ילין לפידות הוא הגוף המוסדי שטירפד העמדת החוב לפירעון מיידי בדלק

דחיית ההצבעה נעשתה על ידי הנאמנים - בניגוד לעמדת הנציגות ■ בתגובה, פסגות פרש מהנציגות ■ ילין לפידות: "ביקשנו דחייה טכנית של 48 שעות כדי ללמוד את ההצעה החדשה של קבוצת דלק"

ערן אזרן
שתפו בפייסבוק
יאיר לפידות
דב יליןצילום: דודו בכר

הגוף המוסדי שאחראי על הדחייה בהצבעה להעמדת החוב של קבוצת דלק לפירעון מיידי הוא ילין לפידות. בילין פנו לנאמני האג"ח בבקשה לדחות את ההצבעה, על מנת לבחון את ההצעה החדשה שפירסמה דלק בשעות הצהרים - חודש וחצי לאחר מגעים ארוכים וממושכים עם הנציגות.

מילין לפידות נמסר: "ההצעה החדשה של דלק דווחה בשעה 14:30. משכך, ובכדי לשקול לעומק וברצינות את ההצעה, ביקשנו דחייה טכנית של 48 שעות שבה תנותח ההצעה באופן מקצועי, תעבור בוועדות הרגולטוריות ותתקבל ההחלטה הטובה לדעתנו לעמיתים". בילין לפידות טענו הערב כי ביקשו דחייה טכנית של כמה שעות. ואולם הנאמן החליט על דחייה של 48 שעות.

0:00
-- : --

בית ההשקעות ילין לפידות, שמנוהל על ידי דב ילין ויאיר לפידות, הוא אחד הנושים הגדולים של קבוצת דלק. ילין מחזיק אג"ח של קבוצת דלק בשווי של כ-280 מיליון שקל - בחיסכון לטווח ארוך (קרנות השתלמות וגמל) ובקרנות הנאמנות. ההשקעה בניירות הערך של דלק הניבה לעמיתים של ילין לפידות הפסד מוערך של כ-150 מיליון שקל.

מבחן תשובה: איך יצביעו המוסדיים? | האזינו לאינטרסנטים

נציגות מחזיקי האג"ח כוללת את שמואל אשל ממנורה, יוני שר מהראל, ואוהד שריד מפסגות, המיוצגים בידי עורכי הדין רענן קליר ואלון בנימיני ממשרד ארדינסט בן נתן טולידאנו. חברי הנציגות ניהלו במשך כל היום מגעים ושיחות קדחתניות עם דלק, במטרה להגיע להבנות לגבי מתווה הסדר חוב מוסכם, שיכלול שיקום מערך השעבודים לטובת מחזיקי האג"ח.

במהלך היום נתגלעה מחלוקת בין נציגות מחזיקי האג"ח לבין הנאמנים, הרמטיק, בראשות דן אבנון, משמרת ורזניק-פז-נבו, ביחס להמשך הצעדים מול דלק. נציגי פסגות ומנורה סברו שנכון לקיים את ההצבעה על דרישת הפירעון המיידי במועד, מאחר שהמו"מ עם דלק, שהחל מ-5 באפריל, הגיע למיצוי; בעוד הנאמנים התנגדו לכך.

יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: עופר וקנין

אבנון מהרמטיק אמר ל-TheMarker: "הנאמנים קיבלו פניות ממחזיקים בעלי היקפים משמעותיים, שביקשו לאור הודעת החברה שיצאה בצהרים שיינתן להם פרק זמן נוסף לשקול את עמדתם. ומהטעם הזה החלטנו לאפשר מיצוי המו"מ שאנחנו בעיצומו".

מדובר במצב יוצא דופן, שבו הנאמנים פועלים בניגוד לעמדת הנציגות. יצוין כי לאורך כל המגעים, ניתן היה לקבל את הרושם כי הנאמנים חוששים מנקיטה בקו אגרסיבי, אלא משתמשים בקלף העמדת החוב לפירעון מיידי בעיקר על מנת לאיים. לפי הערכות, הנאמנים חוששים מתרחיש של מגדל קלפים, שבו הבנקים יממשו מניות דלק קידוחים ויפילו אותן בשוק - דבר שיפגע במחזיקים.

בעקבות הדחייה, פסגות הודיע על פרישה מהנציגות. "לאור ההודעה מפתיעה של דלק כי בכוונתה לשעבד יחידות נוספות של דלק קידוחים לבנקים, פסגות הודיעה לנאמנים כי על התנגדותו לדחיית ההצבעה. לדעת פסגות, פעולה זו נותנת יד לגרירת רגליים והסחות הדעת של דלק. להפתעתנו, בניגוד לעמדתנו כחברי נציגות, הוחלט לדחות את ההצבעה. בנסיבות אלו, לא נותר לה ברירה אלא להודיע על פרישתה מהנציגות", נמסר מפסגות.

קודם לאספה, שורה של גופים מוסדיים החליטו להצביע על העמדת החוב של דלק לפירעון מיידי, בהם מנורה, הראל, פסגות, עמיתים, מיטב דש וקרנות המורים והגננות. האחרים עדיין מתלבטים.

ההצעה המעודכנת של דלק

בשעות הצהרים הגישה דלק למחזיקי האג"ח מתווה חדש לחיזוק הבטוחות. המתווה חוזר על ההצעה הקודמת של דלק, וכולל בעיקר שינויים קוסמטיים - מבלי שדלק נענתה לדרישות המלאות של המחזיקים. המתווה כולל התחייבות של דלק לגיוס הון של 400 מיליון שקל בהנפקת זכויות, בשלוש פעימות: הראשונה, בסך 200 מיליון שקל, עד סוף מאי; השנייה, בסך 100 מיליון שקל, עד אמצע יולי; והשלישית, בסך 100 מיליון שקל, עד סוף 2021.

לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99
לינור דויטש, מנכ"לית לובי 99צילום: תומר אפלבאום

למרות ההתחייבות על גיוס ההון, דלק עדיין מנסה לדחות עד כמה שניתן את ההנפקה, ושומרת לה את האפשרות לגייס במאי רק 100 מיליון שקל, תוך דחייה של יתר הגיוס ליולי, מבלי שהדבר יאפשר למחזיקים להעמיד את החוב לפירעון מיידי. כלומר, אם החברה תגייס פחות מ-200 מיליון שקל במאי, היא תוכל לנסות לגייס את הסכום הנוסף בגיוס המתוכנן ליולי.

הסעיף השני בהצעה נוגע לשעבוד נכסים. דלק הציעה כי תתחייב שלא לשעבד נכסים נוספים לטובת הבנקים, הנושים המובטחים, מבלי להודיע למחזיקי האג"ח 14 יום מראש. ביחס למניות דלק ישראל דלק מציעה על מתן הודעה מראש של 7 ימים. בדלק קבעו לכך סייג משמעותי: החברה תוכל לחזק בטחונות לבנקים המממנים שלה - דיסקונט, פועלים, מזרחי ו-HSBC - ככל שהיא תפר את ההתניות הקבועות להלוואות.

ההצעה של דלק כוללת גם התחייבות שלא לבצע הקדמות תשלומים לנושים, מבלי לתת למחזיקים התראה מראש; וכן התחייבות שלא לשעבד נכסים בחברה הבת איתקה ללא הודעה בזמן קצו מראש. מדובר בהצעה חד צדדית של החברה למחזיקי האג"ח - שאין ודאות כי יקבלו אותה.

עד קודם לכן,דירקטוריון דלק החליט לפרוע את מלוא החוב ללאומי, בסך 100 מיליון שקל, על מנת לשחרר 5.7% מדלק קידוחים. זאת, לאחר שדלק כבר הפקידה בבית משפט 50 מיליון שקל לטובת פירעון החוב, כך שלאומי לא יממש את מניות דלק קידוחים. 4% מהמניות שישוחררו ישמשו לחיזוק בטוחות ל-HSBC ולבנק נוסף. כמו כן בעקבות סגירת עסקות החלף על מניות הפניקס, דלק שיעבדה כ-1% נוסף מדלק קידוחים לבנק הפועלים ודיסקונט, וצימצמה את החוב לדיסקונט ב-36 מיליון שקל.

"להעביר את דלק לנאמן"

פעילים חברתיים מארגון לובי 99 שלחו הבוקר מכתב למנהלים בגופים המוסדיים, ובו הדגישו כי חלה עליהם חובה להעמיד החוב של דלק לפירעון: "אי העמדת החוב של קבוצת דלק לפירעון מיידי, ואי העברת ניהול החברה לידי נאמן מטעם בית המשפט - פירושם הפקרת נכסי החיסכון של הציבור, המשרתים את האינטרס של בעל השליטה, יצחק תשובה, בלבד. אנו מצפים שתצביעו בהתאם לאינטרס העמיתים ולטובת העמדה לפירעון מידי".

מנכ"לית לובי 99, לינור דויטש, שלחה מכתב בעניין למוסדיים הגדולים שמחזיקים באג"ח של דלק. בין היתר, המכתב נשלח למנורה מבטחים, פסגות, הראל ומיטב דש. "אנו פונים אליך כמנהל גוף מוסדי האמון על ניהול נכסי ציבור, בדרישה למצות עד תום את העילה העומדת לכם ולהעמיד את מלוא החוב של קבוצת דלק למחזיקי האג"ח לפירעון מידי.

"מימוש הזכות להעמדת החוב לפירעון מידי, כפי ששטר הנאמנות מקנה, איננה בגדר רשות, אלא חובה מתוקף חוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (קופות גמל), התשס"ה-2005, המחייב אתכם, כמנהלי נכסי ציבור, לפעול באמונה ובשקידה לטובת כל אחד מהעמיתים ולא להעדיף עניין או שיקול אחר על פני טובתם", כתבו בלובי 99.

"רצף האירועים בחודשיים האחרונים, מאז החלו ירידות השערים באיגרות חוב של דלק, ממחישים את הנזק הכספי העצום העלול להיגרם לציבור החוסכים בתרחיש של אי העמדת החוב לפירעון מידי והשארת ניהול החברה בידי בעל השליטה ונושאי המשרה הבכירה הנוכחיים.

"נזכיר כי בחודשיים האחרונים, נושאי המשרה בדלק ביצעו מספר פעולות המעידות על כך שהם משרתים אך ורק את האינטרסים של בעל השליטה, ובהן: מימוש בטחונות מצד נושים מובטחים תוך השמדת ערך; ביצוע פעולות חד-צדדיות של העדפת נושים; מימוש נכסים תחת לחץ של נכסי החברה מתחת לשווי הוגן; וכן הימנעות מנקיטת צעדים המיטיבים הן עם בעלי החוב והן עם בעלי המיעוט בחברה, כדי לשרת את האינטרסים של בעל השליטה", הוסיפו בלובי 99.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker