רשות החשמל העניקה רישיון ייצור חשמל קבוע לפרויקט אגירה שאובה בגלבוע

הפרויקט מוקם כשותפות בין שיכון ובינוי, אלקטרה וקרן InfraRed ■ צפי התקבולים ברוטו הוא 8 מיליארד שקל לתקופת הרישיון

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: אליהו הרשקוביץ
ערן אזרן

קבוצת אלקטרה וקבוצת שיכון ובינוי דיווחו היום (ה') כי רשות החשמל העניקה רישיון ייצור חשמל קבוע לפי.אס.פי השקעות (PSP), שהיא הזכיין של פרויקט אגירה שאובה בגלבוע, והמוחזקת על ידי שיכון ובינוי (25.5%), אלקטרה (25.5%), ו-InfraRed (49%). עלות הקמת הפרויקט היא כ-2 מיליארד שקל, והקמתו בוצעה על ידי חברות בבעלות משותפת של אלקטרה ושיכון ובינוי.

הפרויקט הוקם במודל של BOO - מימון, תכנון, הקמה, תפעול ותחזוקה של תחנת כוח בטכנולוגיית אגירה שאובה, בעלת הספק מותקן של 300 מגה-ואט. העבודה על הפרויקט החלה לפני כחמש שנים, והוא הוקם על ידי שותפות של שיכון ובינוי סולל בונה ואלקטרה כקבלני הקמה ראשיים. מדובר בתחנת הכוח ההידרואלקטרית הראשונה בישראל מאז תחנת הכוח על נהר הירדן, שהוקמה על ידי פנחס רוטנברג ב-1921 וסיפקה את מרבית צריכת החשמל בישראל עד 1948.

התחנה היא למעשה סוללה לאגירת אנרגיה פוטנציאלית בהספקים גבוהים באמצעות שני מאגרי מים גדולים – עליון ותחתון – בנפח של כ-2.7 מיליון מ"ק כל אחד. המאגרים מחוברים ביניהם באמצעות מערך של מנהרות תת-קרקעיות בבטן הר הגלבוע, שבהן מותקנות שתי טורבינות בעלות הספק של 150 מגה-ואט כל אחת. הטורבינות מופעלות בשיטה הידרו-אלקטרית, באמצעות הזרמת המים מהמאגר העליון למאגר התחתון בלחץ גבוה. כמות המים מספיקה לייצור חשמל למשך יותר מעשר שעות, ושאיבת המים חזרה למאגר העליון תארך כ-13 שעות במהלך הלילה, בעלויות נמוכות.  

איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרהצילום: זיו קורן

השותפות בפרויקט ציינו כי "תחנת הכוח משמשת כלי חשוב לניהול ושליטה על מערכת החשמל בעת הצורך, כשהיתרון הגדול שלה היא מהירות התגובה. תוך פחות מ-90 שניות ניתן להוסיף לרשת החשמל 300 מגה-ואט, ובצורה זאת מתגברים על זמני שיא בביקוש, ועל הצורך של חברת החשמל להחזיק עתודת אנרגיה זמינה".

עם קבלת רישיון ייצור החשמל, צפוי המתקן להתחיל את פעילותו המסחרית ולהניב הכנסות. על פי ההערכות, סך התקבולים ברוטו מהעמדת מלוא היכולת הזמינה של המתקן לטובת מנהל מערכת ייצור החשמל בישראל, ומתשלומים נוספים, צפוי להסתכם ב-8 מיליארד שקל לתקופת הרישיון (20 שנה מתחילת ההפעלה).

איתמר דויטשר, מנכ"ל אלקטרה, אמר כי "קבלת הרישיון הקבוע הינה אבן דרך משמעותית בפרויקט לאומי זה, בו שותפה אלקטרה מאז ייזומו".

אלון רווה. שיכון ובינוי אנרגיה מתכננת להשתמש בתמורת ההנפקה, בין השאר, לפירעון תשלום קרן ראשון וריבית של הלוואה ממשקיעים מוסדייםצילום: עופר וקנין

אלון רווה, מנכ"ל שיכון ובינוי זכיינות, אמר: "התחנה תחסוך לצרכני החשמל בישראל סכום של מאות מיליוני שקלים, בזכות היכולת לעשות שימוש בחשמל המיוצר בשעות הלילה לטובת ייצור חשמל בשעות היום. התחנה גם מחזקת דרמטית את יעילות ייצור החשמל הסולארי בישראל, שכן מנהל המערכת יוכל להפעיל סוללה ענקית בלחיצת כפתור במקרה של תקלה או הפרעה עקב תנאי מזג האוויר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker