הפיקוח על הבנקים: האשראי הצרכני נפל בחדות; ירידת ריבית בהלוואות לעסקים קטנים

לפי סקירה שמפרסם הפיקוח, מוקדם לחזות איזה תרחיש יציאה מהמשבר יתקיים, אך "לבנקים יש יכולת להישאר יציבים גם בתרחישים החמורים יותר" ■ במארס-אפריל הבנקים הגדילו את סך האשראי שניתן על ידם בכ-21 מיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המפקחת על הבנקים, חדוה ברצילום: מגד גוזני

הפיקוח על הבנקים פירסם סקירה של מערכות הבנקאות ל-2019. המפקחת על הבנקים היוצאת, חדוה בר, התייחסה גם למשבר הקורונה והשלכותיו הכלכליות. לפי הסקירה, "בתרחיש המרכזי לשנה הקרובה, שמניח כי היציאה של הכלכלה מהמשבר כבר החלה ותימשך, אך היא תהיה הדרגתית, שיעור הפסדי האשראי במערכת הבנקאות צפוי לגדול באופן משמעותי".

בר ציינה כי "הפסדי האשראי, לצד הפסדים בגין התממשות סיכוני שוק, צפויים להשפיע משמעותית על השורה תחתונה של הרווח של הבנקים. למרות זאת, יחסי ההון צפויים להישאר גבוהים והבנקים יוכלו לספוג את הפגיעה".

המפקחת הדגישה כי "היכולת להעריך כיום מה תהיה ההשפעה המלאה של המשבר היא מוגבלת, שכן קיימת אי-ודאות גבוהה אודות ההתפתחויות הכלכליות, שנגזרת מאי-ודאות על ההתפתחויות הבריאותיות. בשיח הכלכלי נוהגים לתאר תרחישים שונים של יציאה ממשבר באופן סכמטי - למשל, עקומה בצורת V מתארת יציאה מהירה מהמשבר, עקומה בצורת U מתארת התאוששות אטית, או לחילופין תרחיש שבו עלול להתרחש גל שני למשבר בטרם תחול התאוששות מלאה יתבטא בעקומה בצורת W".

לטענת המפקחת על הבנקים, "בשלב זה מוקדם לחזות איזה מהתרחישים יתקיים וממילא יש קושי להעריך את ההשפעה המלאה שתהיה למשבר על הבנקים. ואולם, הניתוחים שביצענו מראים כי לבנקים יש יכולת לעבור את המשבר ולהישאר יציבים גם בתרחישים החמורים יותר".

כדי לתת אינדיקציה למה שמתרחש בבנקים בעולם, בפיקוח על הבנקים מצרפים לסקירה את תוצאותיהם הכספיות ברבעון הראשון של 2020. לפי הגרפים של הבנקים האמריקאיים ג'יי.פי.מורגן, בנק אוף אמריקה, וולס פארגו וסיטי - הוצג גידול של עד 425% בהוצאות להפסדי אשראי וירידה של עד 100% בתשואה להון (יחס בין רווח נקי להון עצמי). מחר (ה') בנק הפועלים צפוי להיות הבנק הראשון בישראל שמפרסם את תוצאותיו לרבעון הראשון של 2020.

לא לבנות על הבנקים לחילוץ המשק

אלון גלזרצילום: ללא קרדיט

אלון גלזר, סמנכ"ל ואנליסט בנקים וביטוח בלידר שוקי הון, צופה כי בנק הפועלים יציג מחר הוצאות להפסדי אשראי של 879 מיליון שקל שהם כ-1.2% מתיק האשראי של הבנק. גלזר מציין בתחזית שפירסם ללקוחותיו כי "זה כמובן הסעיף הבעייתי ביותר לחיזוי ברבעונים הקרובים. ברור שהבנקים יעלו את ההפרשות להפסדי אשראי, גם אם בינתיים לא נרשמו פיגורים בתשלומים. מכיוון שהבנקים איפשרו דחייה בתשלומי הקרן והריבית על רקע המשבר. אנחנו מעריכים כי הבנקים יעדיפו להיות שמרנים בהפרשות, וכי ההפרשות ברבעון יהיו ברמה של יותר מ-1% מהאשראי לציבור (קצב שנתי), כשמעבר לשמרנות הנדרשת, הבנקים מעוניינים להראות שגם הם נפגעים מהמשבר ושלא 'יבנו עליהם' כמקור כספי לחילוץ המשק".

בסקירה של הפיקוח על הבנקים על מערכת הבנקאות ל-2019 ניתנת התייחסות מעודכנת גם להתפתחויות שחלו ב-מארס-אפריל, שבהם משבר נגיף הקורונה היה בעיצומו. מהסקירה עולה כי בתקופה זו הבנקים הגדילו את סך האשראי שניתן על ידם ב-20.9 מיליארד שקל, כשהגידול לא היה אחיד בין המגזרים.

כך לעסקים בינוניים וגדולים שניצלו כל מסגרת אשראי אפשרית שעמדה לרשותם, הבנקים הגדילו את האשראי ב-22.5 מיליארד שקל, בעוד שלעסקים קטנה חלה בחודשיים הללו ירידה של 1.9 מיליארד שקל במתן אשראי לעסקים קטנים. ואולם, ירידה זו היתה בעיקר במארס עד שהחלה לפעול הקרן בערבות מדינה שנועדה לסייע לעסקים קטנים ובינוניים.

מהנתונים המעודכנים של בנק ישראל עולה כי נכון ל-10 במאי 2020, הבנקים העניקו במסגרת הקרן אשראי בסך כולל של 8.2 מיליארד שקל. כלומר כ-8 מיליארד שקל מעבר לסכום שהוקצב במקור, כשהקרן הוגדלה ל-14 מיליארד שקל.

חנויות סגורות בתל אביב. ירידה של 1.9 מיליארד שקל במתן אשראי לעסקים קטניםצילום: מוטי מילרוד

מהנתונים עולה עוד כי הוגשו לקרן 54,300 בקשות לקבלת האשראי. הבנקים בדקו 31,300 בקשות ואשרו 21,500 בקשות. בעקבות התחלת פעילות של קרן לעסקים קטנים, הריבית על ההלוואות לעסקים קטנים ירדה מרמה ממוצעת של 4.88% בסוף מארס ל-3.77% בסוף אפריל.

בנק ישראל מציין כי הקרן, שבמסגרתה ניתנת על ידי המדינה ערבות אפקטיבית בשיעור של רק 15%, לא נותנת מענה למרבית העסקים בסיכון גבוה. עסקים כמו מסעדות ובתי קפה; אולמות, גני אירועים וקייטרינג (כולל תעשיות נלוות); תיירות (רוב בתי המלון, סוכני נסיעות); מסחר בכלי רכב, שירותים ציבוריים (מתנ"סים וכו'); היי-טק; ועוד. בהתאם לכך טוענים בפיקוח על הבנקים כי חלק מהעסקים בענפים הללו יצטרכו הקלות מעבר לאשראי, עד לתום המשבר.

ירידה באשראי צרכני למשקי בית

באפריל נמשך הגידול במתן משכנתאות אך בקצב נמוך יותר מזה שנרשם במארס, בסך של כ-5 מיליארד שקל - יש לציין כי באפריל היו גם פחות ימי עבודה בגלל חג פסח. בסה"כ בתקופה זו גדל סך המשכנתאות ב-7.1 מיליארד שקל. לאחר התקופה הראשונה במארס של עלייה בריביות על המשכנתאות, הריביות התייצבו ואף ירדו במקצת. נכון לסוף אפריל הן הסתכמו ב-2.53% במגזר השקלי וב-3.13% במגזר הצמוד למדד.

במתן אשראי צרכני למשקי בית חלה ירידה חדה במהלך החודשיים הללו בסכום של 6.8 מיליארד שקל. בפיקוח על הבנקים מסבירים כי הדבר נובע בעיקר עקב ירידה בביקוש לצריכה פרטית - כפי שנראה גם בהוצאות בכרטיסי אשראי, לצד צמצום פעולות שיווק אקטיבי על-ידי הבנקים.

בנוסף, מהנתונים עולה כי מתחילת מארס ועד ה-8 במאי 2020 נדחו על ידי הבנקים תשלומים עבור 472,149 הלוואות בסך כספי כולל של כ-6 מיליארד שקל.

הדחייה הגדולה ביותר היתה עבור 111,025 עסקים קטנים בסך של כ-2.18 מיליארד שקל. נדחו גם 134,336 הלוואות משכנתא בסך כולל של 1.8 מיליארד שקל. בנוסף לכך נדחו תשלומים ל-5,309 עסקים בינוניים וגדולים בסך של 1.08 מיליארד שקל ול- 221,479 משקי בית בסך של 875 מיליון שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker