מידרוג הורידה את דירוג החוב של בזק עקב המשך השחיקה בהכנסותיה

הדירוג נפגע לנוכח ירידה בהכנסות שצפויה להוביל לשחיקה ברווח התפעולי, בעיקר בשני מגזרי פעילותה העיקריים - תשתית נייחת וטלוויזיה ■ חלוקת דיווידנדים לא צפויה "לפחות עד הרבעון השלישי של 2021"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יו"ר בזק, שלמה רודבצילום: עופר וקנין
שלי אפלברג

חדשות רעות לבזק: מידרוג הורידה את דירוג איגרות החוב של החברה מ-Aa2.il ל-Aa3.il, ושינתה את אופק הדירוג משלילי ליציב. הדירוג ירד עקב הערכת החברה להאטה צפויה בקצב קיטון החוב הפיננסי של בזק ב-2020, לנוכח המשך השחיקה בהכנסות החברה ובנתחי השוק בשני מגזרי פעילותה העיקריים: תשתית נייחת וטלוויזיה.

עוד העירו האנליסטים של מידרוג על האי ודאות לגבי מדיניות הדיווידנדים הצפויה לחברה החל ברבעון השלישי של 2021, בייחוד לנוכח הצרכים הקיימים ברמת בעלת השליטה, המכבידים מבחינתם על סיכון האשראי של החברה.

"בהתאם להערכתנו הקודמת, מגמת הירידה בהכנסות של בזק בשנים האחרונות צפויה ללוות את החברה בטווח הזמן הקצר והבינוני, אך היא צפויה להחריף, לנוכח הערכתנו המחודשת לגבי הירידה במספר מנויי האינטרנט שהתווספה בשנה החולפת לירידה החדה בהכנסות מגזר הטלוויזיה", ציינו במידרוג.

לדבריהם, "התרחבות תשתית הסיבים הנייחת וכניסתן זה מכבר של מתחרות חדשות לתחום, בעידוד משרד התקשורת, צפויות לשחוק את יתרונותיה היחסיים של בזק במגזר תשתית האינטרנט". אולם להערכתם, "כניסת החברה לתחום הסיבים תשפיע לחיוב על תוצאותיה בטווח הבינוני, ובזק צפויה להישאר מובילת השוק, אם כי לנוכח האי ודאות, המעבר לסיבים של בזק לא גולם בתרחיש הבסיס של מידרוג".

בזק

ב-2020 צופים במידרוג שבזק תציג ירידה של כ-9%-7% בהכנסות, לאחר הירידה של 2.4% אותה הציגה הקבוצה ב-2019. הירידה תתחולל, בין היתר, בשל השפעות משבר הקורונה על הכנסות פלאפון משירותי נדידה ומכירת ציוד קצה, לדברי מידרוג.

ואולם, במידרוג מציינים כי למשבר הקורונה אין השפעה רחבת היקף על קבוצת בזק, אלא פגיעה נקודתית למדי, הכוללת גם השפעות ממתנות בצד ההוצאות. "להערכתנו, הירידה בהכנסות ב-2020 תתמתן ב-2021, לשיעור ירידה של כ-1% ביחס ל-2020".

במידרוג מזכירים כי בזק פעלה לצמצום הוצאותיה, לרבות הוצאות בגין שכר העובדים, אך עדיין, לשיטתם, "הירידה בהכנסות החברה תוביל לשחיקה חדה ברווח התפעולי". במידרוג צופים כי התזרים החופשי (FCF) של החברה צפוי לעמוד בטווח של 600-300 מיליון שקל בכל אחת מהשנים 2020 ו-2021 -  לעומת כמיליארד שקל ב2019, וכ-2.1 מיליארד שקל ב2018. זאת כתלות בין היתר בהיקף ועוצמת השפעות משבר הקורונה ובקצב מימוש נכסי הנדל"ן של החברה.

באומדן התזרים החופשי, הביאה מידרוג בחשבון כי צמצום כוח העבודה בבזק יימשך ויוסיף לגבות מהחברה הוצאה תזרימית משמעותיות בשנות התחזית, בהיקף של כ-200 מיליון שקל מדי שנה. "ההפחתות הגבוהות שביצעה החברה בשנים 2018 ו-2019 מונעות מהחברה חלוקת דיווידנדים, וזאת להערכתנו לפחות עד הרבעון השלישי של 2021".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker