הקורונה אילצה את העסקים הקטנים לעבור לרשת - והם מקפיצים את עסקי וויקס

הכנסותיה של וויקס ברבעון הראשון של 2020 דומות לתחזיות האנליסטים עם שיעור צמיחה של 24% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ושורת הרווח עקפה את התחזיות. אבל החברה מקדישה חלק ניכר מהדו"חות בכלל לרבעון הבא

רותי לוי
רותי לוי
הנפקת וויקס בנאסד"ק, נובמבר 2013
רותי לוי
רותי לוי

חברת בניית האתרים הישראלית וויקס (Wix) פרסמה הבוקר את תוצאותיה הכספיות לרבעון הראשון (ינואר-מארס) של 2020. הכנסותיה של וויקס דומות לתחזיות האנליסטים עם שיעור צמיחה של 24% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ושורת הרווח עקפה את התחזיות. אולם את מרבית הנפח של העדכון שנשלח למשקיעים תופס דווקא חודש אפריל. 

וויקס מספרת למשקיעיה כי בתחילת המשבר הבריאותי – במהלכו של הרבעון הראשון – היא הבחינה בגידול בביטולים של מנויים משלמים, מגמה שהתהפכה במהירות והפכה את חודש אפריל ליוצא דופן. במהלך אפריל וויקס הוסיפה 3.2 מיליון מינויים חדשים כמעט מחצית ממספר המשתמשים שהיא מצליחה להוסיף ברבעון שלם. מספר המנויים המשלמים של וויקס בחודש אפריל קפץ יותר מפי שניים בהשוואה לאפריל אשתקד. 

החברה מצפה לרבעון שני עם צמיחה מואצת בהכנסות ובגביה – הרבה מעבר לציפיותיה הקודמות - עם גביה גדולה ב-28%-30% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד. "לאור השינויים שחווינו בהתנהגות הלקוחות, החלטנו להגדיל את ההשקעה בשיווק במטרה להגדיל את הצמיחה שלנו אף יותר", מסר בהודעה סמנכ"ל הכספים של החברה, ליאור שמש.

העסקים הקטנים היו רגישים לשינויים ולמשבר שיצר הקורונה – והוא כפה עליהם להגיב במהירות ולהתאים את עסקיהם כך שיהיה להם ערוץ מכירות ישיר ברשת, והם מצאו בוויקס פתרון. וויקס מאפשרת לעסקים לבנות על גביה אתרים מורכבים ללא צורך במיומנויות תכנות, דבר שמפחית עלויות ומקצר מאד את משך ההקמה. מספר המנויים המשלמים של חנויות וויקס (Wix Stores) עלה ב-580% בהשוואה לאשתקד. מספר המנויים המשלמים של מסעדות וויקס (Wix Restaurants) עלה ב-167% בחודש אפריל 2020 בהשוואה לאפריל אשתקד (תוספת נטו). 

וויקס אף צפתה בגידול משמעותי במחזור המכירות (GMV) מעסקים שמוכרים על גביה. מחזור המכירות של לקוחות וויקס עלה בכל פלטפורמות התשלום ב-110% בחודש אפריל בהשוואה לאפריל אשתקד. מספר החנויות אונליין המשתמשות בפלטפורמת הסליקה של וויקס (Wix Payments) צמחו גם הם ב-123% בחודש אפריל 2020 בהשוואה למרץ 2020. 

צילום: תומר פולטין

הגבייה עלתה בכ-10% ביחס לרבעון קודם

ברמת התוצאות הרבעוניות, וויקס הכניסה 216 מיליון דולר ברבעון הראשון – עליה של 24% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, ו-5% בהשוואה לרבעון הרביעי של 2019. החברה אינה רושמת רווח לפי כללי החשבונאות, בעיקר בגלל הוצאות שיווק ומכירות גבוהות -42% מההכנסות. עם זאת, היא לא שורפת מזומנים.

הדבר מתאפשר בגלל הכנסות נדחות גבוהות - לקוחתיה של וויקס רוכשים חבילות מינוי לשנה או שנתיים קדימה, והחברה מקבלת את סכום הכסף כבר בתחילת השנה, אולם מכירה בהכנסות רק ברבעון המתאים. ולכן נוצר מצב שבו תזרים המזומנים של החברה חיובי. וויקס יצרה ברבעון הראשון של 2020 תזרים מזומנים חופשי (שנובע מפעילות) בסך 40 מיליון דולר, כ-33% יותר מהתזרים ברבעון הרביעי אשתקד.

כדי לשקף את מצבה הפיננסי טוב יותר מציגה החברה את סעיף הגבייה - כל ההכנסות שנכנסו במהלך השנה או הרבעון. במהלך הרבעון הראשון הגבייה של וויקס הסתכמה ב-248.9 מיליון דולר - עלייה של 24% בהשוואה לרבעון המקביל אשתקד, או 25% בנטרול שערי חליפין. בהשוואה לרבעון הקודם הגבייה עלתה בכ-10%. 

ההפסד הנקי החשבונאי (GAAP) הרבעוני עמד על 39.2 מיליון דולר או 76 סנט למניה, בהשוואה להפסד חשבונאי של 30.7 מיליון דולר, או 62 סנט למניה ברבעון המקביל אשתקד. ברבעון הקודם ההפסד של וויקס היה 21.6 מיליון דולר, או 42 סנט למניה. 

ההפסד הנקי המתואם (Non-GAAP) ברבעון הראשון עמד על 400 אלף דולר או 1 סנט למניה – האנליסטים צפו הפסד של 3 סנט למניה. ברבעון המקביל אשתקד לוויקס היה רווח נקי של 1.5 מיליון דולר, או 3 סנט למניה; וברבעון הקודם – רווח של 19.9 מיליון דולר או 39 סנט למניה ברבעון הרביעי של 2019. 

בזכות הסליקה

במהלך הרבעון הראשון נוספו לוויקס 162 אלף מנויי פרימיום חדשים נטו. הכוונה למנויים המשלמים על חבילות המינוי השונות, שבמסגרתן הם מקבלים את התשתית התומכת באתר שלהם כמו רוחב פס, מקום אחסון, דומיין חיצוני והסרת פרסומות. מנויים אלה הם מקור ההכנסה של החברה. לוויקס יש 4.7 מיליון מנויי פרימיום נכון לסוף מארס 2020 (2.7% מבסיס המשתמשים שלה). מדובר בעליה של כ-4.5% לעומת סוף הרבעון הקודם (31 בדצמבר) ושל 12% ביחס לסוף הרבעון המקביל אשתקד. 

הכנסותיה השנתיות החוזרות של וויקס ממנויים קבועים (ARR), עבור הרבעון הראשון הוא 739.5 מיליון דולר – 4.5% מעל הרבעון הקודם, ו-19% מעל הרבעון המקביל אשתקד. את מדד ה-ARR וויקס הוסיפה לראשונה בדו"חותיה הקודמים, מדובר במדד מקובל לחברות SaaS (חברות המוכרות תוכנה כשירות במודל מנוי חודשי) הנמצאות בקצב צמיחה גבוה.

ה-ARR מחושב על פי ההכנסות ממנויים משלמים בחודש האחרון כפול 12, והוא אמור לתת אינדיקציה להכנסות החברה בשנה הקרובה, גם אם היא תפסיק לגמרי את מאמצי השיווק שלה ולא תגייס לקוחות חדשים. וויקס מחשבת את ה-ARR רק להכנסותיה מהמנויים הקבועים, וללא תוספות המתקבלות מהפתרונות העסקיים שלה (כמו סליקה, טפסים או צ'ט שמוסיפים לאתר). 

הכנסותיה של וויקס מפתרונות עסקיים שהמשתמשים מוסיפים לאתריה עמדו ברבעון הראשון על 39.4 מיליון דולר, גידול של 72% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. הגידול משויך, בין השאר, לאימוץ גבוה של פלטפורמת הסליקה של וויקס וגידול בהכנסות הלקוחות שמשתמשים בה. 

וויקס צופה כי הכנסותיה לרבעון השני של 2020 ינועו בין 231-233 מיליון דולר, צמיחה של 26%-25% בהשוואה לרבעון המקביל ב-2019. תחזית הגבייה לרבעון הראשון היא 255-260 מיליון דולר - כלומר 30%-28% מעל הרבעון המקביל. תזרים המזומנים החופשי ינוע בין 41-43 מיליון דולר, 40%-33% מעל הרבעון המקביל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker