לאחר חודשיים של מגעים: התקדמות בעסקת IDGB בין נכסים ובניין לאי.די.בי

אדוארדו אלשטיין עשה צעד נוסף לקראת הוצאה לפועל של עסקת בעלי עניין, שבה נכסים ובניין תרכוש מהחברה האחות שלה, אי.די.בי פיתוח, את המניות בחברת הנדל"ן IDBG תמורת 27.8 מיליון דולר במזומן

מיכאל רוכוורגר
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

אדוארדו אלשטיין, בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי, עשה צעד נוסף לקראת הוצאה לפועל של עסקת בעלי עניין — שבה נכסים ובניין תרכוש מהחברה האחות שלה, אי.די.בי פיתוח, את המניות בחברת הנדל"ן IDBG (כ–25.8%) תמורת 27.8 מיליון דולר במזומן. מכיוון שזוהי עסקת בעלי עניין, יהיה צורך בכינוס אסיפת בעלי המניות מקרב הציבור של נכסים ובניין, שיצטרכו לאשר אותה. האסיפה תתכנס ב–9 ביוני 2020.

מכיוון שמניות אי.די.בי פיתוח אינן נסחרות בבורסה אלא רק האג"ח שלה (בהיקף של 2 מיליארד שקל), יש צורך באישור העסקה רק בידי ועדת הביקורת של הדירקטוריון. ל–IDBG יש נכס עיקרי אחד בלאס וגאס, ארה"ב — פרויקט טיבולי, הכולל שטחי משרדים ומסחר.

אי.די.בי פיתוח ונכסים ובניין מקיימות מגעים על עסקה זו זה יותר מחודשיים. מטעם נכסים ובניין מנהלים את המגעים דירקטורים בלתי תלויים וחיצוניים, בסיוע של עו"ד עמי ברלב ומשרד דלויט.

במהלך המגעים בוצעו שלוש הערכות שווי לנכס, והמחיר הממוצע שנקבע נמוך ב–31% מההערכות של IDBG. בנכסים ובניין טוענים כי ניתן להשביח את הנכס; כשלאחר שייצא מידיה של אי.די.בי פיתוח, המצויה במצוקת נזילות, ניתן יהיה להגיע להבנות עם הפניקס לגבי הורדת ריבית על הלוואה של 153 מיליון שקל הנושאת ריבית שנתית של 8%.

מניית נכסים ובנין

מכירת המניות בנדל"ן בלאס וגאס מהותית לאי.די.בי פיתוח. שכן בקופת המזומנים שלה יש מיליון שקל בלבד, כשעליה לעמוד בסוף יוני בתשלומי ריבית של 36 מיליון שקל למחזיקי אג"ח ט', י"ד וט"ו. לאחר מכן אי.די.בי פיתוח תצטרך לפרוע בסוף ספטמבר תשלומי ריבית לאג"ח י"ד וט"ו בסך 132 מיליון שקל, כשהסכומים הללו אמורים להגיע מהזרמה של 70 מיליון שקל שאותה התחייב אלשטיין לבצע בספטמבר 2020; וכן סכום דומה בספטמבר 2021.

ללא הזרמות נוספות או מימושים של נכסים, לאי.די.בי פיתוח לא יישאר כסף לפירעון 184 מיליון שקל למחזיקי האג"ח ברבעון הרביעי של 2020.

בתוך כך אי.די.בי פיתוח עידכנה כי בהתאם לבקשת החברה ופנייתה למשה ברקת, הממונה על שוק ההון, ביטוח וחיסכון, אישר בית המשפט המחוזי לחברה לדחות את מכירת 3.2% ממניות כלל ביטוח, שהיתה אמורה להתבצע עד סוף החודש, עד ל–3 לספטמבר. הבקשה נעשתה מכיוון שמניית כלל ביטוח נפלה מתחילת השנה ב–40%, בין השאר בשל משבר הקורונה שפגע בשווקים. החברה נסחרת לפי שווי שוק של 2.15 מיליארד שקל. אי.די.בי פיתוח מחזיקה עדיין ב–8.5% מכלל ביטוח ישירות, וב–7.1% מכלל ביטוח באמצעות עסקות החלף (סוואפ) על מניות כלל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום