בעקבות המשבר: גילת קיצצה 20% בשכר העובדים ופיטרה 6% מהם

הקורונה פגעה בעסקי קישוריות האינטרנט במטוסים שהניעו את הצמיחה של גילת ■ העסקה למכירת החברה, שמפתחת מוצרים לתקשורת לוויינית רחבת פס, הוכרזה בינואר וההצבעה עליה תיערך השבוע ■ התמורה לבעלי המניות נפלה ב–15%

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צלחת לוויין מתוצרת גילתצילום: גילת
יורם גביזון

משבר הקורונה, שגרם לירידות חדות בשוקי ההון, מעיב על אחת מעסקות המיזוג הגדולות בשוק ההון בשנים האחרונות. בעלי מניותיה של חברת גילת לוויינים יצביעו ביום שישי על אישור או דחיית ההצעה מינואר — למכור את החברה לקומטק טלקומיוניקיישן האמריקאית.

קומטק, שעוסקת בייצור ציוד לתקשורת אלחוטית ולוויינית, התחייבה לשלם לבעלי מניותיה של גילת 7.18 דולרים במזומן, ולהקצות 0.084 מניה עבור כל מניה של גילת. העסקה שיקפה ביום הכרזתה מחיר של 10.25 דולרים למניית גילת, אך אז פרצה מגפת הקורונה. מניית קומטק איבדה 50% משווייה, לעומת נפילה של 26% במדד מניות בעלות שווי השוק נמוך — וערכה הנוכחי של העסקה ירד ב–15% לעומת שוויה ביום ההכרזה עליה, ומשקף מחיר של 8.7 דולרים למניית גילת, לעומת מחיר שוק של 8.56 דולרים למניה. רכיב המזומן הגבוה בעסקה שמר על מניית גילת מנפילה קשה יותר, אבל עסקיה של החברה נפגעו.

גילת עוסקת בפיתוח תחנות לוויין זעירות, מודמים ומגברים לתקשורת לוויינית רחבת פס והיא מפתחת גם פתרונות תקשורת רחבת פס מבוססת לוויין למטוסים ולאוניות קרוז ורכבות.

גילת פיטרה באחרונה 50 עובדים, ברובם עובדי מנהלה — 6% מכוח האדם בחברה בסוף 2019. החברה העבירה את עובדיה לשבוע עבודה של ארבעה ימים, שמשמעותו קיצוץ של 20% בשכרם. הצורך בקיצוץ נובע בעיקר מהפגיעה בתחום פתרונות התקשורת למערכות אינטרנט במטוסים, שהיה אחד ממנועי הצמיחה של החברה. תחום זה סובל מירידה חדה בביקושים כתוצאה מהקריסה בשוק התעופה.

גם קומטק דיווחה בסוף מארס על קיצוצים בהוצאות הישירות והעקיפות באתרי הייצור שלה בעקבות המשבר, שגרם לירידה משמעותית בהזמנות ולאי־יכולת של נציגי המכירות שלה להיפגש עם לקוחות או לבצע הזמנות שהתקבלו. למרות הקשיים בעסקיהן של החברות נראה כי הסבירות לאי־אישור העסקה נמוכה. בעלי 45% ממניותיה של גילת (קרן פימי, חברת מבטח שמיר והיו"ר דב בהרב) חתמו על התחייבות לתמוך בעסקה, כך שנדרשת תמיכה של עוד 5% מבעלי המניות כדי לאשר אותה. העסקה נדרשת לתמיכת רשות ההגבלים הרוסית שהיא תנאי להשלמת העסקה — בשל העובדה שלגילת הכנסות של מיליוני דולרים ברוסיה, ומשום שקומטק רכשה באחרונה חברה ברוסיה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker