נתוני המכירות בכרטיסי האשראי נחשפים: המרוויחים והמפסידים ממשבר הקורונה

לפי העסקות בכרטיסי חיוב, המכירות בענפי הפנאי והמסעדות נפלו ב-70% והמכירות ברשתות המזון זינקו ב-25% ■ בכל ענפי המשק יחד, המכירות צללו ב-31%

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אשה עם מסכה משוחחת בטלפון ליד חנות הכלבו סלפריג'ס בלונדון
אשה עם מסכה משוחחת בטלפון ליד חנות הכלבו סלפריג'ס בלונדוןצילום: JOHN SIBLEY/רויטרס

הרכישות בכרטיסי חיוב בישראל צללו ב-31% בתקופת הגבלות התנועה שהוכרזו כדי להגביל את ההתפשטות של נגיף הקורונה. נתונים שפירסם היום (רביעי) בנק ישראל מלמדים על ירידה חדה בפעילות ברוב ענפי המשק, למעט בענף קמעונות המזון, שבו המכירות זינקו.

הירידה בעסקות בכרטיסי חיוב (אשראי ודביט) נהפכה למשמעותית עם תחילת ההגבלות על הפעילות המשק, ב-16 במארס, והחמירה עם כל החרפה של ההגבלות, ובייחוד סביב השבוע האחרון של מארס. בתקופת ההגבלות לעומת התקופה שקדמה לה (16 במארס עד 19 באפריל, לעומת 1 בינואר עד 15 במארס), הרכישות היומיות בכרטיסי חיוב ירדו ב-46% בענף מוצרי החשמל, הביגוד והריהוט; ב-55% בענף הדלק והתחבורה; ב-68% בענף התיירות; ב-69% בענף הפנאי והחינוך; וב-73% בענף המסעדות.

לעומת זאת, ברשתות המזון הרכישות בכרטיסי חיוב זינקו ב-25%. בבתי המרקחת הרכישות נותרו ללא שינוי. בסך הכל, הפעילות היומית הממוצעת בכרטיסי חיוב ירדה ב-31%, מכ-1.1 מיליארד שקל ל-786 מיליון שקל. בנק ישראל מקבל את נתוני הרכישות מחברת שב"א, המפעילה את מערכת התשלומים בעסקות בכרטיסי חיוב בישראל.

נתוני הרכישות בכרטיסי אשראי הם אחד האינדיקטורים שאחריהם עוקב הצוות המיוחד שהקים בנק ישראל להתמודדות עם משבר הקורונה - לצד נתונים משוק המט"ח, מהבורסות, משוק האשראי ומשוק העבודה. בבנק ישראל עוקבים גם אחר מידע שוטף על השימוש באמצעי תשלום כמו צ'קים וכסף מזומן, ובייחוד משיכות המזומן מכספומטים. הנתונים אמורים לאפשר לבנק ישראל לזהות במהירות שינויי מגמה במשק - ולהגיב עליהם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker