5% בחודש לכיס שלכם: "אפריל הירוק" בקופות גמל - צפו בטבלת התשואות

תשואות קופות הגמל באפריל היו גבוהות, 5.2% בממוצע, אחרי קריסה של כ-9% בממוצע במארס ■ אנליסט וילין ראשונות; מגדל וכלל מאחור ■ נועם רוקח, אנליסט: המחירים הנמוכים של מארס לא יחזרו ■ יהודה אינדיג, הלמן אלדובי: הנתק בין הכלכלה הריאלית למניות חייב להיסגר

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בורסה בתל אביב
הבורסה בתל אביבצילום: עופר וקנין

אחרי הירידות בבורסות במארס, אפריל היה חודש של תיקון בשוקי ההון בכל האפיקים - מניות, אג"ח קונצרניות ואג"ח ממשלתיות. הדבר בא לידי ביטוי בתשואות חיוביות של קרנות ההשתלמות וקופות הגמל, עם ממוצע של 5.2%.

מהערכות ראשוניות של התשואות במסלול הכללי בקרנות ההשתלמות באפריל עולה כי אנליסט מוביל עם תשואה של 5.9%, כשילין לפידות שני עם תשואה של 5.7%. בתחתית נמצאות מגדל וכלל עם תשואות של 4.6% ו-4.5% בהתאמה.

הפערים נובעים מהאחזקה של נכסי סיכון. ככל שהגוף יותר אגרסיבי - מבחינת חשיפה מנייתית, אג"ח קונצרניות ומח"מים ארוכים - התשואה שלו היתה גבוהה יותר. בכיר בענף הגמל ציין כי "היו גם מגזרים ספציפיים שתפקדו פחות טוב באפריל, כמו מניות הבנקים ושווקים מתעוררים, שגם ירדו פחות במארס". מקור אחר בענף אחר ציין כי זו היתה תמונת מראה ביחס למארס: "בגדול, מי שהראה תשואות פחות טובות במארס, הראה תשואות טובות יותר טוב באפריל". כלומר, הגופים שנקטו אסטרטגיה דפנסיבית יותר, סבלו פחות בירידות של מארס, אך גם נהנו פחות מהתיקון באפריל. לדבריו, גם מי שהיה חשוף למגזר האנרגיה בישראל, שעלה בחדות אחרי הירידות החדות במארס, או למגזר הטכנולוגיה בארה"ב - הרוויח יותר ממי שהיה חשוף יותר לנדל"ן בישראל.

להערכת נועם רוקח, סמנכ"ל השקעות באנליסט, באג"ח הקונצרניות בארה"ב ובישראל, זו היתה התחתית, והמחירים שראינו כבר לא יחזרו במחזור הזה, אפילו אם יבוא גל שני. "זו היתה תקופה של פאניקה, והיה פה את אלמנט ההפתעה, הראשוניות, ולכן ראינו את סטיות התקן עולות לרמות היסטוריות. יש אמנם סיכון של גל שני בצד הבריאותי, אבל המדינות למדו לנהל את זה ולהתכונן לזה. לכן, גם אם זה יחזור, סביר שזה יקרין על שוקי ההון - אבל לא תהיה אותה פאניקה". עם זאת, לדבריו, אחרי מהלך כזה, מימוש גם יכול לבוא בחשבון, כך שייתכן שנשוב לראות ירידות.

רוקח ציין עוד כי "השווקים מתמחרים אופציה שהפריצה המדעית תגיע מהר יותר ממה שנראה, והם מוכנים להסתכל עם האופק מעבר לשני הרבעונים הראשונים, כשברור שהתוצאות יהיו גרועות במרבית החברות". להערכתו, באופן כללי, המחירים סבירים בהתבוננות של שנים קדימה.

יהודה אינדיג, סמנכ"ל השקעות בהלמן אלדובי גמל ופנסיה, ציין כי השווקים עלו בחדות מדי, והנתק המשמעותי הקיים בין הכלכלה הריאלית לבין מה שמשתקף ממדדי המניות חייב להיסגר. לדבריו, נתוני הכלכלה הריאלית משקפים מצב לא טוב: "בארה"ב התוצר התכווץ ב-4.8% ברבעון הראשון (בחישוב שנתי; ג"ו) וברבעון השני הנתונים יהיו הרבה יותר גרועים. גם התוצר באירופה ירד בחדות. מדד מנהלי הרכש נמצא ברמות היסטוריות נמוכות מאי פעם. עונת הדו"חות של החברות שכבר פירסמו נחשבת אחת הגרועות, כשמספר החברות שהכו את תחזיות הרווח הוא הנמוך ביותר זה כמה שנים. כל זה אחרי שהאנליסטים הורידו כבר את תחזיות רווח".

לכן, אינדיג אמנם לא סבור שהשוק יחזור לרמות הנמוכות, כפי שהיו במארס, אבל גם כי "לא תהיה המשך התאוששות בשוקי המניות, אלא אם הנתונים יפתיעו לטובה - וזה לא תרחיש הבסיס".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker