האחים שבע ירכשו מדודי עזרא מחצית מביכורי שדה בהנחה של 30%

ביכורי שדה דרום היא סיטונאית הירקות והפירות הגדולה בישראל ■ אילן וששי שבע ירכשו את האחזקה מחברת נטו תמורת 215 מיליון שקל בלבד ■ בעסקה המקורית בין הצדדים עמד הסכום על 300 מיליון שקל ■ האחים גם יקבלו הלוואת מוכר של 200 מיליון שקל

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל נטו בקרית גת
מפעל נטו בקרית גתצילום: אילן אסייג

חברת נטו שבשליטת דודי עזרא חתמה על הסכם למכירת 50% ממניות חברת ביכורי שדה דרום - סיטונאית הירקות והפירות הגדולה בישראל, לשותפתה חברת ביכורי שדה אחזקות שבבעלות אילן וששי שבע תמורת 215 מיליון שקל. 

העסקה, שתכלול גם את 23% ממניותיה של חברת גרין ארק, שעוסקת באשראי חוץ בנקאי, הוכרזה ששה שבועות לאחר שנטו דיווחה לבורסה על ביטול העסקה שנחתמה בינה לבין ביכורי שדה אחזקות בנובמבר 2019.

מניית נטו אחזקות

נטו צופה לרשום רווח הון של 67 מיליון שקל לפני מס מהעסקה. ביכורי שדה אחזקות זכתה לא רק להנחה משמעותית ממחירה המקורי של העסקה, אלא גם להלוואת מוכר בהיקף של 200 מיליון שקל שתקבל מחברת נטו, ותיפרע ב-36 תשלומים שווים.

נטו גם התחייבה לשפות את ביכורי שדה אחזקות של האחים שבע על 50% מהחובות של לקוחות מסוימים במקרה של חדלות פירעון. נטו גם תישאר ערבה ל-50% ממסגרות האשראי של ביכורי שדה דרום בבנקים עד לסכום של 100 מיליון שקל.

מחיר העסקה הנוכחי נמוך ב-29% מהמחיר של העסקה המקורית בין שני הצדדים. על פי המתווה המקורי של העסקה, היתה נטו אמורה למכור 50% ממניות ביכורי שדה דרום ו-23% ממניותיה של גרין ארק לשותפתה ביכורי שדה אחזקות תמורת 300 מיליון שקל.

אילן שבע
אילן שבעצילום: ניר קידר

ביכורי שדה אחזקות, שתיכננה הנפקה ראשונה של מניותיה, היתה אמורה לשלם 100 מיליון שקל במזומן עם השלמת העסקה, עוד 50 מיליון שקל במזומן עד תום 12 חודשים מהשלמת העסקה ואת יתרת התמורה - 150 מיליון שקל - בהקצאת מניות של ביכורי שדה אחזקות לפי המחיר האפקטיבי שלפיו תונפק ביכורי שדה אחזקות לציבור. עוד נקבע כי עד למועד ההשלמה של העסקה תשחרר ביכורי שדה אחזקות את נטו מכל הערבויות שהעמידה לביכורי שדה דרום ולגרין ארק.

הנפקת ביכורי שדה אחזקות עד לסוף מארס 2020, שהיתה תנאי מתלה להשלמת העסקה, לא יצאה לפועל, בין השאר על רקע משבר הקורונה, ובתחילת אפריל 2020 הודיעה נטו על ביטולה.

ביכורי שדה דרום הרוויחה 41 מיליון שקל במחזור של 1.3 מיליארד שקל ב-2019, בהשוואה לרווח של 34 מיליון שקל במחזור של 986 מיליון שקל ב-2018. ההון העצמי של ביכורי שדה דרום הוא 283 מיליון שקל. גרין ארק הרוויחה 3.7 מיליון שקל נטו ב-2019 ושילמה דמי ניהול של 225 אלף שקל. 

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker