אולטימטום לתשובה: "התחייב להזרמת הון של 400 מיליון שקל עד מחר - אחרת נעמיד החוב לפירעון מיידי"

העמדת החוב לפירעון מיידי תסלול את הדרך לפתיחה בהליכי חדלות פירעון ■ בסביבת נציגות בעלי האג"ח חוששים שתשובה "גורר רגליים" בהחלטה, שצפויה לדלל אותו משמעותית, בדומה להסדר החוב בדלק נדל"ן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובהצילום: מיכל פתאל

מחזיקי האג"ח של קבוצת דלק, להם היא חייבת כ-6 מיליארד שקל, מעלים הילוך בפעולות נגד בעל השליטה, יצחק תשובה. נציגות המחזיקים והנאמנים הציגה אולטימטום לתשובה ולהנהלת קבוצת דלק לפיו עליהם להתחייב עד מחר (א') לבצע הנפקת זכויות של 400 מיליון שקל לצורך גיוס הון, אחרת יעמידו את החוב לפירעון מיידי.

הנפקת הזכויות אמורה לאפשר לקבוצת דלק, שמנוהלת בידי עידן וולס, להצטייד במזומנים שיאפשרו לה לפרוע חלק מהתחייבויותיה הגדושות - תשלומי קרן וריבית בסכום כולל של כ-9 מיליארד שקל בשנים הבאות. העמדת החוב לפירעון מיידי, ככל שיוחלט על כך, היא צעד ראשון בהליכי חדלות פירעון, קודם לפנייה לבית המשפט.

מחר (א') צפויים מחזיקי האג"ח של דלק להתכנס לאספת נושים שנייה באמצעות שיחת וידיאו. זאת לאחר שהאספה הקודמת ביום שלישי נדחתה ברגע האחרון, ברקע למגעים שניהלה הנציגות עם תשובה, ביחס לאפשרות כי יאשר גיוס הון משמעותי לקבוצה. לקראת כינוס האספה הוסיפה נציגות המחזיקים – הכוללת את שמואל אשל ממנורה, יוני שר מהראל ואוהד שריד מפסגות, שמיוצגים על ידי עוה"ד רענן קליר ואלון בנימיני – סעיף חדש לנושאים שעל סדר היום: "דיון בהעמדת החוב למחזיקי איגרות החוב לפירעון מיידי".

המחזיקים חוששים כי תשובה "גורר רגליים" בכל הנוגע לאפשרות של הזרמת הון, בדומה לאופן שבו תימרן וגרר את הגופים המוסדיים בהסדר החוב הקודם שלו, בדלק נדל"ן. הנפקת זכויות אינה מטיבה עם תשובה, שכן היא צפויה לדלל את חלקו בחברה משמעותית, ככל שלא ישתתף בה. לפי הערכות, תשובה – שיש לו חוב אישי של 1.5 מיליארד שקל לבנקים – יתקשה לבצע הזרמת הון משמעותית, אם בכלל, כך ששיעור אחזקותיו בקבוצה צפוי לרדת מ-61% לכ-45%.

עד כה, פירסמה קבוצת דלק מתווה לחיזוק ביטחונות, שהוכן בידי חברת הייעוץ גיזה זינגר אבן, המייצגת את דלק במגעים מול הנציגות. המתווה, שטרם אושר בדירקטוריון, כולל הנפקה של זכויות בסך 260 מיליון שקל, בשתי פעימות שוות ב-2020 וב-2021. ואולם, ההצעה נראית נמוכה, ולפי הערכות לא תספיק לדלק לצלוח את משבר הנזילות החמור. הזרמת הון משמעותית יותר תאפשר את המשך קיומה של דלק כחברה סולוונטית – גם במחיר דילולו של בעל השליטה.

"דלק צריכה גיוס הון דחוף של לפחות 500 מיליון שקל, ואולי אף מיליארד שקל. אחרת היא אולי תרוויח קצת זמן, אך בסוף היא תיעצר ויהיה הסדר כואב", ציין בשבוע שעבר בכיר בשוק ההון, המכיר את פעילות קבוצת דלק וקבוצת תשובה.

מניית קבוצת דלק

כבר ב-5 באפריל העבירו מחזיקי האג"ח לדלק מכתב התראה ראשון, טרם נקיטת פעולות, שכלל שתי דרישות מרכזיות: הראשונה: בקשה להתחייבות של דלק שלא לבצע דיספוזיציה בנכסים. כלומר, התחייבות לפיה דלק לא תשעבד נכסים חופשיים נוספים לבנקים, במטרה שלא תיפגע יכולת הפירעון העתידית של המחזיקים; והשנייה - הזרמת הון מיידית לתוך דלק בידי תשובה עצמו או בידי משקיעים חיצוניים, גם במחיר דילולו של בעל השליטה.

ואולם, שלושה שבועות לאחר שליחת המכתב, פרט להצעה המעומעמת והבלתי מחייבת של גיזה – תשובה או קבוצת דלק טרם נענו לבקשות הנציגות והתחייבו על ביצוע הזרמת הון. זאת, בשעה שדלק ממשיכה לבצע מימוש נכסים תחת לחץ (Fire sale). המחזיקים חוששים שהמימושים המהירים מביאים לאובדן ערך משמעותי, שיכול לשמש בעתיד לפירעון החוב למחזיקי האג"ח.

יתר על כן, מחזיקי האג"ח חוששים שחברי הדירקטוריון של דלק – שכוללים את היו"ר גבי לסט, תשובה בעצמו, כרמית אלרואי (בתו של תשובה), אבי הראל, רוני מילוא, והדירקטורים החיצוניים יהודית זיידנברג ושמעון דורון – עלולים לקבל החלטות באופן שיעדיפו את טובתו של תשובה, על פני טובת החברה. מסיבה זו, הזהירה המחזיקות את נושאי המשרה בחברה כי הן נושאים באופן אישי באחריות לנזק שיגרם באם יסרבו להיענות לבקשות הנציגות.

מניית דלק קידוחים

ביום חמישי נרשמו עליות של עד 8% בניירות הערך של קבוצת דלק, על רקע ההתאוששות המתונה במחיר הנפט. עם זאת, האג"ח של הקבוצה עדיין נסחרות בתשואות לפדיון של  42%-270%, שמגלמות את הערכת השוק לחדלות פירעון עתידית. החברה הבת דלק קידוחים – הנכס המרכזי של קבוצת דלק - עלתה ביום חמישי בכ-4% - אך ירדה בכ-60% ב-12 החודשים האחרונים.

מקבוצת דלק נמסר בתגובה: "אנו דוחים על הסף את הניסיונות להלך אימים על החברה ונושאי המשרה שלה אשר עושים לילות כימים על מנת לאפשר לחברה לצלוח את המשבר הגלובלי בשווקים ולצאת ממנו מחוזקת. הפעולות שמבוצעות על ידי החברה נעשות מתוך ראיית טובת החברה וכלל נושיה, ודווקא הפעולות של חברי הנציגות, וניסיונם להלך אימים על החברה ונציגיה, הם אלה שעלולים לגרום לנזק בלתי הפיך לחברה לנכסיה ולנושים הבלתי מובטחים. קבוצת דלק היא חברה חזקה, המחזיקה בנכסים איכותיים והיא עומדת בכל התחייבויותיה, גם בתוקפה הנוכחית של חוסר וודאות בשווקים. לא נאפשר לאף גורם לפגוע בחברה ובמהלכים שהיא מקדמת בהתאם לאסטרטגיה המוצהרת שלה ליציאה מוצלחת מהמשבר בשווקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker