מדד הגז והנפט צונח 7%: דלק נופלת 17%, ישראמקו נחתכת 10%

דלק תמלוגים נופלת 18%, תמר פטרוליום מאבדת 9%; דלק קידוחים פירסמה הלילה דיווח – בעקבות הנחייתה של רשות ני"ע - שכלל הפחתה דרמטית בתחזית ההכנסות של מאגרי הגז בישראל

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
מאגר הגז תמר
מאגר הגז תמרצילום: תומר אפלבאום

ירידות חדות במניות הגז והנפט הבוקר (ה'), על רקע הפחתת תחזית ההכנסות למאגרי תמר ולווייתן בישראל. ישראמקו, השותפה בתמר, צונחת 10%. החברה האם נפטא צונחת 4%. דלק תמלוגים נופלת ב-16%.

תמר פטרוליום יורדת ב-9%. דלק קידוחים מאבדת 4%.  רציו, השותפה בלווייתן, יורדת 2%. מדד הגז והנפט צונח ב-7%. מניית קבוצת דלק נופלת ב-17% על רקע גיוס ההון שנערך היום. אנרג'יאן יורדת ב-6%. 

איגרות החוב של דלק קידוחים מסדרה א' – בערך נקוב של 1.5 מיליארד שקל – נופלות 2.5%. התשואה על האג"ח עולה לרמה ספקולטיבית של כ-15%. האג"ח של תמר פטרוליום – שחייבת 3.6 מיליארד שקל לציבור – יורדות 0.8%. האג"ח נסחרות בתשואות לפדיון של כ-10%.

האג"ח הארוכות של קבוצת דלק נסחרות בירידות של עד 5% למחירים של 30-50 אגורות לכל שקל ערך נקוב, ובתשואות 50%-340%, המגלמות צפי לחדלות פירעון עתידית. מנגד, האג"ח הקצרות נסחרות בעליות של כ-1%. 

דלק קידוחים פירסמה הלילה דיווח שכלל הפחתה דרמטית בתחזית ההכנסות של מאגרי הגז בישראל. הפרסום נעשה בהנחייתה של רשות ני"ע. דלק קידוחים מסרה כי "החל ממחצית מארס 2020 ועד למועד דו"ח זה נרשמה ירידה בביקושים ובהתאם במכירות הגז הטבעי המופק מהמאגרים לווייתן ותמר, וזאת ביחס לתחזיות השותפות, כמפורט בנתוני התזרימים המהוונים".

דלק קידוחים העריכה כי צפוי קיטון בהכנסות השותפות (נטו, אחרי הוצאות תפעול, מסים ותמלוגים) של 20%-10% ב-2020 ושל 15%-5% ב-2021, בכל אחד מהמאגרים. "נכון למועד זה, לא ניתן להעריך את היקף ומשך הזמן של משבר הקורונה ועל כן קיים קושי לאמוד בשלב זה את השפעתו על הביקושים והמכירות מהמאגרים לווייתן ותמר בשנים הקרובות", נכתב.

שיעורי הקיטון הנקובים חושבו בהתאם למספר הנחות: קיטון בביקושים בשוק  המקומי ב-2020 ו-2021 בשיעור של 9%-5% ביחס לסך הביקושים שהונח בתזרימי המזומנים שפורסמו; הנחת מחיר חבית נפט מסוג ברנט של 25 דולר ל-2020 ו-2021; והנחת קיטון הכמויות החוזיות שיימכרו במסגרת הסכמי הייצוא מהמאגרים למינימום המחייב בהתאם להסכמים.

איתקה: התזרים נחתך בחצי מיליארד דולר

קבוצת דלק דיווחה הלילה על ירידה בהכנסות הצפויות לחברה הבת איתקה, המחזיקה במאגרי נפט בים הצפוני. בעקבות הירידה במחירי הנפט בעולם, מעריך השווי NSAI ביצע עבור החברה ניתוח רגישות. הירידה במחיר הנפט והגז הביאה לכך שחלק מנכסי הנפט של איתקה שבמאגרים סווגו כמשאבים מותנים, במקום משאבים מוכחים (נכסים שלא שווה לפתח עקב הירידה בנפט).

בתרחיש הראשון - שמשקלל את הגידור החלקי שביצעה איתקה למחירי הנפט - דלק נאלצה לסווג חלק (11%) ממשאבי הנפט במאגרים כמשאבים מותנים במקום משאבים מוכחים (עתודות מסוג C1 במקום P1). התוצאה היא ששווי תזרים המזומנים ירד ל-1.1-1.5 מיליארד דולר, כנגזרת לשיעור ההיוון.

מדובר בהפחתה של חצי מיליארד דולר ביחס לשווי התזרים של איתקה, כפי שפורסם בדו"ח השנתי. הסיווג המחודש צפוי להביא לקיטון של 14% בהכנסות העתידיות של איתקה (נטו - לאחר הוצאות הוניות, תפעול, נטישה ומס) ב-2020 וב-2021 יחדיו.

בתרחיש השני - ללא שקלול הגידור למחירי הנפט - סווגו 12% ממשאבי הנפט המוכחים של איתקה כמשאבים מותנים (עתודות מסוג C1 במקום P1). בתרחיש זה, שווי תזרים המזומנים העתידי של איתקה ירד ל-650-926 מיליון דולר, כנגזרת לשיעור ההיוון שבו משתמשים.

הסיווג המחודש צפוי להביא לקיטון של 90% בהנכסות העתידיות של איתקה (נטו - לאחר הוצאות הוניות, תפעול, נטישה ומס) ב-2020 וב-2021 יחדיו. הפרסום נעשה בעקבות דרישה של רשות ני"ע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker