"תשובה לא עמד בהסכם": בנק הפועלים נערך לגביית חוב ענק

יצחק תשובה חייב להפועלים 1.2 מיליארד שקל ■ המפקח בדלק קידוחים פנה לביהמ"ש בבקשה לצו שיאפשר לעצור את תשלום התמלוגים לקבוצת דלק, מחשש שלא תוכל להחזיר תמלוגים ■ נאמני האג"ח של הקבוצה דחו אתמול את ההצבעה על פירעון מיידי לחוב

שתפו בפייסבוק
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: עופר וקנין

טבעת הנושים ממשיכה להתהדק סביב יצחק תשובה, בעל השליטה בקבוצת דלק. בנק הפועלים - הנושה הגדול בחוב הפרטי של תשובה - מתכוון להחריף את המהלכים לגבייתו (1.2 מיליארד שקל, לפי הערכות). במקביל, המפקח בדלק קידוחים פנה לבית המשפט בבקשה להוציא צו על תנאי, שיאפשר לעצור את תשלום התמלוגים מדלק קידוחים לקבוצת דלק.

הפועלים הוא המממן המרכזי של תשובה, ובסיוע הבנק תשובה רכש את השליטה בדלק לפני שני עשורים. בשונה מהקו שבו נקטו סיטיבנק ולאומי, הפועלים לא ביצע עד כה מהלכים אופרטיביים מול תשובה לגביית החוב הפרטי. לפי מקורב לדברים, הבנק עשוי בקרוב לשנות גישה, לאחר שתשובה לא עמד בהסכמים מול הבנק לחיזוק ביטחונות עד סוף אפריל.

הפועלים ביצע בדו"חות לרבעון הרביעי של 2019 הפרשה להוצאות להפסדי אשראי בגין החובות האישיים של תשובה, המרוכזים בחברת י.ת אמריקה הפרטית, בהיקף מוערך של 500 מיליון שקל - כך העריכו בכירים במערכת הבנקאות, הבקיאים בחובות של תשובה לבנקים ובאופן סיווג חובות של הבנקים בגין לווים בעייתיים.

לפי הערכות, חוץ מהחוב לפועלים תשובה גם חייב 200 מיליון שקל למזרחי טפחות ועוד 100 מיליון שקל לדיסקונט, וייתכן שיש לו חובות גם לבנקים זרים. הבנקים מחזיקים בשעבוד על מניות תשובה בדלק (61%) בשווי 950 מיליון שקל. הפועלים מחזיק בשעבוד על 46% ממניות תשובה בדלק בשווי של 700 מיליון שקל - חצי מיליארד שקל פחות מהחוב המוערך.

בעבר, החוב האישי של תשובה לפועלים הגיע ל-4 מיליארד שקל, כששווי הביטחונות שבידי הבנק (מניות דלק) היה גבוה משמעותית מהחוב, שהיה ללא לוח סילוקין מסודר. מאוחר יותר, הגיעה החטיבה העסקית של הפועלים להסדר עם תשובה, שבו נקבע כי החוב ייפרס על פני תקופה ארוכה; וכן שחלק נוסף של החוב ייפרע בתשלום גדול אחד של 2 מיליארד שקל.

חזית חדשה

תשובה הקטין את החוב בעזרת דיווידנדים מדלק ומימוש נכסים פרטיים, אך היקפו עדיין היה יותר מ-2 מיליארד שקל. לפני שלוש שנים, כשבראש החטיבה העסקית בבנק עמד יעקב אורבך (שלאחר מכן עבד אצל תשובה תקופה קצרה) - דרשה מהפועלים המפקחת על הבנקים, חדוה בר, להקטין את החוב. ואכן, בשלוש השנים האחרונות פרע תשובה סכומים ניכרים, והיקף החוב ירד לכמיליארד שקל.

במלכודת החובות

בתוך כך, חזית נוספת נפתחה מול דלק - של המפקחים בדלק קידוחים. עו"ד אורי קידר ורו"ח מיקי בלומנטל פנו אתמול (ג') לבית המשפט כדי שיוציא צו על תנאי.

הצו מבוקש כדי לאפשר לעצור את תשלום התמלוגים מדלק קידוחים לקבוצת דלק ולדלק אנרגיה (חברה בת בבעלות מלאה של דלק). הבקשה הוגשה על רקע ההרעה במצבה של קבוצת דלק, ובעקבות החשש כי לא תוכל להחזיר לדלק קידוחים כספי תמלוגים שבמחלוקת.

רשימת הנתבעות בבקשה כוללת את קבוצת דלק, השותף הכללי של דלק קידוחים, דלק אנרגיה ודלק תמלוגים. המפקחים ציינו בבקשה כי לאור "שינוי נסיבות קיצוני ודרמטי, שהביא לכך שקבוצת דלק ניצבת על סף חדלות פירעון - לרבות הערת עסק חי בדו"ח השנתי, וההחלטה המאפשרת מימוש מיידי של חלק מנכסי דלק אנרגיה - אנחנו נאלצים להגיש בקשה זו להבטחת זכויות מחזיקי יחידות ההשתתפות של דלק קידוחים".

בין המפקחים לבין השותף הכללי בדלק קידוחים קיימת מחלוקת בנוגע למועד "החזר ההשקעה" בפרויקט תמר. מקור המחלוקת נעוץ בשאלה אם להכליל את מס ששינסקי בחישוב ולדחות את מועד החזר ההשקעה. הצדדים הגיעו ב-2019 להסדר מסוים, שלפיו דלק אנרגיה תערוב לאפשרות של החזר עתידי בתמלוגים לשותפות. ואולם, עקב השינוי במצב קבוצת דלק ודלק אנרגיה, המבקשים הדגישו כי "החשש מחדלות פירעון של מי מבעלות התמלוג הפך מחשש תיאוריטי לחשש ממשי וקרוב".

דרמה בהצבעה על העמדת החוב לפירעון

דרמה גדולה נרשמה אתמול בהצבעה על העמדת החוב של דלק לפירעון מיידי. מחזיקי האג"ח, שלהם דלק חייבת 6 מיליארד שקל, אמורים היו להצביע בערב על העמדת החוב לפירעון מיידי, שפירושה פתיחה בהליכי חדלות פירעון נגד דלק. ואולם, הנאמנים החליטו ברגע האחרון לדחות את ההצבעה ביומיים, כדי למצות את המו"מ עם דלק, בניגוד לעמדת הנציגות.

נציגות מחזיקי האג"ח כוללת את שמואל אשל ממנורה, יוני שר מהראל ואוהד שריד מפסגות, המיוצגים בידי עוה"ד רענן קליר ואלון בנימיני ממשרד ארדינסט בן נתן טולידאנו. חברי הנציגות ניהלו כל היום שיחות קדחתניות עם דלק, כדי להגיע להבנות לגבי מתווה הסדר חוב מוסכם, שיכלול שיקום מערך השעבודים לטובת מחזיקי האג"ח.

אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

במהלך היום תגלעה מחלוקת בין נציגות מחזיקי האג"ח לבין הנאמנים, הרמטיק, בראשות דן אבנון, משמרת ורזניק־פז־נבו, ביחס להמשך הצעדים. נציגי פסגות ומנורה סברו שנכון לקיים את ההצבעה על דרישת הפירעון המיידי במועד, מאחר שהמו"מ עם דלק, שהחל ב-5 באפריל, הגיע למיצוי; בעוד הנאמנים התנגדו לכך.

אבנון מהרמטיק אמר אתמול: "הנאמנים קיבלו פניות ממחזיקים בעלי היקפים משמעותיים, שביקשו לאור הודעת החברה שיצאה בצהרים שיינתן להם פרק זמן נוסף לשקול את עמדתם. ומהטעם הזה החלטנו לאפשר מיצוי המו"מ שאנחנו בעיצומו". ל-TheMarker נודע כי הגוף שביקש לדחות את ההצבעה הוא ילין לפידות. מילין לפידות נמסר: "ההצעה החדשה של החברה דווחה ב-14:30. משכך, וכדי לשקול לעומק וברצינות את ההצעה, ביקשנו דחייה טכנית של 48 שעות, שבה תנותח ההצעה באופן מקצועי, תעבור בוועדות הרגולטוריות ותתקבל ההחלטה הטובה לדעתנו לעמיתים".

מדובר במצב יוצא דופן, שבו הנאמנים פועלים בניגוד לעמדת הנציגות. לאורך כל המגעים, ניתן היה לקבל את הרושם כי הנאמנים חוששים מנקיטת קו אגרסיבי, והם משתמשים בקלף העמדת החוב לפירעון מיידי בעיקר כדי לאיים. לפי הערכות, הנאמנים חוששים מתרחיש של מגדל קלפים, שבו הבנקים יממשו מניות דלק קידוחים ויפילו אותן בשוק.

בעקבות הדחייה, פסגות הודיע על פרישה מהנציגות. "לאור ההודעה מפתיעה של דלק כי בכוונתה לשעבד יחידות נוספות של דלק קידוחים לבנקים, פסגות הודיע לנאמנים כי על התנגדותו לדחיית ההצבעה. לדעת פסגות, פעולה זו נותנת יד לגרירת רגליים והסחות הדעת של דלק. להפתעתנו, בניגוד לעמדתנו כחברי נציגות, הוחלט לדחות את ההצבעה. בנסיבות אלו, לא נותר ברירה אלא להודיע על פרישה מהנציגות", נמסר מפסגות.

עוד לפני האסיפה, שורה של גופים מוסדיים החליטו להצביע על העמדת החוב של דלק לפירעון מיידי, בהם מנורה, הראל, פסגות, עמיתים, מיטב דש וקרנות המורים והגננות. האחרים עדיין מתלבטים.

הצעה מעודכנת

אתמול בצהריים הגישה דלק למחזיקי האג"ח מתווה חדש לחיזוק הבטוחות. המתווה חוזר על ההצעה הקודמת של דלק, וכולל בעיקר שינויים קוסמטיים - מבלי שדלק נענתה לדרישות המלאות של המחזיקים. המתווה כולל התחייבות של דלק לגיוס הון של 400 מיליון שקל בהנפקת זכויות, בשלוש פעימות: הראשונה, בסך 200 מיליון שקל, עד סוף מאי; השנייה, בסך 100 מיליון שקל, עד אמצע יולי; והשלישית, בסך 100 מיליון שקל, עד סוף 2021.

פירמידת החובות של תשובה

למרות ההתחייבות על גיוס ההון, דלק מנסה לדחות עד כמה שניתן את ההנפקה, ושומרת לעצמה את האפשרות לגייס במאי רק 100 מיליון שקל, תוך דחיית יתר הגיוס ליולי, מבלי שהדבר יאפשר למחזיקים להעמיד את החוב לפירעון מיידי. כלומר, אם החברה תגייס פחות מ-200 מיליון שקל במאי, היא תוכל לנסות לגייס את הסכום הנוסף בגיוס המתוכנן ליולי.

הסעיף השני בהצעה נוגע לשעבוד נכסים. דלק הציעה כי תתחייב שלא לשעבד נכסים נוספים לטובת הבנקים, הנושים המובטחים, מבלי להודיע למחזיקי האג"ח 14 יום מראש. ביחס למניות דלק ישראל, דלק מציעה שניתן הודעה מראש של שבעה ימים. בדלק קבעו לכך סייג משמעותי: החברה תוכל לחזק ביטחונות לבנקים המממנים שלה - דיסקונט, הפועלים, מזרחי טפחות ו-HSBC - ככל שהיא תפר את ההתניות הקבועות להלוואות.

ההצעה של דלק כוללת גם התחייבות שלא לבצע הקדמות תשלומים לנושים, מבלי לתת למחזיקים התראה מראש; וכן התחייבות שלא לשעבד נכסים בחברה הבת איתקה ללא הודעה מוקדמת בזמן קצוב. מדובר בהצעה חד־צדדית של החברה כלפי מחזיקי האג"ח, שאין ודאות כי יקבלו אותה.

עד קודם לכן, דירקטוריון דלק החליט לפרוע את מלוא החוב של לאומי של 100 מיליון שקל. זאת כדי לשחרר 5.7% מדלק קידוחים, לאחר שדלק כבר הפקידה בבית משפט 50 מיליון שקל לטובת פירעון החוב, כדי שלאומי לא יממש את מניות דלק קידוחים. עם הפירעון ישתחררו 5.7% מדלק קידוחים, ש-4% מתוכם דלק תשעבד ל-HSBC ו-4% לבנק נוסף. בנוסף, בעקבות סגירת עסקות החלף על מניות הפניקס, דלק שיעבדה 1% נוסף מדלק קידוחים לבנק הפועלים ודיסקונט, וצימצמה את החוב לדיסקונט ב–36 מיליון שקל.

מניית דלק ירדה אתמול ב-6%. דלק קידוחים איבדה 4% והשלימה נפילה של 20% מתחילת החודש. האג"ח של קבוצת דלק ירדו אתמול עד 10% לתשואות של 45%-340%.

מדלק נמסר בתגובה: "קבוצת דלק היא חברה חזקה עם נכסים איכותיים שעומדת בכל ההתחייבויותיה. החברה עושה לילות כימים כדי לצלוח את המשבר הגלובלי בשווקים ואת התנודתיות בתחום הגז והנפט. החברה סבורה שנקיטת פעולות חד־צדדיות, תביא לפגיעה מיותרת בקבוצה, בנכסיה ובנושיה הלא מובטחים. רק המשך שיתוף פעולה בין החברה לכלל נושיה יבטיח את יישום האסטרטגיה של החברה ויאפשר לקבוצה לצאת מחוזקת מהמשבר בשווקים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker