החשש למצבה של קבוצת דלק: המפקח דורש להפסיק תשלום התמלוגים מדלק קידוחים

המפקחים בדלק קידוחים, עו"ד אורי קידר ורו"ח מיקי בלומנטל, פנו לבית המשפט בבקשה לקבלת צו על תנאי: "שינוי נסיבות קיצוני ודרמטי הביא לכך שקבוצת דלק ניצבת על סף חדלות פירעון; אנו נאלצים להגיש הבקשה כדי להבטיח זכויות המשקיעים בדלק קידוחים"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

חזית נוספת נפתחת מול קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה, הפעם מצד המפקחים בשותפות דלק קידוחים. עו"ד אורי קידר ורו"ח מיקי בלומנטל פנו היום לבית המשפט בבקשה להוציא צו על תנאי, שיאפשר לעצור את תשלום התמלוגים מדלק קידוחים לקבוצת דלק ולדלק אנרגיה, חברה בת בבעלות מלאה של דלק. הבקשה הוגשה על רקע ההרעה במצבה של קבוצת דלק, ובעקבות החשש כי לא תוכל להחזיר לדלק קידוחים כספי תמלוגים שבמחלוקת.

רשימת הנתבעות בבקשה כוללת את קבוצת דלק, השותף הכללי של דלק קידוחים, דלק אנרגיה ודלק תמלוגים. קבוצת דלק מכרה לקרנות המורים והגננות ביולי האחרון את הזכות לתמלוגים מדלק קידוחים בכ-52 מיליון דולר (כ–185 מיליון שקל). קרנות המורים והגננות גם השקיעו בדלק תמלוגים – שרכשה מדלק אנרגיה הזכאות לתמלוגים. הקרנות מחזיקות בכ-8% מדלק תמלוגים (14% בזכויות ההצבעה), שצנחו כמעט 40% מאז ההנפקה.

ככל שבית המשפט ייענה לבקשה, דלק קידוחים צפויה להפסיק לשלם תמלוג לדלק תמלוגים (או שתעביר אותם לנאמנות). מנגד, תשלום התמלוגים לקרנות המורים והגננות יימשך כסדרו ולא ייפגע מההליך המשפטי.

המפקחים בדלק קידוחים ציינו בבקשה, שהוגשה למחלקה הכלכלית בבית המשפט המחוזי בתל אביב: "לאור שינוי נסיבות קיצוני ודרמטי, שהביא לכך שקבוצת דלק ניצבת על סף חדלות פירעון – לרבות הערת עסק חי בדו"ח השנתי וההחלטה המאפשרת מימוש  מיידי של חלק מנכסי דלק אנרגיה – אנו נאלצים להגיש בקשה זו, להבטחת זכויות מחזיקי יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים".

בין המפקחים לבין השותף הכללי בדלק קידוחים קיימת מחלוקת בנוגע למועד "החזר ההשקעה" בפרויקט תמר. מקור המחלוקת נעוץ בשאלה האם להכליל את מס ששינסקי בחישוב ולדחות את מועד החזר ההשקעה.

לפני שנה הגישו המפקחים בדלק קידוחים תביעה ביחס לתשלום התמלוג לדלק. המפקחים דרשו בשעתו בטחונות מקבוצת דלק או הפסקת התשלום. לאחר דיונים אצל השופטת רות רונן, מחזיקי היחידות של דלק קידוחים קיבלו ערבות אישית מדלק אנרגיה להחזר כל סכום עתידי כתוצאה מהמחלוקת על גובה התמלוגים, וזאת כתנאי לאי הפסקת התשלומים.

לאור המצב הנוכחי של דלק, המפקחים דרשו לחזור לדרישה המקורית – כלומר, לעצור התשלומים או להפקיד אותם בנאמנות. המפקחים ציינו בבקשה כי "החשש מחדלות פירעון של מי מבעלות התמלוג הפך מחשש תיאוריטי לחשש ממשי וקרוב".

קרנות המורים והגננות היא קופה מפעלית, שפועלת ללא מטרת רווח. בקופה חברים 162 אלף עמיתים, מהם 47 אלף לא פעילים. הקרנות מנוהלות על ידי אייל גבאי (יו"ר), לשעבר מנכ"ל משרד ראש הממשלה ומי שהיה המנהל המיוחד בקבוצת אי.די.בי, המנכ"ל פסח לנדסברג, וסמנכ"ל הכספים רו"ח דני קליק.

קרנות המורים והגננות ביצעו שלוש עסקות עם דלק: העסקה הראשונה בוצעה ב-2017, אז נכנסו הקרנות להשקעה בתמר פטרוליום - החברה שהקים תשובה למכירת האחזקות של דלק במאגר תמר, כמתחייב ממתווה הגז. הקרנות השקיעו בהנפקה של תמר פטרוליום כ–25 מיליון דולר. מאז ההנפקה, צנחה מניית תמר פטרוליום ב-85% - והסבה הפסדים של עשרות מיליוני שקלים למורים והגננות. שתי עסקות נוספות היו כאמור, השקעה של עשרות מיליוני שקלים בהנפקת דלק תמלוגים ב-2018; והרכישה הישירה של הזכות לתמלוגים מקבוצת דלק ב-2019.

בית המשפט קבע בהחלטתו היום כי קבוצת דלק ודלק קידוחים יגישו את תגובתן לבקשה בתוך שבעה ימים. קבוצת דלק מסרה בדיווח הערב: "החברה ודלק אנרגיה דוחות את טענות המפקחים והן ילמדו, בסיוע יועציהן המשפטיים, את פרטי הבקשה ויגיבו אליה בהתאם".

טרם התקבלה תגובת קרנות המורים והגננות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker