דלק דיווחה על "הסכמות" - ופירסמה הודעת תיקון

ברקע לאיום להעמדת החוב לפירעון מיידי, קבוצת דלק - בשליטתו של יצחק תשובה - הגישה היום (ג') למחזיקי האג"ח מתווה חדש לחיזוק הבטוחות; המתווה המוצע כולל התחייבות של דלק לגיוס הון של 400 מיליון שקל בשלוש פעימות

שתפו בפייסבוק
יצחק תשובה על אסדת הקידוח של של מאגר תמר
יצחק תשובה על אסדת הקידוח של של מאגר תמרצילום: משה בנימין

ברקע לאיום להעמדת החוב לפירעון מיידי, קבוצת דלק - בשליטתו של יצחק תשובה - הגישה היום (ג') למחזיקי האג"ח מתווה חדש לחיזוק הבטוחות. המתווה חוזר על ההצעה הקודמת של דלק, וכולל בעיקר שינויים קוסמטיים - מבלי שדלק נענתה לדרישות המלאות של המחזיקים.

הדיווח של דלק כלל את הכותרת: "הסכמות עם נאמני אגרות החוב לעניין מסמך הקפאת מצב". ואולם, מקורב לנציגות הדגיש כי אין שום הסכמות, וכי כותרת הדיווח שגויה - והחברה תוציא דיווח מחודש. יצוין כי הדיווח הביא לתנודה חדה באג"ח של דלק, שעברו מירידה של 11% לירידה של 3%. ואכן, זמן קצר לאחר מכן דלק הוציאה דיווח נוסף, שבו הובהר כי "המסמך מהווה התחייבות של החברה כלפי הנאמנים", כך שאין הסכמות בין הצדדים.

המתווה המוצע כולל התחייבות של דלק לגיוס הון של 400 מיליון שקל באמצעות הנפקת זכויות, בשלוש פעימות: הראשונה, בסך 200 מיליון שקל, עד סוף מאי; השנייה, בסך 100 מיליון שקל, עד אמצע יולי; והשלישית, בסך 100 מיליון שקל, עד סוף 2021.

חלק מצינור הגז בין ישראל למצרים של דלק קידוחים
חלק מצינור הגז בין ישראל למצרים של דלק קידוחיםצילום: הודי ברוקר

למרות ההתחייבות על גיס ההון, דלק עדיין מנסה לדחות עד כמה שניתן את ההנפקה, ושומרת לה את האפשרות לגייס במאי רק 100 מיליון שקל, תוך דחייה של יתר הגיוס ליולי, מבלי שהדבר יאפשר למחזיקים להעמיד את החוב לפירעון מיידי. כלומר, אם החברה תגייס פחות מ-200 מיליון שקל במאי, היא תוכל לנסות לגייס את הסכום הנוסף בגיוס המתוכנן ליולי. 

הסעיף השני בהצעה נוגע לשעבוד נכסים. דלק הציעה כי תתחייב שלא לשעבד נכסים נוספים לטובת הבנקים, הנושים המובטחים, מבלי להודיע למחזיקי האג"ח 14 יום מראש. ביחס למניות דלק ישראל דלק מציעה על מתן הודעה מראש של 7 ימים. 

בדלק קבעו לכך סייג משמעותי: החברה תוכל לחזק בטחונות לבנקים המממנים שלה - דיסקונט, פועלים, מזרחי ו-HSBC - ככל שהיא תפר את ההתניות הקבועות להלוואות. במקרה זה, דלק התחייבה להודיע לנאמנים בכתב על מתן שעבודים זמן סביר קודם לכן, והתחייבה כי תעדכן את המחזיקים בדבר פנייה בכתב שתקבל מהבנקים בעניין.   

ההצעה של דלק כוללת גם התחייבות שלא לבצע הקדמות תשלומים לנושים, מבלי לתת למחזיקים התראה מראש; וכן התחייבות שלא לשעבד נכסים בחברה הבת איתקה ללא הודעה מספיק בזמן קצוב. מדובר בהצעה חד צדדית של החברה כלפי מחזיקי האג"ח - שאין ודאות כי יקבלו אותה. 

גיוס הון? רק 40-90 מיליון שקל 

נציגות מחזיקי האג"ח של דלק - שכוללת את שמואל אשל ממנורה, יוני שר מהראל, ואוהד שריד מפסגות המיוצגים בידי עורכי הדין רענן קליר ואלון בנימיני ממשרד ארדינסט בן נתן טולידאנו – ממשיכה במגעים עם דלק. בנציגות מנסים להגיע להבנות לגבי מתווה הסדר חוב מוסכם, ומערך השעבודים שיקבלו מחזיקי האג"ח מנכסיה של דלק.

בנציגות המחזיקים התאכזבו מההצעה של דלק לגיוס הון, שנחשפה בשעות הבוקר על ידי הבורסה. המתווה כולל הנפקה של מניות וכתבי אופציות למניות. באמצעות המניות דלק מתכוונת לגייס 40-89 מיליון שקל בלבד, רחוק מאוד מדרישת נציגות מחזיקי האג"ח לגיוס מידי של לפחות 300 מיליון שקל בטווח הזמן המיידי.

בנוסף, דלק מתכוונת להנפיק כתבי אופציה הניתנים למימוש למניות – סדרות 7,8, ו-9. בכפוף למימוש האופציות, דלק אמורה לגייס עוד 70-150 מיליון שקל. מדובר בתמורה עתידית, הכפופה למימוש האופציות וכניסתן "לתוך הכסף" – דבר שכלל אינו ודאי.

באופן חריג מי שתוביל את ההנפקה של דלק היא דיסקונט חיתום, בראשותו של צחי סולטן. בדרך כלל, דלק מבצעת את הגיוסים בשוק ההון בהובלה של לידר הנפקות, שהפעם תשתתף בגיוס, אך לא תוביל אותו. קבוצת דלק חייבת כ-250 מיליון שקל לבנק דיסקונט, ובנוסף תשובה באופן אישי חייב לבנק עוד 100 מיליון שקל.

"הגנה הולמת" לבנקים

"אם יצחק תשובה ובעלי האג"ח בקבוצת דלק לא יגיעו להסכמות ביניהם לגבי מתווה הסדר החוב, אנחנו לא נשב בחיבוק ידיים, ונתחיל לפעול באופן מידי  למימוש הבטוחות שבידינו על מניות דלק קידוחים. אחרת הזכויות שלנו ייפגעו  עוד יותר", אמר אתמול גורם בנקאי בכיר המעורב בנעשה בקבוצת דלק ובקבוצת תשובה.

החוב של קבוצת דלק לבנקים מסתכם בכ-1.8 מיליארד שקל – כ-600 מיליון שקל לבנק BNP Paribas, כ-270 מיליון שקל ל-HSBC; כ-250 מיליון שקל לפועלים; כ-250 מיליון שקל לדיסקונט; 200 מיליון שקל לנאמורה היפני; 100 מיליון שקל ללאומי; 50 מיליון שקל למזרחי טפחות. הבנקים מחזיקים בשעבוד על 38% ממניות דלק קידוחים, בשווי שוק של 1.67 מיליארד שקל; בעוד BNP מחזיק בשעבוד על מלוא המניות של חברת איתקה הפרטית.

כמו כן תשובה חייב באמצעות י.ת אמריקה הפרטית כ-1.5 מיליארד שקל לבנקים בראשות הפועלים, דיסקונט ומזרחי טפחות המחזיקים בשעבוד על מניות תשובה בקבוצת דלק (61%). הבנקים הללו לא ביצעו עד כה מהלכים מהותיים כנגד גביית חוב זה.

כל שתתקבל ההחלטה על העמדת החוב לפירעון מיידי, מחזיקי האג"ח של דלק מתכוונים להציע לבנקים – הנושים המובטחים של דלק - "הגנה הולמת", במטרה שלא יממשו את מניות דלק קידוחים המשועבדות. המחזיקים מתכוונים להציע לבנקים התחייבות לפיה יוכלו להיפרע על כל החוב אליהם, גם מהנכסים הלא משועבדים של דלק. כל זאת – בעדיפות על מחזיקי האג"ח.

עד עכשיו, רק סיטיבנק ולאומי פעלו למימוש השעבודים על מניות של דלק קידוחים – למרות שלמרבית הבנקים של דלק עומדת עילה חוקית לדרוש פירעון מיידי של החוב אליהם. סיטי כבר גבה את כל החוב, בעוד שלאומי קיבל אישור מותנה בעיכוב ביצוע עד יום חמישי הקרוב, לממש 5.7% מדלק קידוחים. אם דלק תגיע להסדר עם מחזיקי האג"ח, הבנקים אמורים לקבל שיעבוד חדש על נתח ניכר ממניות דלק ישראל, שבבעלות קבוצת דלק.

מניית דלק יורדת בכ-7% . דלק קידוחים מאבדת 4% ומשלימה נפילה של 20% מתחילת החודש. שוויה של דלק קידוחים מסתכם בכ-4.3 מיליארד שקל בלבד. איגרות החוב של קבוצת דלק נסחרו הבוקר בירידות חדות של עד 11%. האג"ח במחירים של 30-50 אגורות לכל שקל ערך נקוב, ובתשואות 45%-340%, המגלמות הערכת השוק לחדלות פירעון עתידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker