זולה יותר: טבע השיקה את ריטוקסן - לטיפול בדלקת מפרקים שגרונית

טבע עשויה ליהנות מבלעדיות של כמה חודשים בשיווק גרסת הביוסימילאר - גרסה גנרית לתרופת מקור שיוצרה בהנדסה גנטית ■ המתחרה, פייזר, אינה צפויה להשיק גרסה משלה בקרוב ■ מכירות התרופה בארה"ב הסתכמו ב-900 מיליון דולר ב-12 החודשים האחרונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מפעל טבע בירושלים

טבע ושותפתה סלטריון הקוריאנית, השיקו בארה"ב את Truxima - שהיא גרסת הביוסימילאר (גרסה גנרית לתרופת מקור שיוצרה בהנדסה גנטית של תאי יונק או חיידקים) לתרופה Rituxan.

שתי החברות השיקו את גרסת הביוסימילאר ל-Rituxan לטיפול בדלקת פרקים שגרונית בשילוב עם methorxate, במבוגרים שסובלים מדלקת פרקים שגרונית בינונית עד קשה שלא הגיבו לטיפול מסוג TNF אנטגוניסט ולטיפול במחלת וגנר, שהיא מחלת של כלי הדם שנובעת מדלקת אוטואימונית שפוגעת בכלי דם שונים בגוף כולל האף ומערות האף הריאות והכליות.

מניית טבע

טבע הודיעה שמחירה של טרוקסימה יהיה נמוך ב-10% ממחירה של ריטוקסן שהיא תרופת המקור. 

טרוקסימה היא גרסת הביוסימילאר הראשונה ל Rituxan לטיפול בדלקת פרקים שגרונית ובמחלת ווגנר. טבע וסלטריון השיקו בנובמבר 2019 את גרסת הביוסמיליאר הראשונה לריטוקסן לטיפול בסרטני דם מסוג לימפומה שאינה הודג'קין (NHL ) ולוקמיה לימפוצטית כרונית (CLL), ואף רשמו הכנסות של 85 מיליון דולר משיווקה ברבעון הרביעי של 2019. בתחילת הרבעון הראשון של 2020 החלה פייזר לשווק גרסת ביוסימילאר משלה לריטוקסן לטיפול בשתי מחלות סרטן אלו במחיר שהיה נמוך משמעותית מהמחיר שבו טבע השיקה את המוצר שלה.

מפעל סלטריון בעיר אינצ'ון בדרום קוריאהצילום: Kim Hong-Ji / רויטרס

טבע ציינה בשיחה עם אנליסטים שהתקיימה בפברואר 2020, שהכנסותיה משיווק גרסת ביוסימילאר לריטוקסן לטיפול בשני סוגי סרטן הדם, ירדו משמעותית ברבעון הראשון של 2020. המכירות בארה"ב של Rituxan בגרסת המקור של חברת ג'ננטק, הסתכמו ב-4.5 מיליארד דולר ב-12 החודשים שהסתיימו במארס 2020.

מניית פייזר

על פי הערכות, 80% מהמכירות הן להתוויות האונקולוגיות כלומר לטיפול בסרטן מסוג לימפומה שאינה הודג'קין ו-CLL והיתרה היא לטיפול בדלקת פרקים שגרונית ובמחלת ווגנר שהיא מחלה של כלי הדם.

טבע צפויה ליהנות משיווק בלעדי במשך כמה חודשים של גרסת הביוסימילאר להתוויות של דלקת פרקים שגרונית ומחלת ווגנר שמכירותיהן בארה"ב הגיעו ל-900 מיליון דולר ב-12 החודשים האחרונים, שכן במקרה זה פייזר אינה צפויה להשיק גרסה משלה בקרוב. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker