מכה לא קלה: הלקוח הגדול של גלובל כנפיים ביקש הגנת נושים

חברת וירג'ין אוסטרליה, שבשליטת המיליארדר ריצ'רד ברנסון, סיפקה לחברת החכרת המטוסים גלובל כנפיים 37% מהכנסותיה ב–2019 ■ וירג'ין אוסטרליה מנוהלת בידי מנהל מיוחד מטעם בית המשפט, שמחפש לה רוכש או משקיע — לאחר שממשלת אוסטרליה סירבה להעניק לה סיוע

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס בואינג 787 של חברת וירג'ין אטלנטיק
מטוס בואינג 787 של חברת וירג'ין אטלנטיקצילום: בלומברג

האג"ח של חברת גלובל כנפיים נחבטו אתמול ב–8.5% במחזור חריג של 2.5 מיליון שקל, והתשואה עליהן המריאה ל–26% — לאחר שחששות המשקיעים בנוגע לגורל הלקוח הגדול של החברה התממשו.

גלובל כנפיים דיווחה שחברת התעופה וירג'ין אוסטרליה החליטה על כניסה מרצון להליכים של ניהול מיוחד ועל מינוי מנהלים מיוחדים לחברה. תפקידם של מנהלים אלה, שפועלים תחת הגנת נושים, הוא להגדיל את סיכויי ההבראה של החברה כעסק חי, או מצער למקסם את ההחזר לנושים.

וירג'ין אוסטרליה, שהיא חברת התעופה השנייה בגודלה במדינה, החליטה על הצעד לאחר שממשלת אוסטרליה לא נענתה עד כה להפצרותיו של בעל השליטה, ריצ'רד ברנסון, לסיוע כספי כדי להתמודד עם הירידה החדה בביקוש עקב ממשבר הקורונה.

וירג'ין שלחה לחל"ת 80% מעובדיה

נחיתת חירום

וירג'ין אוסטרליה הודיעה במארס 2020 על השעיית 95% מלוח הטיסות, ושלחה לחל"ת 80% מעובדיה. החברה תמשיך לפעול כרגיל בשלב זה, כשהמנהל המיוחד שמונה לה, ווהן סטרוברידג' (שותף בחברת הייעוץ וראיית החשבון דלויט), אמר שהחברה החלה באיתור משקיעים או בעלים חדשים, וציין שעשרה גופים הביעו עניין בהשקעה בחברה.

גלובל כנפיים מחכירה לווירג'ין אוסטרליה מטוס אחד מסוג איירבוס 330-200. ההכנסות מהחכרת המטוס היו 37% ממחזורה של גלובל כנפיים ב–2019, כלומר 10.4 מיליון דולר. יתרת דמי החכירה שגלובל כנפיים אמורה לקבל מווירג'ן אוסטרליה עד לתום תקופת ההחכרה ברבעון השני של 2024 היא 41 מיליון דולר.

גלובל כנפיים מציינת שעד כה שולמו דמי החכירה במועדם, למעט סכום לא מהותי בגין אפריל 2020. וירג'ן גם הפקידה בידי גלובל כנפיים 12 מיליון דולר כדי להבטיח שתבצע שיפוצים במטוס וברכיביו, ותעמוד בהתחייבויותיה על פי הסכם ההחכרה. המטוס משועבד לבנק, שמימן את רכישתו בעלות של 88 מיליון דולר. יתרת קרן ההלוואה שמימנה את רכישתו היא 21 מיליון דולר.

כנפיים מדגישה שלפי הסכם ההלוואה, גם אי־תשלום בידי וירג'ין אוסטרליה, לא ייחשב הפרה של הסכם ההלוואה מגלובל כנפיים — כל עוד היא ממשיכה לעמוד בלוח הסילוקין של ההלוואה לתקופה של עד ארבעה חודשים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker