מוטי בן משה מצטרף לעמוס לסקר ברכישת תמלוגי כריש מדלק בכ-300 מיליון שקל

לפי הערכות, בן משה צפוי לבצע את העסקה באמצעות אחת מהחברות הציבוריות בשליטתו; הצדדים מתכוונים לחתום על העסקה עוד השבוע

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים1
מוטי בן־משה, בעל השליטה ברשת רבוע כחול
מוטי בן־משה, בעל השליטה ברשת רבוע כחולצילום: עופר וקנין

מוטי בן משה, בעל השליטה בקבוצת אלון רבוע כחול מצטרף לקרן ארץ ישראל של עמוס לסקר ברכישת תמלוגי כריש מקבוצת דלק – כך נודע ל-TheMarker. לפי הערכות, בן משה צפוי לבצע את העסקה באמצעות אחת מהחברות הציבוריות בשליטתו – כנראה דור אלון. התמלוגים יירכשו בתמורה לכ-300 מיליון שקל. הצדדים מתכוונים לחתום על העסקה עוד השבוע.

לסקר, לשעבר מנכ"ל חברת החשמל, הקים בשנה שעברה קרן תשתיות חדשה בשם "ארץ ישראל" ביחד עם רן בן דרור. הקרן כבר הבטיחה גיוס של 60 מיליון דולר ממשקיעים פרטיים זרים, שכוללים קרן תשתיות מחו"ל ומשרד פמילי אופיס. הקרן מתמקדת בהשקעה בארבעה מגזרי תשתיות: אנרגיה, מים והתפלה, תחבורה וטלקומוניקציה. בתחילה תפעל כקרן פרטית, ובהמשך השנה היא מתכננת לבצע הנפקה ראשונית (IPO) בבורסה.

העסקה של לסקר נעשית ברקע למחלוקת חריפה העומדת בין חברת האנרגיה היוונית אנרג'יאן, בעלת מאגרי כריש ותנין, לבין קבוצת דלק ביחס לזכות לתמלוגים. בחודש שעבר שלחה אנרג'יאן מכתב לדלק, ובו ציינה כי ההערכות שמציגה דלק קידוחים ביחס לשווי התמלוגים מופרזות ואינן משקפות את ההסכם בין הצדדים.

בין היתר, אנרג'יאן טוענת כי בהתאם להסכם שנחתם ב-2016, דלק זכאית לתמלוגים אך ורק בגין גז טבעי וקונדנסט - ולא ממכירה של נוזלים אחרים (Hydrocarbon liquids), כפי שהציגה דלק. אנרג'יאן חולקת גם על היבטים הקשורים לתגלית החדשה שלה, כריש צפון, במסגרת הזכאות לתמלוגים. לטענת אנרג'יאן, המשא ומתן עם דלק קידוחים, כמו גם החתימה על ההסכם, קדמו לקידוח ולתגלית בכריש צפון - ולכן אין היא מחויבת בתשלום תמלוגים בגינה. תגלית כריש צפון מהווה כ-30ֵ% מסך עתודות הגז שהוערכו במאגרי כריש-תנין.

עתודות הגז המוכחות והצפויות (2P) במאגרי כריש תנין מוערכות ב-62 מיליארד מ"ק (BCM), לצד 31.8 מיליון חביות קונדנסט (חומר גם להפקת נפט) או נפט קל, כך לפי האומדן הטוב ביותר (Best Estimate). התגלית בכריש צפון כוללת 34 BCM גז טבעי, ו-34 מיליון חביות קונדנסט או נפט קל. כלומר, כלל העתודות במאגר הן 96 BCM גז - בערך שליש מהכמות במאגר תמר.

בן משה סירב להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker