אלביט מערכות מתאפסת ומעלה ב-70% את מחיר הצעת הרכש לעשות

מחיר הצעת הרכש הועלה ל-12 שקל למניה - גבוה ב-18% ממחיר המניה בפתיחת המסחר, אך גבוה ב-1% בלבד מההון העצמי למניה ■ עשות אשקלון מפתחת ומייצרת ממסרות לרכב קרבי משוריין ולמנועי סילון

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מערכות תצפית של אלביט מערכות
מערכות תצפית של אלביט מערכותצילום: אלביט מערכות

חברת אלביט מערכות התעשתה במהירות, בסיוע שוק ההון, מניסיונה לרכוש את הבעלות המלאה בחברה הנכדה עשות אשקלון (85%) בנזיד עדשים. שבועיים לאחר שפירסמה הצעת רכש לרכישת כל מניותיה של עשות אשקלון שמוחזקות על ידי הציבור - 3.5 מיליון מניות, שהן 15% מהונה של החברה - במחיר של 7 שקלים למניה, העלתה אלביט מערכות את מחיר הצעת הרכש ודחתה את המועד האחרון להיענות להצעה.

אלביט מערכות, שמנוהלת על ידי בצלאל מכליס, מציעה עתה לרכוש את מניות הציבור בחברה במחיר של 12 שקל למניה, ובתמורה כוללת ל-42 מיליון שקל. מחיר זה גבוה ב-1% בלבד מהונה העצמי של עשות, אבל לפחות אינו משקף ניסיון לרכוש את חלקם של בעלי מניות המיעוט בחברה במחיר שנמוך ב-41% מההון העצמי למניה, כפי שהיה בהצעת הרכש המקורית.

עשות אשקלון

המחיר גבוה ב-18% ממחיר מנייתה של עשות אשקלון בפתיחת המסחר הבוקר. מועד הקיבול האחרון של ההצעה נדחה מ-26 באפריל ל-27, כלומר יום שני הקרוב. ביצוע הצעת הרכש מותנה בהשגת היענות מינימלית של בעלי 2.4 מיליון מניות, שהם 10% מהונה של עשות, כך שאלביט מערכות תחזיק ב-95% ממניותיה של עשות ותוכל לבצע הצעת רכש כפויה במחיר הצעת הרכש ליתרת 5% ממניות החברה, ולמחוק את מניותיה מהמסחר בבורסה. 

עשות אשקלון עוסקת בתחום הצבאי (ייצור, פיתוח ושיווק של ממסרות ראשיות, הינעים סופיים, מערכות מתלים לרכב קרבי משוריין ועוד). קבוצת מוצרים זו ייצרה לחברה הכנסות של 126 מיליון שקל, שהיו 42% מהכנסותיה ב-2019. בתחום האזרחי, עשות מפתחת, מייצרת ומשווקת ממסרות ומערכות הינע וייצור גלים למנועי סילון, ממסרות ומחברים תעופתיים למטוסים ולמנועי סילון, וכן היא מפתחת ומייצרת משקולות איזון למטוסים.

אלביט מערכות

תחום פעילות נוסף הוא עיבוד שבבי וייצור ושיווק של גלגלי שיניים לשימושים בתעשיית הדפוס, התשתיות, הכרייה, האנרגיה התעופה. עשות אשקלון, שהיא חברת בת של תעש (85%), חשופה לתלות משמעותית במשרד הביטחון, שסיפק לה 64% מהכנסותיה ב-2019, ושיעור דומה בשנתיים שקדמו לה. צבר ההזמנות של החברה, נכון לפרסום הדו"חות הכספיים של החברה ל-2019, הסתכם ב-406 מיליון שקל, שמתוכן 265 מיליון שקל (65%) הוא ל-2020.

החברה הרוויחה 14 מיליון שקל במחזור של 297 מיליון שקל ב-2019, בהשוואה להפסד של 11 מיליון שקל במחזור של 344 מיליון שקל ב-2018 ורווח של 2 מיליון שקל במחזור של 357 מיליון שקל. השיפור בתוצאותיה הכספיות של החברה נבע מתהליכי התייעלות עמוקים שבוצעו בה, מאז נרכשה תעש על ידי אלביט מערכות תמורת 495 מיליון דולר בנובמבר 2018. תהליכים אלה כללו הקטנת מצבת כוח האדם ב-6% ל-488 בסוף דצמבר 2019, חילופי הנהלה בכירה והפסקה של פעילויות מפסידות.

החוב הפיננסי נטו של עשות אשקלון מסתכם ב-53 מיליון שקל בלבד, אולם יש לה חוב של 47 מיליון שקל בגין פרישה מוקדמת לעובדים ותשלומי פנסיה מוקדמת. נראה שאלביט מערכות החליטה לבצע את הצעת הרכש, לאחר שהגיעה למסקנה שיש סינרגיה בין היכולות הייצוריות שלה לבין פעילותן של חטיבת היבשה וחטיבות אחרות של אלביט מערכות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker