"מה הלחץ"? המכתבים שחושפים - כך מתנהל אחד מגופי הפנסיה הגדולים במשק

היו"ר והמנכ"ל של חברת הביטוח החליפו האשמות בסדרת מכתבים שחשפה את הנעשה מאחורי הקלעים ■ ברשות שוק ההון החלו להיפגש ולשוחח עם הדירקטורים בכלל ביטוח, במטרה לבדוק את ההתנהלות של החברה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יו"ר כלל ביטוח, דני נווה (מימין) ומנכ"ל החברה, יורם נווה
יו"ר כלל ביטוח, דני נוה (מימין) ומנכ"ל החברה, יורם נוהצילום: אורן בן חקון

כלל ביטוח פירסמה היום (א') שיחות בין המנכ"ל, יורם נוה, ליו"ר הדירקטוריון, דני נוה, עקב הרצון של היו"ר להדיח את המנכ"ל. ברשות שוק ההון החלו להיפגש ולשוחח עם הדירקטורים בכלל ביטוח, במטרה לבדוק את ההתנהלות של החברה. הם גם דרשו כי ועדת הביקורת תבצע בדיקה של הנושא באמצעות בודק חיצוני שיאושר על ידי המפקח על הביטוח, משה ברקת.

"בשלושה במאי הגיע דני נוה למשרד לראשונה זה כחודש וחצי וקרא לי לשיחה", כתב יורם נוה במכתב לדירקטוריון החברה. "הייתי בטוח שהוא מעוניין להביע את הערכתו על המצגת שהצגתי ימים קודם לכן בדירקטוריון החברה, בנוגע להתמודדות עם אחד המשברים הגדולים שהיו ב-100 השנים האחרונות.

משה ברקת: מנהל בכלל ביטוח שיקבל הנחיות מאקירוב או בעל מניות אחר - יפוטר

פרק 100: ראיון מיוחד עם משה ברקת

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

"להפתעתי הוא סיפר לי כי קיים נתק ביני לבין הדירקטוריון, וכי הדירקטוריון איבד בי אמון. לפיכך נכון שמיוזמתי אקום ואפרוש. דני ציין כי הוויכוח עם מלי מרגליות סביב מינוי מנהל הסיכונים לקבוצה הוא סימפטום לאי-אמון. אמרתי לו שאני לא מאמין כי זה המצב, שהדבר מעיד על החריג ולא על הכלל, וכי אני ומלי בשיח שוטף בוועדת ההשקעות - שיח ער, מאתגר ולגיטימי. עם זאת, מערכת היחסים ביננו מעולה ועניינית. דני אמר שלטובתי ראוי שאתפטר".

המנכ"ל הביע בהמשך את תדהמתו, וציין כי הוא התרשם שהדירקטוריון מעריך את תפקודו, ואף זכה לשבחים מהדירקטוריון על אופן התנהלות החברה בתקופת משבר הקורונה."אני לא מכיר החלטה אחת של הדירקטוריון שלא יושמה במלואה תוך עמידה ביעדים שהוגדרו", כותב יורם נוה.

משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

בשלב זה עובר המנכ"ל למתקפה. "מה הדחיפות והלחץ להדיח אותי? באמצע ניהול משבר ביד רמה? האם הבקשה שלך (במקור: שלו א"ש) שאפרוש היא בעקבות דיון מסודר שהתקיים בדירקטוריון? אמרתי לו שמעולם לא שמעתי ממנו שום טענה, ואני ממלא את תכנית העבודה במלואה, עד לאירועי הקורונה, שגם אליהם נערכנו בצורה מיטבית".

המנכ"ל כותב כי "לא קיבלתי תשובה עניינית בנושא. לפיכך ציינתי בפני דני שאני מאמין שהוא קיבל את ההחלטה מאחר שהוא נתון ללחצים על ידי בעלי מניות מיעוט. דני ציין כי אכן פנו אליו אותם בעלי מניות גם בעבר בעניין החלפתי. אז הוא חסם זאת, אך כעת לא נותרה לו בריר, ולכן לדעתו זה הדבר הנכון עבור החברה".

יורם נוה מבין כי המהלך להדחתו התבצע במהירות. "דני הפנה אותי למחרת לשוחח עם הדר ברין, היועצת המשפטית של החברה, וממנה למדתי כי ביקש ממנה לכנס דירקטוריון לפעול להדחתי המיידית. הייתי המום מהלחץ והמהירות, וביקשתי מהדר שתבקש מדני שהות של יום נוסף לבחון וללמוד את הדברים. באותו ערב נודע לי על ההדחה ושדני כבר סגר, בתיאום עם בעלי מניות מיעוט, את המינוי של רונן אגסי. הרגשתי שמדובר בחנות מכולת ולא בגוף מוסדי המנהל יותר מ-200 מיליארד  שקל כספי עמיתים...שמתיימר להוביל את נושא הטמעת כללי ממשל תאגידי בקרב החברות המובילות במשק".

בשלב זה במכתבו מעלה המנכ"ל נוה האשמות חמורות מאוד, שחייבות להיבחן על ידי רשות ניירות ערך. נוה טוען כי אחד מבעלי מניות המיעוט אלפרד אקירוב "הלין על כך שמנהלי ההשקעות של כלל לא הסכימו למכור את מניות כלל בקבוצת אלרוב לאקירוב, וכי אינם מאשרים עסקת בעלי שליטה שבה מוצעת הטבה לבנו. אנו מחזיקים כ-13% ממניות החברה, ולמעשה מהווים את בעל המניות הגדול ביותר מן הציבור בקבוצת אלרוב. עסקת בעלי שליטה זו אמורה להיות נדונה בחודשים הקרובים. הנושא הוצג בפניכם ולכן לא ארחיב עליו. רק אציין שאלפרד עצמו ציין בפני ובפני אחרים שזה היה מניע משמעותי להחלטתו לרכוש מניות בכלל ביטוח ולנער את ההנהלה".

אייל לפידותצילום: קובי קלמנוביץ'

אקירוב הכין תיק על מר יוסי דורי שכלל טענות אישיות כלפיו, שמפאת כבודו של מר דורי לא ראוי לחזור עליהן. מאז רכישת מניות בכלל ביטוח, אקירוב שלח מכתבי איום משפטיים נגד פעולות שונות של החברה, שלא מצאנו שיש בהם ממש, פועל למול דני, דירקטורים בחברה ולמולי אישית במטרה שנשפיע על מנהלי ההשקעות וחברי ועדת השקעות עמיתים לאישור מתווה מוסכם. כל זאת הובא בפניכם ואף דווח לפיקוח, לכן לא ארחיב". המנכ"ל הוא בוגר רשות נירות ערך וכאשר הוא מתאר דברים אלה הוא מודע היטב לחומרתם.

מקרה נוסף שאליו התייחס נוה קשור בעסקות עם קבוצת שיכון ובינוי. "כידוע אייל לפידות הוא מנכ"ל קבוצת שיכון ובינוי", כותב המנכ"ל. "לקבוצת כלל יש שורה שלמה של קשרים עסקיים עם קבוצת שיכון ובינוי. למעשה, זוהי אחת מהקבוצות הגדולות במשק שעמן אנו משתפים פעולה במיזמי תשתית (כגון הכביש ביוסטון, ארה"ב), ערבויות חוק מכר (דרך שיכון ובינוי נדל"ן), מימון ואשראי, מחזיקים יחסית גדולים במניות החברה, מבטחים את פעילותה, וכן הלאה.

"לפידות מחזיק בכ-4.2% ממניות כלל ביטוח. לפידות, בין אם ישירות ובין אם באמצעות מנהלי קבוצת שיכון ובינוי, היה מצוי בשנה האחרונה בשורה של משאים ומתנים עם קבוצת כלל ביטוח, כאשר בכל הזדמנות שבה מנהלי ההשקעות סירבו לעסקה או לתנאים המבוקשים על ידי קבוצת שיכון ובינוי, התלוותה לכך אמירה, שהגיעה אלי מצדדים שלישיים, שהצוות כאן אינו מקצועי, מפסיד עסקות טובות, שלצוות אין סכין בין השיניים וגורם נזק לקבוצת כלל".

היו"ר: מפתיע שהמנכ"ל מופתע

מורי ארקיןצילום: מוטי קמחי

נוה מפרט בהמשך את הצלחותיו כמנכ"ל בשנתיים שבהם הוא מכהן וטוען כי עמד ביעדי הדירקטוריון והתוכנית העסקית. היו"ר, דני נוה, מצא את עצמו נאלץ להגיב במכתב ארוך משלו שבו הוא מכחיש את דבריו של המנכ"ל וכופר בכך שהרצון להדיחו קשור בשימור עצמי". אני דוחה על הסף את כל ההכפשות חסרות הבסיס בנוגע למניעים להחלפתו.

"אני פועל אך ורק במחויבות לטובת החברה, ומנהל את התהליך בהקפדה מלאה על כללי הממשל התאגידי הנדרשים. מפתיע מאוד שיורם משחק מופתע. יש נתון עיקרי הידוע לכל שאינו יכול להפתיע איש. שנתיים אחרי שיורם נכנס לתפקידו, כלל עדיין במקום האחרון ביחס למתחרותיה, ברווחיות הנמוכה ביותר, בתשואה הנמוכה ביותר ובמכפיל על ההון העצמי הנמוך ביותר בשוק ההון. אם יורם היה נלחם למען כלל כפי שהוא נלחם נגדי, לא היה צריך להחליפו".

היו"ר התייחס לטענות כי המנכ"ל עמד בתוכנית העבודה. "יורם הציג לדירקטוריון תוכניות עבודה, כולל תוכנית אסטרטגית תלת שנתית ודיווחים של הדו"חות הכספיים. לכל אורך התקופה דירקטורים מתחו ביקורת על כך שנדרשת תוכנית התייעלות אגרסיבית יותר לנוכח מצבה של החברה, ששיעור ההוצאות שלה הגבוה בשוק. היעדים שאושרו הם יעדי מינימום. הדירקטוריון ודאי מצפה ליותר כדי שכלל תזנק קדימה. בסיוע החלטות הרגולציה, ואם יהיה ריסטייטמנט בקושי רב, אולי יורם יעמוד ביעד המינימום של 2019. זה מספיק בקושי".

נוה היו"ר התייחס בהמשך להאשמות החמורות על כך שהושפע מבעלי עניין. "עלי להקדים ולומר כי אני משוחח עם בעלי מניות בחברה. זו חובתי לשמור על קשר עם בעלי מניות לטובת החברה. זו הנורמה התאגידית המקובלת. אם ארקין, מקבוצות ההשקעה בעלות המוניטין הגבוה בישראל, רוצה להשמיע דעתו, אני אמעל בתפקידי אם לא אשמע אותו. אם לפידות, שנחשב למנכ"ל מהמצליחים ביותר בביטוח, רוצה להשמיע דעתו, אני מועל בחובתי אם לא אשמע אותו. חובתי לשמוע ולהפעיל אחר כך את שיקול דעתי העצמאי לטובת החברה, כך עשיתי וכך אני עושה. שני בעלי המניות הללו הביעו בהזדמנויות שונות את דעתם כי יש להחליף את יורם.

"ארקין אמר לי שבמבחן התוצאה כלל נותרה הגרועה בשוק ברווחיותה ובהתייחסות שוק ההון, ולפידות אמר שמהיכרותו את שוק הביטוח, יורם נוה הוא מנכ"ל חלש יותר מהמנהלים שמובילים את ארבע החברות המתחרות. יורם ידע שיש מורת רוח רבה שלהם מתפקודו כמנכ"ל. אני הקשבתי להם ולא קיבלתי את דעתם להחליפו בדצמבר 2019. חשבתי שראוי שאבצע הערכה על תפקודו ויתקיים על כך דיון מסודר בדירקטוריון כעבור שנתיים לכהונתו וכך עשיתי. לא פעם שמעתי ופעלתי בניגוד לדעתם של בעלי מניות, כך גם אז בדצמבר וגם כשיזמתי את גיוס ההון של החברה שדילל אותם למורת רוחם".היו"ר 

היו"ר נוה הכחיש את האמירות בדבר הלחצים עליו. "בעלי מניות לא לחצו עליי ולא איימו עלי", הוא כותב. בנוסף נווה מכחיש כי אלפרד אקירוב שוחח עמו על המשך כהונת יורם נוה.

היו"ר מסביר כי החלפתו של המנכ"ל נחוצה על מנת ש-2021 לא תהיה שנה אבודה. בנוסף, הוא מתייחס למי שעתיד להחליף את יורם נווה, רונן אגסי, ומסביר כי "לא פניתי לרונן אגסי בהצעה או פנייה לבוא לכלל. שוחחתי עם רונן אגסי, שהיה המועמד מועדף עליי לכהונת המנכ"ל עוד לפני כשנתיים וחצי, ואמרתי לו שאני לא יכול לפנות אליו כי טרם התקיים דיון בדירקטוריון החברה בשאלת כהונת המנכ"ל. ביקשתי ממנו לבדוק רק היפותטית, לו הייתי פונה אליו, אם זה רלבנטי מבחינתו והוא השיב בחיוב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker