הצלחה בניסוי בחיות: בונוס גרופ הציגה ריפוי של דלקת ריאות חריפה

החברה הציגה תוצאות מוצלחות לניסוי פרה-קליני שהתבצע על חיות עם התרופה MesenCure ■ מייסד ומנכ"ל החברה: "רוב חולי הקורונה מתו כתוצאה מכשל ריאתי מסכן חיים. אנו יכולים למנוע את הקריסה ואת הצורך להרדים אנשים"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מעבדת חברת בונוס ביוגרופ
שלי אפלברג

בונוס ביוגרופ, שהתמקדה עד כה בגידול שתל חי של עצם אנושית והשלמת חסר בעצם בבני אדם, קיבלה תוצאות ביניים חיוביות בניסוי פרה-קליני, שנערך על בעלי חיים בתרופת MesenCure: הוצגה הצלחה בשיקום ריאה לאחר דלקת חריפה. החברה זינקה ב-28% בעקבות הודעתה על ההצלחה בניסוי. החברה סירבה לציין על אילו בעלי חיים בוצע הניסוי, מה היה מודל הבדיקה ומהי הבקרה שהתבצעה.

התרופה מיועדת לטיפול במצוקה נשימתית מסכנת חיים בחולי קורונה ודלקת ריאות. החברה דיווחה היום (ד') למשקיעים כי "הודגמה הצלחה בריפוי ריאה חולה בדלקת ריאות חריפה, המשתקפת בכך שלאחר מתן MesenCure נראתה הריאה המטופלת תחת מיקרוסקופ כבריאה". החברה הדגישה כי הושג שיפור ניכר בפרמטרים נוספים שנבדקו.

בבונוס ביוגרופ הסבירו למשקיעים כי ברקמת ריאות בריאה ניתן לראות כי נאדיות הריאות פתוחות לרווחה. לעומת זאת, בדגימת רקמה של ריאות חולות, ללא טיפול, נראית דלקת חריפה, המתאפיינת בעומס רב של תאי מערכת החיסון, המקשים על הריאות למלא את תפקידן. העומס מוביל, בין היתר, לסערת ציטוקינים. לדברי החברה, לאחר טיפול ייחודי באמצעות תאים מזנכימליים משופעלים, המרכיבים את התרופה MesenCure הודגמה הצלחה בריפוי מהיר של תסמיני דלקת ריאות בבעלי חיים. הריפוי התבטא בהפחתת עומס תאי מערכת החיסון בנאדיות הריאות, עד לרמה הדומה לזו הנראית ברקמת ריאות בריאה.

מניית בונוס ביוגרופ

עוד פירטו כי "תאים מזנכימליים משופעלים הנמצאים בתרופה שבפיתוח הם תאים המופקים מרקמת שומן של תורמים בריאים. שפעולם של התאים המזנכימליים - המבוצע באמצעות שילוב חדשני וייחודי של חומרים כימיים וביולוגיים ותנאים פיזיקליים, טרם השתלתם בחולים - נועד להגביר את יעילות התאים, תוך שמירה על בטיחותם. לאחר עירויים לדם, צפויים התאים המשופעלים להגיע לריאות ולפעול להפחתת הדלקת, לשיקום הרקמה, ולהקלה בתסמינים הנשימתיים והאחרים".

שי מרצקי, מייסד ומנכ"ל החברה, מסביר בשיחה עם TheMarker על התהליך: "גרמנו לבעלי חיים כשל ריאתי, והראנו את שיפור המצב לאחר התאים שאיקטבנו. כשהתחיל משבר הקורונה אמרנו שאנו לא יודעים לטפל בווירוסים או לפתח חיסונים. ואולם, המחשבה שהובילה אותנו היא שאותם תאים שאנו משתמשים בהם לבניית עצמות יכולים לווסת את הפעילות של מערכת החיסון ולמנוע פעילות יתר. רוב חולי הקורונה מתו כתוצאה מכשל ריאתי שהוביל אותם למצוקה נשימתית חריפה. חשבנו בחברה כי אם נוכל להפחית את פעילות היתר שמסכנת חיים, אנו יכולים למנוע את הקריסה ואת הצורך להרדים אנשים ולהנשים אותם".

מייסד ומנכ"ל בונוס ביוגרופ, שי מרצקיצילום: עופר וקנין

מרצקי הדגיש כי "סערת ציטוקינים היא דלקת חריפה שגורמת לאובר-אקטיביזציה של מערכת החיסון, הריאות מוצפות עם שברי תאים שגורמים לכשל ריאתי. אם הסערה נמנעת, החולה לא יגיע לשלב המצוקה הנשימתית הקשה שמסכנת חיים".

חשוב לציין כי הניסוי של בונוס ביוגרופ על בעלי החיים לא נערך בפועל על וירוס הקורונה החדש.

אחת הבעיות כיום בעולם, איתה מתמודד כל מי שמנסה לפתח תרופה, היא שלא קיים מודל טוב בבעלי חיים של הנגיף הנפוץ כיום: החיות חולות במחלה אך לא מתות ממנה. איך תתגברו על כך?

"אכן לא בדקנו את הטיפול על נגיף הקורונה הנוכחי. מבחינתנו, לא משנה מה גורם לכשל הריאתי - אם זה רעלן, חיידק או וירוס - המטרה שלנו היא לטפל בריאה עצמה. אני לא נוגע בניסוי ב-covid-19. זה גם מבדיל אותנו ממי שמנסה לפתח חיסון: אם תהיה מוטציה, החיסון לא יועיל אבל אנחנו נוכל להמשיך לטפל בכשל ריאתי גם בחולי סרטן למשל".

כמה זמן יחלוף עד שתוכלו לבדוק את התרופה על בני אדם?

"על מנת לקבל אישור מהרגולטור - משרד הבריאות, ה-FDA ואחרים - אנחנו נצטרך להגיש את כל המסמכים בצורה מסודרת וזה ייקח כמה חודשים. מפני שהתאים דומים לתאים שאנו פועלים איתם באופן שוטף בהשתלת עצמות, אני מאמין שיהיה לנו יותר קל. כיום, ברגע שרואים שמשהו יעיל, הרגולטורים מקלים באופן דרמטי את לוחות הזמנים".

האם נציג מטעם משרד הבריאות נחשף לניסוי?

"טרם. הם יראו רק כשנגיש את כל החבילה הנדרשת ונבקש אישור להתחיל טיפול בבני אדם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker