אל על לנתניהו: המטרה היחידה של דרישות האוצר היא לפרק את החברה

מנכ"ל אל על במכתב לראש הממשלה: "דרישות האוצר לשנות שוב ושוב את תוכנית ההתייעלות הפכו את המשימה לבלתי אפשרית. אתה נושא באחריות לסיום דרכה של אל על במשמרת שלך לאחר 72 שנה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת עובדי אל על, השבועצילום: אוהד צויגנברג

"כראש הממשלה אתה נושא באחריות העליונה לכך שלאחר 72 שנה אל על תסיים את דרכה במשמרת שלך, ולכן אנחנו מבקשים שלא תתקבל החלטה מבלי שתינתן לנו האפשרות להציג לך את ההשלכות של הדרישות החדשות של משרד האוצר" - כך כתב גונן אוסישקין, מנכ"ל חברת אל על, בפנייה לראש הממשלה בנימין נתניהו.

המכתב נשלח לאחר שאמש, באיחור של יומיים, קיבלה הנהלת החברה מסמך שבו, לטענתה, הערים משרד האוצר דרישות בלתי אפשריות שמטרתן להביא את אל על לכדי פירוק. אוסישקין כתב כי הדרישות החדשות שהעלה המשרד הוצגו לחברה לאחר שהציגה תוכנית התייעלות, הכוללת חיסכון שנתי של 350 מיליון דולר לשנה למשך שבע שנים; ולאחר שבעלי השליטה בחברה הסכימו לשעבד את מניותיהם לטובת ערבות המדינה להלוואה, ולהזרים 100 מיליון שקל לחברה.

אוסישקין התייחס לדרישות להגדיל את היקף ההתייעלות ב-50 מיליון דולר לשנה, מעבר ל-350 מיליון דולר לשנה שהחברה הציגה; לשעבד את מניות בעלי השליטה בחברה; להזרים 100 מיליון שקל לשיפור מבנה ההון של החברה; ולפרוש תשלומים לבעלי המטוסים ולחברות ההחכרה בהיקף של 150 מיליון דולר לתקופה של שש שנים, החלטה שלהערכת אל על סיכוייה להתקבל על ידי המלווים הם אפסיים.

לפי אוסישקין, מצבה הקשה של אל על נובע, בין היתר, מההחלטה להפסיק את הטיסות לישראל וממנה. לדבריו, המשבר בענף התעופה גרם לחברות הרווחיות ביותר לבקש ולקבל סיוע בעשרות מיליארדי דולרים במענקים, דחיית תשלומי מסים ואגרות, הלוואות ומתן ערבויות מדינה בהיקף של 90%. הוא ציין כי הוא מצפה שגם מדינת ישראל תנהג בצורה דומה, וביקש כי נתניהו ינחה את האוצר לתקן את המתווה.

"משרד האוצר מסרב לחבר את אל על למכונת ההנשמה כפי שעשו מרבית מדינות העולם. המלצות האוצר מייצרות מצג שווא של הצלת אל על, כאשר בפועל מדובר על תעודת פטירה של אל על. ללא החלטה מיידית אל על תסיים את דרכה, וכפועל יוצא מדינת ישראל תאבד את היכולת הקיימת לה כיום בתחום התעופה המסחרית, וההשלכות הנלוות עד כדי הגעה למצב של אי במצור בעתות משבר", כתב אוסישקין לנתניהו.

"עשינו כל שביכולתנו ועמדנו בכל דרישות הבנקים. התוכנית העסקית שהוכנה כוללת צעדים כואבים ודרמטיים אשר יאפשרו לאל על לעמוד בהתחייבויותיה בראש ובראשונה ללקוחותיה, ולשלם את ההלוואה שתינתן לה. בקשות האוצר לשנות שוב ושוב את תוכנית ההתייעלות הפכו את המשימה לבלתי אפשרית. תוך כמה שבועות הועלה הרף מ-200 מיליון דולר לשנה ל-400 מיליון דולר בכל שנה.  האוצר העלה את הרף - והפעם לרמה שבה הסכמה לדרישות האוצר היא החלטה על פירוק החברה וסגירתה. זו העת שהמדינה תהיה כאן עבורנו. כל החלטה אחרת תהיה בכייה לדורות במשמרת שלך", חתם אוסישקין את מכתבו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker