ערן אזרן

אסטרטג הנפט והגז של בנק ההשקעות מורגן סטנלי מעריך כי שוק הגז באירופה נמצא בדרך למחירים שליליים בקיץ הקרוב. להערכת הבנק, מחירי הגז באירופה, שכבר נמצאים בשפל של 1.9 דולרים בחוזי ספוט, ימשיכו לסבול מלחץ בחודשים הקרובים בשל עודפי היצע ביבשת - בין היתר בשל הצפת השוק על ידי גז רוסי ואמריקאי וירידה בביקושים בקיץ.

"חשבתי לעצמי שב-18 שנותיי בבנק, ולאחר 50-40 שנה בתעשייה, ראיתי הכל - אבל ברור שדברים חדשים קורים", אמר מרטין ראטס, לפי דיווח בבלומברג. "המחירים ככל הנראה יירדו לרמה שלילית, מכיוון שהביקוש יפחת ומכלי האחסון מלאים מהרגיל. לעתים, צווארי בקבוק מקומיים במכלי אחסון, בלוגיסטיקה ובצינורות יוצרים חוסר איזון קיצוני, שיכול לגרום למחירים המוזרים הללו".

באפריל צנח מחיר הנפט בחוזי ספוט בארה"ב לרמה שלילית וחריגה של מינוס 37 דולר לחבית. המשמעות היא שסוחרים הסכימו לשלם כדי להיפטר מחוזים לאספקה מיידית של נפט, בעקבות העדר מקומות אחסון. המחיר השלילי בחוזי הספוט נובע מירידה בביקוש כתוצאה ממשבר הקורונה, שחתך באבכה אחת את הצורך באנרגיה ברחבי העולם.

אסדת גז בנורווגיהצילום: Bloomberg

בדומה לשוק הנפט, ההערכות הן שהביקוש לגז באירופה עשוי להצטמצם משמעותית בחודשים הקרובים, בעקבות הירידה בפעילות הכלכלית. לפי נתונים שפורסמו באירופה, הפקת חשמל באמצעות גז צנחה ביבשת ב-14% מתחילת מארס, בשעה שחלקן של האנרגיות המתחדשות בהפקת החשמל עולה. התוצאה היא שמכלי האחסון באירופה לגז – שהיו מלאים יותר מהרגיל בשל החורף החם ביבשת – ממשיכים להתמלא בקצב מהיר.

לצד הירידה בביקושים, במורגן סטנלי ציינו כי תחרות בשוק הגז באירופה צפויה לתמוך בירידת המחירים. על השוק האירופי מתחרות שלוש מעצמות גז – רוסיה, שמייצאת לאירופה גז בצינור; וארה"ב וקטאר, שמייצאות גז נוזלי (LNG). במורגן סטנלי ציינו כי רוסיה לא צימצמה את אספקת הגז לאירופה בעקבות ירידת המחירים - במטרה לשמור על נתח השוק שלה ביבשת. גם ארה"ב צפויה להעביר משלוחי גז גדולים לאירופה באפריל ובמאי, כתחליף ליצוא לאסיה.

ירידת מחירים חובקת עולם

משבר הקורונה הביא לירידת מחירים חובקת עולם בתחום הגז. מחיר הגז באירופה, בחוזי ספוט, צלל ל–1.9 דולרים ליחידת חום - נפילה של 70% ביחס ל–2019. בארה"ב, מחירי הגז ממשיכים לגרד את התחתית — 1.8 דולרים ב–Henry Hub. ביפן, שבה נמכר בעבר גז ב–18–20 דולר ליחידת חום, ירד מחירו ל–3.4 דולרים בחוזים הארוכים, ול–2.5 דולרים בחוזי ספוט.

הירידה במחירי הגז נובעת ממשבר הקורונה, ובפרט מההאטה בפעילות הכלכלית בסין. הגז מהווה דלק חלופי לנפט, כך שככל שמחיר הנפט קורס, גם מחיר הגז יורד בהתאמה. מרבית חוזי הגז מוצמדים לנפט מסוג ברנט, שמחירו צנח בשבוע שעבר ל–16 דולר לחבית בחוזה ליוני — רמתו הנמוכה מאז 1999. החוזים ליוני נסחרים כעת במחיר של 20 דולר בלבד לחבית.

ואולם לצד השפעות משבר הקורונה, הירידה במחיר הגז היא מגמה מתמשכת, שהחלה עוד קודם לכן. בשנתיים האחרונות הצטברו עודפי גז משמעותיים בעולם, בין היתר, בשל ההפקה הגוברת של אנרגיה מפצלי שמן בארה"ב, לצד תגליות גדולות בעשור האחרון. העודפים הגבירו את התחרות בין קטאר, ארה"ב ורוסיה, שהן ממפיקות הגז הגדולות בעולם, ולחצו מטה את המחירים.

אלה פריד, אנליסטית האנרגיה של לאומי שוקי הון, ציינה כי המפולת במחירי הגז בעולם אינה בולמת  את עליית מדדי מניות הנפט והגז בבורסה. "הסיבה לכך היא הערכה שמדובר בתופעה זמנית,  והיעדר אפיקים חלופיים בעקבות החשש מקרנות הסל, הנשחקות מגלגול אופציות ברמות תנודתיות חסרות תקדים. התוצאה היא שגם הדיווחים על נקודות השפל החדשות בתמחור אינם מרתיעים את המשקיעים, לרבות חברות בעלות חשיפה טהורה לגז".

להערכת פריד, המחירים הנוכחיים בשוק הגז אינם בני-קיימא, וכבר החלו להוציא שחקנים קטנים מהשוק. היא הדגישה כי קצב ההתאוששות של הגז יהיה תלוי בקצב ההתאוששות של הכלכלות בעולם, והגעת מזג אוויר קר בחורף, אחרי שנתיים של חורפים חמימים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker