התפוצץ המו"מ בין המדינה לבנק לאומי על הלוואה של 400 מיליון דולר לאל על

בעקבות כישלון המו"מ, ינסו משרד האוצר וחברת אל על לשכנע את בנק דיסקונט לחדש את המו"מ ■ אל על שפירסמה את הדו"חות הכספיים ל-2019 הבוקר, ספגה הערת עסק חי

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדרימליינר של אל על
יורם גביזון

המו"מ בין חברת אל על לבין בנק לאומי על מתן הלוואה של 400 מיליון דולר בערבות מדינה של 82.5% התפוצץ אחר הצהריים. המו"מ פוצץ בעקבות סירוב בנק לאומי לתת למדינה מעמד שווה בסדר הנשייה, כך שבטחונות שיועמדו לטובת ההלוואה וחלוקת הסיכונים בין הבנק למדינה, יתחלקו פארי פאסו (בדרגה שווה) בהתאם לשיעור ערבות המדינה. הבנק דרש גם בטחונות גדולים יותר לפירעון ההלוואה שייתן לאל על.

בעקבות כישלון המו"מ, ינסו משרד האוצר וחברת אל על לשכנע את בנק דיסקונט לחדש את המו"מ להלוואה. אל על, שפירסמה את הדו"חות הכספיים ל-2019 הבוקר, ספגה הערת עסק חי ממשרד רואי החשבון שלה, בריטמן אלמגור זהר ושות' מקבוצת דלויט. רואי החשבון קבעו שנוכח חוסר הוודאות בנוגע למתן ההלוואה החיונית להמשך פעילותה קיימים ספקות משמעותיים בדבר המשך קיומה כעסק חי.

אל על חשפה שעסקות הגידור של הדלק הסילוני שנעשו בדצמבר 2019 וגידרו 43% מצריכת הדלק המתוכננת שלה ב-2020 ו-21% מצריכת הדלק הסילוני ב-2021 הסבו לה הפסד של 143 מיליון דולר. החברה חייבת גם 321 מיליון דולר ללקוחות שרכשו כרטיסי טיסה ושילמו מראש. על פי התוכנית העסקית שהכינה הנהלת החברה לדרישת משרד האוצר, היא אמורה לפרוע כמחצית מהסכום במזומן, כך שלא ברור כמה מההלוואה שתקבל, אם בכלל, יוכל לממן את הגירעון הצפוי בתזרים המזומנים בתקופת ההתאוששות ועד לחזרתו של שוק התעופה העולמי לפעילות נורמלית.

מניית אל על

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker