אי.בי.אי: קבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה, בדרך להסדר חוב

מנהל מחלקת המחקר, לירן לובלין: "דלק תתקשה לעמוד בכל התחייבויותיה ללא פריסה או תספורת" ■ לובלין מעריך: גיוס הון של 400 מיליון שקל עליו התחייבה דלק, בהתאם לדרישה של מחזיקי האג"ח, נמוך מדי ולא יספיק לצרכיה ■ "הבנקים לא ישבו בחיבוק ידיים, החשש ממימוש הבטוחות הוא ממשי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובהצילום: עופר וקנין

באי.בי.אי מעריכים כי קבוצת דלק, שבשליטתו של יצחק תשובה, בדרך להסדר חוב. "במצב הנוכחי, דלק תתקשה לעמוד בכל התחייבויותיה ללא פריסה מחודשת או תספורת של החוב - אך הזמן הוא מרכיב קריטי", כתב הבוקר לירן לובלין, מנהל מחלקת המחקר באי.בי.אי, בתגובה לדו"ח הכספי שפירסמה אתמול דלק, ובו ציינו רואי החשבון כי קיים ספק בדבר קיומה כ"עסק חי".

לובלין התייחס לחובות של קבוצת דלק – מהם 6 מיליארד שקל למחזיקי האג"ח ועוד כ-1.8 מיליארד שקל לבנקים השונים, והזהיר מפני פעולה מהירה של הבנקים למימוש הבטוחות. "מהפירוט שסיפקה דלק בדו"חות עולה כי היא נמצאת בהפרה מול כל ספקי האשראי (חמישה), חלקם טרם נקטו הליכים ואחד - בנק לאומי איים במימוש הבטוחות, כשהמהלך נעצר על ידי צו בית משפט.

"ממקרה העבר של סיטיבנק, ניתן ללמוד שללא חיזוק בטוחות הבנקים לא ישבו בחיבוק ידיים וימתינו לפתרונות קסם והחשש ממימוש הבטוחות הוא ממשי. צו המניעה של בית המשפט ניתן טרם פרסום הדו"ח השנתי והסיכון מבחינת דלק הוא שכעת בית המשפט ישקול מחדש את הארכת הצו נוכח הערת עסק חי בדו"חות. מימוש מניות מצד אחד הגופים המלווים עלול להביא לאפקט דומינו ולבקשות מימוש גם מכיוונם של הבנקים המלווים האחרים", מזהיר לובלין.

מחר (ג') ייערך בבית המשפט המחוזי בתל אביב דיון בנוגע לחוב של דלק בסך 100 מיליון שקל כלפי בנק לאומי. זאת, לאחר שבית המשפט נענה לבקשת דלק והוציא צו זמני האוסר על לאומי לממש את השעבוד שהוא מחזיק כנגד החוב - 5.7% ממניות דלק קידוחים בשווי של 300 מיליון שקל. הבנק שמיוצג על ידי עו"ד עופר שפירא, טוען כי דלק הפרה הסכם לפיו עד 30 באפריל 2020 היא תשעבד לו 11% מדלק ישראל.

לובלין התייחס לדו"ח התזרים החזוי שפירסמה דלק בדו"חות הכספיים לשניים הקרובות – והוא מדגיש שהעמידה בתזרים אינה תלויה לחלוטין בדלק, אלא מתבססת על מימוש נכסים וחלוקת רווחים מדלק קידוחים ואיתקה, שנכון לעת הזו אין כל ודאות שיתממשו. דלק צופה כי תקבל מאיתקה ומדלק קידוחים דיווידנדים בסכום מהותי מאוד של מיליארד שקל עד סוף 2021. זאת, למרות שהאג"ח של איקתה נסחרות בכ-60 סנט לכל דולר נקוב.

לובלין העריך כי גיוס ההון של 400 מיליון שקל, שהציגה דלק בדו"ח התזרים, בהתאם לדרישה של מחזיקי האג"ח, נמוך מידי ולא יספיק לצרכיה. "כשהגיוס יצא לפועל הוא ייתן אוויר לקבוצת דלק במיקסום מימוש הנכסים שלה – בעיקר דלק ישראל ותמלוגי העל מכריש ולווייתן. אנו סבורים כי קניית עוד זמן היא מהלך חשוב בהסדר החוב המתגבש, אך לבדו לא ייתן פתרון.

"לשם המחשה", כותב לובלין, "דלק צריכה לפרוע בשנתיים הקרובות מיליארד וחצי שקל רק לאיגרות החוב, כשבקופתה נכון להיום ולפני הגיוס כ-400 מיליון שקל". לובלין מדגיש כי קיימות דרישות נוספות של נציגות מחזיקי האג"ח שטרם נענו, כגון שיעבוד מניות דלק קידוחים ותמלוגי על ודיספוזיציה, כך שעננת העמדת החוב לפירעון מידי עדיין מרחפת מעל דלק.

מניית קבוצת דלק

לובלין מתייחס בזהירות לאפשרות להעמיד את החוב לפירעון מידיי. לדבריו, "זהו מנוף לחץ על החברה - שבינתיים עבד - אך לא בטוח שמימוש האיום באופן מידי יביא לתוצאות המיטביות על אחת כמה וכמה כשכעת לגופים המממנים יש מסמך חתום על ידי רואה החשבון של החברה שמטיל ספק בהמשך קיומה כעסק חי ומימוש הבטוחות שבידיהם יכולה לצמצם משמעותית את מקורות הפירעון של איגרות החוב".

לובלין התייחס לשוויה של החברה הבת של קבוצת דלק, איתקה, המחזיקה בפעילות הנפט בים הצפוני. איתקה רשומה בספרי דלק לפי שווי של 1.5 מיליארד דולר – לאחר שדלק כבר ביצעה הפחתה של כ-200 מיליון דולר בשוויה בדו"חות 2019. דלק צופה כי תפחית את שוויה של איתקה בכ-600 מיליון דולר נוספים בדו"חות הרבעון הראשון של 2020, שיפורסמו בחודש הבא.

לובלין מדגיש כי שווי האקוויטי של איתקה נמחק לחלוטין בעקבות הנפילה במחירי הנפט: "אם נסתכל על עתודות מסוג 2P (מוכחות) בשיעור היוון של 10%, ניווכח כי שווי הנכסים (של איתקה) עומד כ-1.8 מיליארד דולר, בעוד סך ההתחייבויות שלה עומד על 1.65 מיליארד דולר (חוב בנקאי מסוג RBL, בתוספת 500 מיליון דולר אג"ח, ע"א). המסקנה, בתרחיש כזה שווי האקוויטי נמחק לחלוטין".

היום נופלת מניית דלק בכ-10%, ושווי הקבוצה יורד ל-1.6 מיליארד שקל. גם איגרות החוב של הקבוצה יורדות עד 9%, על רקע החשש ביחס ליכולת הפירעון של החוב. האג"ח נסחרות בתשואות 40%-200%, המעידות על צפי לחדלות פירעון. לובלין ציין שמי שמאמין ביכולת הפירעון המלאה של דלק - עדיף שייחשף לחברה דרך איגרות החוב ולא דרך המניה.

וולס: "עומדים בכל ההתחייבויות"

הבוקר ערכה דלק שיחת ועידה בנוגע לדו"ח השנתי שפורסם אתמול. בין היתר, מנכ"ל הקבוצה עידן וולס אמר: "זאת תקופה מאתגרת של משבר עולמי בשוקי האנרגיה, אבל היא תחלוף. אנו מתחילים לראות בימים האחרונים את היציאה האיטית מהסגרים ברחבי העולם, ואנו מאמינים כי תהיה לזה השלכה גם על עקומת הביקושים וגם על המחירים בשוק האנרגיה, וזה יכול לתת את הרוח הגבית להשלמתם של שורה של מהלכים עסקיים שאנו מקדמים בשבועות האחרונים שיאפשרו לנו לצאת מחוזקים מהמשבר בשווקים".

כמו כן הוסיף וולס: "חשוב לזכור וגם להזכיר, קבוצת דלק עומדת בכל ההתחייבויות הכספיות שלה לכל הנושים שלה. למרות המשבר החמור בשווקים וההשלכות על שוק האנרגיה, לא ביקשנו דחיות ולא ביקשנו הקלות כפי שעשו הרבה חברות אחרות במשק. הנהלת הקבוצה פועלת באינטנסיביות מסביב לשעון על מנת לקדם וליישם מהלכים ופעולות לשיפור גמישות הפיננסית והנזילות שלנו ואנו מאמינים שהם יאפשרו לנו לצלוח את המשבר ולהמשיך במגמת ההתפתחות והצמיחה בעסקינו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker