ברקת: "אתם מבינים מה קורה פה? יש כאן גורם מפוקח שמערער על סמכות המפקח"

בעקבות הלחץ שהפעילו סוכני הביטוח, נערך הבוקר דיון בוועדת הכספים בנושא כניסתן של חברות האשראי לתחום הביטוח; בסופו ביקשה הוועדה מברקת לדחות את ההכרעה בנושא, שמצוי בסמכותו על פי חוק, לאחר הרכבת ממשלה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר רשות שוק ההון, משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

הדיון שהתקיים הבוקר בועדת הכספים של הכנסת בנושא אישור כניסתן של חברות כרטיסי האשראי לשוק הביטוח, הסתכם בהמלצה של הוועדה למשה ברקת, הממונה על שוק ההון, להמתין עם ההחלטה בנושא עד להרכבת הממשלה. חברי הכנסת מטעם הליכוד שהשתתפו בדיון הבהירו מה תהיה עמדת הממשלה בהקשר זה מבחינתם. כך למשל, אמר מיקי זוהר (ליכוד) שיזם את הדיון בוועדה וגם הגיש בנושא הצעת חוק: "אם תקום ממשלה, העניין הזה לא יקרה. לא יהיה מצב שחברות האשראי ישווקו פוליסות ביטוח. אני אפעיל את כל כוחי כדי שזה לא יקרה".

יו"ר הועדה, עודד פורר (ישראל ביתנו) סיכם את הדיון בכך ש"הסוגיה היא כבדה ומרוב חברי הכנסת עלתה מחלוקת על העיתוי". פורר פנה לברקת, וציין כי "זה נמצא בסמכותך וטוב שאתה מפעיל את סמכותך אבל זה נושא שחייב דיון ציבורי משמעותי. כמות המידע שיש בידי חברות כרטיסי האשראי בלתי נתפשת. אני מבין שהייתם כבר בתהליכים מתקדמים. אני חושב שדווקא באירוע כזה, של משבר הקורונה שמשפיע על כל השוק וגם על חברות האשראי, עבודת הממשלה, גם לנו אין זמן לקיים את הדיונים. בתחושה שלי זה לא הזמן. אם זה יקרה בעוד חודש אחרי שתהיה ממשלה ונחזור לשגרת פעילות, יכול להיות שגם הרפורמה תצא לדרך, עם שינויים מסוימים".

לכך השיב ברקת כי הוא ישקול את הנושאים שנאמרו וכי גם כדאי באותה נשימה לחשוב גם על חיזוק העצמאות של הרגולטור.  "אתם מבינים מה קורה פה?" אמר ברקת בסוף הדיון – "יש פה גורם מפוקח שמערער על סמכות המפקח". ואכן את קיום הדיון יזמה לשכת סוכני הביטוח, שנאבקת במהלך מאז תחילתו, אף שכניסת חברות האשראי לתחום הביטוח היא חלק מרפורמת שטרום בתחום הבנקאות, כך שעם הפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים יתאפשר להן להתחרות. 

במהלך הדיון הציג ברקת לחברי הכנסת את המודל שבכוונתו לקדם באמצעות חברות כרטיסי האשראי, מודל שיפתור את הכשלים הקיימים היום בשוק. "אנחנו רואים הרבה כשלים בעבודה של הסוכן, בעיקר בגלל תמריצים בעייתיים, ויוצא שאדם מופנה למוצר יקר יותר או לחברה עם כיסוי פחות טוב, בגלל שהסוכן דואג לעמלה שלו". ברקת הוסיף כי "אנחנו גם נתקלים בתופעות שהלקוח מגיע לסוכן שחושב שמייצג מגוון רחב של מוצרים ובעצם הוא סוכן שמשרת חברה או שתיים. גם כשהייתי יו"ר הפניקס, הסוכנים שהייתי פוגש היו עושים עם היד את התנועה של התנעת רכב, ואומרים לי שהם בכלל לא מתניעים את הרכב עבור עסקות מסוימות, שלא משתלמות להם. זה יוצר מצב שהרבה אוכלוסיות חלשות לא מגיעות היום לסוג של ייעוץ ועזרה".

ח"כ מיקי זוהר

לדבריו, הפתרון יהיה בדמות חברות אשראי שמחזיקות במידע רב. "המטרה שלי שהמידע ישרת את הציבור וחברות האשראי יפעלו כסוכנים אובייקטיביים, יקבלו אותה עמלה מכל היצרנים על פני מוצרים דומים ולא יהיו תמריצים מעוותים. הכוונה שלי בסופו של יום, למעט משווק של תאגיד, שכל הסוכנים יעבדו ככה".

ברקת ציין גם כי הרחבת התחרות בשוק הביטוח לחברות כרטיסי האשראי היא המשך לפעילות חברות הביטוח הישירות. "אנחנו פועלים בעולם עם הרבה חברות ישירות ואנחנו לא יכולים לעצור את הטכנולוגיה. יש חשיבות רבה להרחיב את ערוצי ההפצה. אנחנו גם רואים שהאוכלוסיה מעוניינת במגע ישיר".

ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוח הדגיש את תפקידם של סוכני הביטוח מבחינת השירות למבוטחים והוסיף כי יש 13,500 בעלי רישיונות של סוכן ביטוח שמעסיקים כ-60,000 עובדים. "כשאתמול נפגשתי עם ראש הממשלה, הוא היה בהלם מוחלט שראש רשות מאפשר לחברות האשראי, בגלל לחצים שמופעלים עליו, להיכנס לענף הביטוח. אנחנו עסקים קטנים במדינת ישראל. זה הזמן להכניס את הסמיטריילרים האלה בדמות חברות האשראי כדי שיתחרו בסוכני הביטוח הקטנים? איפה הרגישות?". רוזנפלד לא התייחס בדבריו לכך ש80% מהשוק מרוכז ב-5 סוכנויות ענק.

לדברי רוזנפלד, "חברות האשראי שולטות היום בארנק הכלכלי שלנו. הן יודעות מה ההכנסות ומה ההוצאות שלנו. בענף הביטוח הן יודעות מה שאף שחקן לא יודע ובוודאי שאין את המידע הזה לסוכני הביטוח". עוד טען רוזנפלד כי "חברת מקס מתכוונת להתקשר עם AIG. אני שואל מי יתן את השירות למבוטח בקרית מלאכי? המוקדן בן 21? הוא סוכן ביטוח? הוא למד? יש לו רישיון ביטוח?". דברים דומים ניתן היה לשאול גם בנוגע לחברות הביטוח הישירות.

ליאור רוזנפלד, נשיא לשכת סוכני הביטוחצילום: שלומי דעי

מיכל הלפרין, הממונה על התחרות ציינה כי "מניסיוני, לא נתקלתי בגילדה ששמחה כשפותחים את השוק שלה לתחרות. לרוב זה מעורר התנגדות והם יוצאים לקרב נגד זה, וסוכני הביטוח לא יוצאי דופן במובן הזה. בסוף טובת הצרכן והמבוטח היא שתהיה הרבה תחרות ומגוון של מוצרים. אם סוכני הביטוח סבורים שהם מציעים שירות טוב יותר, אז שיציעו אותו והצרכן ילך אליהם". לדבריה, המהלך יועיל לצרכן, יועיל למבוטח ויאפשר מגוון גדול יותר של מוצרים.

בנושא המידע שמצוי אצל חברות כרטיסי האשראי, ציינה הלפרין כי "אם יש לחברות כרטיסי האשראי יתרון מבחינת המידע, המידע צריך להיות פתוח לכל. אנחנו מקדמים חוק של בנקאות פתוחה שאמור לאפשר את המידע לחברות האשראי ולבנקים. כמובן שבכל הסדרה יעשה שימוש במידע של לקוח שיאפשר זאת וכך יהיה גם בנושא של סוכני הביטוח וחברות כרטיסי האשראי". בהקשר זה הוסיף ברקת כי "מודל הסוכן האובייקטיבי לא מסתמך על הבנקאות הפתוחה. הכוונה היא שהמידע ישרת את הלקוח ולא את היצרנים".

ח"כ אורית פרקש הכהן (כחול לבן) ציינה כי "תחום הביטוח הוא אחד הריכוזיים שיש במדינה ומשפיע על יוקר המחיה וזה נכון שבעתיים במשבר הקורונה ולכן צריך לתת רוח גבית לרפורמה הזו. צריך שהמצפן הראשי שלנו יהיה מה טוב לציבור הרחב. לתחרות אין תחליף. האתגר של הרגולטורים יהיה לייצר כללים שימנעו ניצול לרעה, כמו מאגר מידע שישמש לטובת הצרכנים".

ח"כ מירב כהן (כחול לבן) ציינה "לגבי תזמון הדיון, אני לא רואה את קשר הרקע לקורונה. הגם שאני לא חשודה באהדה יתרה לחברות כרטיסי האשראי ואני נמצאת בהרבה מלחמות בחברות האלו, אבל תחרות זה דבר טוב וחשוב. ויש הרבה בעיות בתחום הביטוח. יש אמנם סוכני ביטוח שעושים עבודתם נאמנה אבל יש גם ניגודי עניינים – אני חיה את השטח ויש בעיות מחיר וגם בעיות שירות. צריך לאסור התניית שירותים ושתהיה הכשרה לנציגים. יותר חשוב מהשאלה אם זה יהיה חברות האשראי או שחקן אחר, שיהיו סוכנים אובייקטיביים. יש ידע ייחודי ומי שמחזיק בו צריך להיות נטול פניות".

אורית פרקש־הכהןצילום: אייל טואג

רועי כהן, נשיא לה"ב, שאל "למה חברות האשראי לא מקימות חברות ביטוח? למה סוכן הביטוח שלי יצטרך להתחרות בחברות האשראי? למה הסוכן שלי יצטרך לעמוד בזה? אתם כאלה גדולים, תישאו בעלויות של הקמת חברת ביטוח. אם תרצו, תעבדו עם סוכנים אבל לא בדרך עקלקלה לבוא מלמטה ולקחת פרנסה מסוכני הביטוח".

ח"כ מיכאל מלכיאלי (ש"ס) ציין כי "כשמכניסים את אגד להילחם בחברת מוניות קטנה, זה לא באמת תחרות".

גם ח"כ אחמד טיבי (הרשימה המשותפת) ציין כי יש חשש שרבים מסוכני הביטוח, ובהם במגזר הערבי, ייפגעו או יתרסקו בהמשך הדרך כי חברות האשראי חזקות וכי בכוונת הרשימה המשותפת להתנגד להצעה הזאת.

ח"כ ניר ברקת הוסיף כי "התרשמתי שלא מיצינו את בחינת טענות החברים לגבי התחרות הלא הוגנת. לא יקרה שום דבר אם נחכה כמה חודשים".

אחמד טיבי צילום: אוהד צויגנברג

אורי אלון, משנה למנכ"ל ישראכרט ציין כי "אנחנו עובדים כגוף מפוקח. אנחנו בעד התחרות ונעבוד תחת המגבלות שיתנו לנו. בואו לא נשכח גם שיש 13 אלף סוכני ביטוח חלקם עובדים תחת סוכנויות גדולות. הם לא קוזאקים נגזלים. אנחנו נשתמש במידע באופן מושכל והתחרות תעזור לצרכנים. לא צריך להסתכל על 13 אלף סוכני ביטוח אלא על מיליוני האזרחים המשוועים לתחרות".

על אף האמירה של אלון, כי חלק מהסוכנים אינם העסקים הקטנים, הדוברת שאחריו, ח"כ קרן ברק (ליכוד) המשיכה להתייחס לסוכנים ככאלו. "יש את הציבור של סוכני הביטוח, שהם מבחינתנו נחשבים עסקים קטנים, ויש את המבוטחים. אנחנו כמבוטחים צריכים לקבל את השירות הטוב ביותר ואני מעדיפה ללכת לסוכן שילחם בשבילי ולא לחברת ביטוח ישירה".

בסיכום הדיון, ציין ברקת "אנחנו עושים עבודה מקצועית וניתנו לנו סמכויות ואנחנו פועלים לפי הסמכויות. יש סיבה שהמחוקק נתן את הסמכויות האלה לרגולטור. תחרות צריכה להיות הוגנת ולומר שזה מחטף זה שערורייתי, כשהבקשה הרשמית הוגשה עוד באוגוסט 2019. פנינו לרשות התחרות, שמענו גורמים נוספים. אנחנו פועלים בצורה מאוזנת וצריך לדאוג שהתחרות הזאת תהיה לה רק מטרה אחת - לשרת את הצרכן, וזה מה שאנחנו עושים".

הוא הדגיש כי התניית שירות בשירות תיאסר וכי השימוש במידע יהיה במגבלות ולאחר אישור של הלקוח. "אני לא סומך על רצונן הטוב של חברות כרטיסי האשראי ואני דורש עמלה אחידה מכל היצרנים ושלא יעבדו עם יצרן אחד או שניים אלא מגוון רחב".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker