שמחת חברות הקנאביס היתה מוקדמת? קיבלו אישור יצוא - ואז הגיע משרד הבריאות

שר הכלכלה, אלי כהן, חתם על צו יצוא חופשי להסדרת יצוא מוצרי קנאביס, אך במשרד הבריאות הבהירו כי אינם ערוכים לטפל בכמויות יצוא גדולות ■ קנביט מזנקת ב-14%, יוניבו עולה ב-12%, טוגדר מוסיפה 13% ושיח מדיקל מטפסת ב-10%

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קנאביס רפואי של פארמוקן
קנאביס רפואי של פארמוקןצילום: גיל אליהו

מניות הקנאביס הישראליות מזנקות היום במסחר לאחר ששר הכלכלה, אלי כהן, חתם על צו יצוא חופשי להסדרת יצוא מוצרים מסוימים של קנאביס רפואי מישראל לחו"ל. הצו ייכנס לתוקפו תוך 30 יום מפרסומו ברשמות.

מדובר בצו שהשוק חיכה לו. חלק מהחברות התייאשו, ובמהלך השנה האחרונה ועל רקע חוסר האמון במשרד הבריאות, החלו לפתוח עסקים של חברות בנות בחו"ל.

בעקבות הפרסום והפוטנציאל להגדיל את נתח השוק, מניות הקנאביס מזנקות: קנביט מזנקת ב-14%, יוניבו עולה ב-12%, טוגדר מוסיפה 13%, שיח מדיקל מטפסת ב-10% ואינטרקיור מתחזקת ב-13.8%.

בשעה שהמניות נסחרות בעליות חדות משרד הבריאות הבהירו ל-TheMarker: "אנו לא ערוכים לטפל בכמויות יצוא גדולות בגלל כוח אדם. נחכה לקבלת תקנים שהובטחו לנו, ובינתיים נוכל לאשר כמויות קטנות למו"פ ותיקוף בלבד".

נכון להיום, שוק הקנאביס המקומי נהפך לשוק המבוסס על יבוא להשלמת חוסרים. כ-60 אלף מטופלים במרשם צורכים קנאביס בישראל באישור משרד הבריאות, ללא קשר לשוק השחור שפועל במקביל. 

אלי כהן צילום: מגד גוזני

במשרד הכלכלה מעריכים כעת כי ההכנסות מיצוא יסתכמו במאות מיליוני דולרים מדי שנה - לא מעט כסף עבור קופת המדינה, הזועקת להכנסות נוספות ממסים בימים בהם הגירעון תופח בשל מגיפת הקורונה.

במשרד הכלכלה מעריכים כי בישראל נצרכים באופן חוקי כ-25 טון קנאביס בשנה, לכן, כושר הייצור של התעשייה הישראלי יהיה גבוה יותר. עם כניסת היצרנים החדשים למעגל הייצור.

עבור החברות המנסות לכבוש את השוק העולמי מדובר בבשורה טובה אך היא לא מבטיחה את פעילותן בחו"ל, שכן כעת הן יידרשו להוכיח כי הן עומדות בתקנים החמורים במדינות שאליהן הם מעוניינים לייצא את הסחורה. תקן זה משתנה ממדינה למדינה אפילו בתוך אירופה.

הצו החדש מהיום קובע כי מי שירצה לייצא מוצרי קנאביס רפואי מסוימים מישראל יפנה לקבלת רישיון ממשרד הבריאות, ובכפוף לקבל רישיון זה יוכל לייצא את הטובין, בהתאם לפקודת הסמים המסוכנים.

שר הכלכלה, אלי כהן, אמר כי "מדובר בצעד משמעותי ליצואנים ולתעשייה הישראלית, שתאפשר גם הרחבת אפשרויות היצוא בענף, וגם הגדלת התעסוקה והעסקת עובדים חדשים בתחום, במיוחד לאור הביקוש הרב בעולם למוצרי קנאביס רפואי מישראל".

אלון גרנות, מנכ"ל קנדוק, מסר בתגובה: "קנדוק נערכה מבעוד מועד לרגע שבו יאושר יצוא קנאביס רפואי מישראל, ואנו מברכים על ההחלטה של משרד הכלכלה היום, שמהווה שלב חשוב בדרך להפיכת ישראל למדינת יצוא קנאביס רפואי". לדבריו, כחלק מביסוס המובילות בפעילות הבינלאומית, חתמה קנדוק השנה על הסכם אסטרטגי בלעדי עם ענקית הקנאביס הקנדית Tilray, "הכולל יצוא 5 טונה של מוצרי הקנאביס הרפואי האיכותיים שלנו למערך ההפצה הבינלאומי של Tilray, המונה כ-15 מדינות. במקביל, קנדוק חתמה על הסכמים לשיתופי פעולה בקנדה ובאירופה כדי להבטיח ייצור מקומי, ללא תלות באישור היצוא. כעת, עם ההתקדמות לקראת התחלת יצוא קנאביס רפואי מישראל קנדוק ממוצבת היטב להאצת הפעילות  הבינלאומית".

מנכ"ל שיח מדיקל גרופ, יוגב שריד, בירך: "אנו שמחים על כך שמדינת ישראל הציגה אופק ברור והתקדמות משמעותית באשר לנושא יצוא הקנאביס הרפואי לעולם. שיח ערוכה ליצוא, ובאמצעות כמה שיתופי פעולה אסטרטגיים באירופה ובצפון אמריקה, ביססנו תשתית פעילות רחבה ואיכותית. באחרונה דיווחנו על קבלת אישור עמידה בתקן האירופאי GACP ובמקביל יש לנו שיתופי פעולה עם מגדלים ישראליים להגדלת כושר הייצור שלנו בצורה משמעותית.

"אנו מזהים כי חברות מובילות בתחום הקנאביס הרפואי ברחבי העולם מגלות עניין רב במגוון הגנטי ובאיכות המוצרים של שיח מדיקל גרופ, ובהתאם לכך אנו נמשיך לפעול ולקדם שיתופי פעולה מחקריים ועסקיים עם שחקניות מובילות, מתוך מטרה לחזק את מיצובה של שיח כשחקנית מובילה העומדת בחזית תעשיית הקנאביס הרפואי בישראל ובשוק הבינלאומי".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker