטה, ולכן ביקשה לשנות את תקנון בזק ■ שלמה רודב, יו"ר הדירקטוריון, יחד עם דירקטורים חיצוניים, הצליחו לשכנע את הציבור והמוסדיים לא להצביע בעד השינוי ■ בי קום: הכישלון בהצבעה לא ישפיע

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שלמה רודב, יו"ר דירקטוריון בזק
שלי אפלברג
שלי אפלברג

קרן סר'צלייט (המחזיקה דרך בי קום ב-26.34% ממניות בזק) נחלה מפלה ביום חמישי, בניסיונה להעביר שינוי בתקנון בזק. את השינוי הצליח למנוע יו"ר החברה, שלמה רודב, בתמיכתם המלאה של הדירקטורים החיצוניים. 

זאת הפעם הראשונה שבעלת שליטה בבזק אינה מצליחה להשיג את הרוב הדרוש להעברת החלטה המצריכה רוב רגיל, ובפרט כשמדובר באסיפות אליהן לא נוהגים להגיע ולהצביע 100% מבעלי זכויות ההצבעה. 

"משרד התקשורת לא יפריע"

לפני כחודשיים שלח משרד התקשורת מכתב התראה לבי קום, שלפיו אינה עומדת בתנאי היתר השליטה. הוא חייבה להסדיר את הנושא תוך 60 יום. בעקבות הדרישה, ביקשה קרן סר'צלייט לשנות את תקנון בזק, כך שלא תוכל אסיפת בעלי המניות של בזק לשנות את שיטת מינוי הדירקטורים ללא אישור משרד התקשורת. 

בעלת השליטה - באמצעות מנכ"ל בי קום, תומר ראב"ד, שמונה באסיפה האחרונה לדירקטור בבזק - ניסתה ללא הצלחה לשכנע את המשקיעים כי שינוי התקנון הוא לטובת החברה. 

למרות הכישלון, בסרצ'ליט לא מתרגשים. מקורב לקרן מסר: "היתה התנהלות לא תקינה של חלק מחברי הדירקטוריון בבזק אך הפרשה מאחורינו. אם משרד התקשורת היה מעוניין לעשות רעש עם העניין - הוא היה עושה. אבל כולם ממשיכים לעבוד כרגיל".

"חסר תוקף חוקי"

תומר ראב"ד, מנכ"ל בי קום
תומר ראב"ד, מנכ"ל בי קום

ועדת הדירקטורים החיצוניים (דח"צים), הזהירה את משקיעי בזק: "השינויים המוצעים בתקנון החברה מגבילים את כוחו של כלל ציבור המשקיעים לקבוע חלק מכללי ממשל תאגידי של החברה, מטילים על החברה חובות דיווח לרגולטור ומכפיפים את שיטת מינוי הדירקטורים בחברה לזכות וטו המוקנית לשר". בטרם כונסה האסיפה הבהירה ועדת הדח"צים: "נכון למועד זה לא הובאו בפני דירקטוריון החברה כל הסברים או נימוקים משכנעים מדוע השינויים המבוקשים על ידי בי קום לתקנון החברה, משרתים את טובתה של בזק". 

ועדת הדח"צים הדגישה כי "התיקונים המוצעים מגבילים את החברה ואת בעלי המניות שלה; מהווים התערבות חיצונית בתחום המצוי בליבת הממשל התאגידי של החברה; בלתי הדירים; יהיו בתוקף אף אם תשתנה השליטה בחברה; אין כל תמורה לחברה". לאור כל זאת, לא קיבלו את טענתה של בי קום לפיה קיימת חובה רגולטורית לקיומה של שליטה בחברה.

עוד טענו הדירקטורים החיצוניים של בזק, כי השינוי עלול להוביל לקיפוח בעלי מניות המיעוט; מעניק הטבה ישירה לבי קום ולחלק מבעלי המניות בה; מפקיע את הזכות לבחור את אופן שיטת מינוי הדירקטורים; מוביל לחלוקה לא הוגנת של נכסי החברה; ומעניק לבעלי השליטה זכויות יתר ביחס לבעלי מניות האחרים. לפיכך, לפי חוות דעת משפטית, עשוי השינוי בסופו של יום להיחשב כחסר תוקף חוקי". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker