ערן אזרן

בית ההשקעות מיטב דש הפסיד כ-20 מיליון שקל מהשקעה באג"ח של איתקה, החברה הבת של קבוצת דלק שבשליטתו של יצחק תשובה. ההנפקה בוצעה ב-2019, טרם השלמת עסקת שברון. במיטב דש השקיעו בהנפקה כ-85 מיליון שקל (24 מיליון דולר) מכספי העמיתים, ללא כל בטוחות. רמת הסיכון באג"ח היתה גבוהה מלכתחילה, והן הונפקו בריבית ספקולטיבית של 9.375%.

לאחר ההשקעה, מיטב דש מכר כשליש מהפוזיציה, כך שהוא עדיין מחזיק אג"ח בערך נקוב של כ-60 מיליון שקל (כ-17 מיליון דולר). מאז ההנפקה - שבוצעה בישראל ובחו"ל במקביל - צנחו האג"ח של איתקה ב-36ֵ%, למחיר של 64 סנט לכל דולר נקוב, המשקפים את החשש שהחברה תתקשה לפרוע את כל חובותיה. בשפל, האג"ח נסחרו ב-40 סנט לדולר.

מעט מאוד גופים מוסדיים מישראל השתתפו בהנפקה של איתקה, שנחשבה למסוכנת וספקולטיבית. גוף שני שהשתתף בהנפקה היה ילין לפידות. בילין טוענים שהפוזיציה נמכרה זמן קצר לאחר ההשקעה. "ביצענו השקעה של כמה מיליוני דולרים משיקול מסחרי לטווח קצר, ומכרנו ברווח מיד לאחר ההנפקה", נמסר מילין. הגיוס של איתקה נעשה בשעתו כהנפקה פרטית – ולכן רשימת המשקיעים מעולם לא נחשפה.

ממיטב דש נמסר: "כחלק מהשקעה בפיזור רחב בתחום האנרגיה, השקיעה החברה בין היתר גם באג"ח איתקה. סכום ההשקעה הראשוני היה גדול יותר ושליש מתוכו נמכר ברווח לטובת עמיתי מיטב דש. בזמן שנרשמות ירידות באג"ח שונים בתחום, יש לציין שהחשיפה לענף של מיטב דש נמוכה משמעותית באופן יחסי לגופים אחרים".

יצחק תשובה
יצחק תשובה. איתקה היא החברה הבת של קבוצת דלק שבשליטתוצילום: דודו בכר

האג"ח שהנפיקה איתקה הן למעשה הלוואת מזנין, שהשלימה את ההון העצמי שדלק העמידה לעסקת שברון הממונפת. דלק תיכננה בשעתו לגייס כ-700 מיליון דולר, אך הביקושים שהתקבלו היו במחיר נמוך מהרצוי, כך שבסופו של דבר גויסו כ-500 מיליון דולר - 30% פחות מהיעד. האג"ח נחותות ביחס להלוואה בנקאית של 1.1 מיליארד דולר שנטלה איתקה לצורך השלמת עסקת שברון.

איתקה - שמלכתחילה היתה חברה חלשה מבחינה פיננסית - סובלת מהנפילה במחיר הנפט. הלילה דיווחה דלק, במסגרת התשקיף להנפקת ההון, על ירידה צפויה בהכנסות ובתזרימים של איתקה. מעריך השווי NSAI ביצע עבור דלק ניתוח רגישות, במסגרתו חלק מנכסי הנפט של איתקה סווגו כמשאבים מותנים, במקום משאבים מוכחים, על רקע ההערכה כי הנכסים לא יפותחו.

בתרחיש הראשון - שמשקלל את הגידור החלקי שביצעה איתקה למחירי הנפט - דלק נאלצה לסווג חלק (11%) ממשאבי הנפט במאגרים כמשאבים מותנים במקום משאבים מוכחים (עתודות מסוג C1 במקום P1). התוצאה היא ששווי תזרים המזומנים ירד ל-1.5-1.1 מיליארד דולר, כנגזרת לשיעור ההיוון – כלומר, חשש שהשווי של איתקה נמוך מסך חובותיה.

מדובר בהפחתה של חצי מיליארד דולר ביחס לשווי התזרים של איתקה, כפי שפורסם בדו"ח השנתי. הסיווג המחודש צפוי להביא לקיטון של 14% בהכנסות העתידיות של איתקה (נטו - לאחר הוצאות הוניות, תפעול, נטישה ומס) ב-2020 וב-2021 יחדיו.

בתרחיש השני - ללא שקלול הגידור למחירי הנפט - סווגו 12% ממשאבי הנפט המוכחים של איתקה כמשאבים מותנים (עתודות מסוג C1 במקום P1). בתרחיש זה, שווי תזרים המזומנים העתידי של איתקה ירד ל-926-650 מיליון דולר, כנגזרת לשיעור ההיוון שבו משתמשים. הסיווג המחודש, לפי התרחיש השני, צפוי להביא לקיטון של 90% בהכנסות העתידיות של איתקה (נטו - לאחר הוצאות הוניות, תפעול, נטישה ומס) ב-2020 וב-2021 יחדיו. הפרסום נעשה בעקבות דרישה של רשות ני"ע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker