אל על מאריכה את החל"ת ל-6,000 עובדים עד סוף יוני

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין הבהיר לעובדים: "התנאי הראשון שהציבו המדינה והבנקים למתן הלוואה הוא חתימה על הסכם עבודה שעיקרו - יישום מלא של תוכנית התייעלות כואבת אך הכרחית כדי לשרוד"

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתב"ג בזמן הקורונה
נתב"ג ריק. "זמנים קשים דורשים צעדים כואבים"צילום: תומר אפלבאום

"ענף התעופה נכנס ראשון למשבר ויהיה האחרון לצאת ממנו", העריך גונן אוסישקין, מנכ"ל אל על, במכתב לעובדיו. אוסישקין הזכיר כי באפריל 2020 עברו בנתב"ג 8,500 נוסעים, תנועה ששקולה לשעה אחת בימי הקיץ, בימים כתיקונם. הוא ציטט הערכות שלפיהן מספר הנוסעים הכולל שיעבור בנתב"ג ב-2020 יהיה 6 מיליון בלבד (לעומת התחזית ל-25 מיליון נוסעים), ומעריך שמספר הנוסעים בנמל התעופה ב-2021 יהיה שליש מהממוצע השנתי טרום משבר הקורונה.

אוסישקין הסביר שהחזרה האטית של הפעילות התעופתית קשורה להחלטות שתקבל כל אחת מהמדינות בנוגע לאופן הפעלת הטיסות – למשל בנושאי ריחוק חברתי והפרדה, שימוש בציוד מגן, מערכי בדיקה והנחיות של כניסה לבידוד. להערכתו, התיאום בין המדינות לא יהיה פשוט, וזה יגרום לכך שההתאוששות של ענף התעופה תהיה אטית. מניתוח כלל הגורמים, הנהלת אל על מעריכה שלא תתאפשר חזרה לטיסות נוסעים סדירות בהיקף ניכר לפני יולי, ומוסיפה כי קצב ההתאוששות עד להגעה למצב יציב יהיה נמוך.

לנוכח הערכות אלו אין מנוס, לדברי אוסישקין, מהארכת תקופת החופשה ללא תשלום ל-6,000 עובדי אל על – עד סוף יוני 2020. הוא הדגיש שהחזרה מהחל"ת תהיה מדורגת, בהתאם לקצב הגידול בפעילות המסחרית, ומוסיף כי גם חזרה הדרגתית זו מותנית בכך שאל על תצליח לקבל את ההלוואה שביקשה מהבנקים הגדולים בערבות המדינה.

מנכ"ל אל על הנוכחי, גונן אוסישקין
מנכ"ל אל על גונן אוסישקיןצילום: סיוון פרג'

לדבריו, התנאי הראשון שהציבו המדינה והבנקים למתן ההלוואה הוא חתימה על הסכם עבודה, שעיקרו יישום מלא של תוכנית ההתייעלות שגובשה. אוסישקין הסביר כי התוכנית נבנתה בהתאם לדרישות המדינה והבנקים, מתוך כוונה להבטיח שלאל על תהיה יכולת פיננסית לממן את הפסדיה בתקופת הקורונה, להחזיר את ההלוואות הקיימות שלה ולעמוד בהתחייבויות החדשות שתיקח על עצמה.

"מדובר בתוכנית כואבת וארוכת טווח, אך היא הכרחית כדי לשרוד. בזמנים קשים נדרשים צעדים כואבים, ואין מחלוקת על כך שאלו אכן ימים קשים ביותר", סיכם אוסישקין את המכתב לעובדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker