נדחתה העסקה לרכישת מניות ידיעות מהפועלים ודיסקונט

העסקה, שבה אמורה גם משפחת יודקובסקי למכור את מניותיה בידיעות אחרונות לנוני מוזס, נדחתה בשל משבר הקורונה ■ עקב התפשטות הנגיף, קבוצת ידיעות אחרונות לא השלימה את העסקה לקבלת מימון של 120 מיליון שקל ממנורה מבטחים לצורך רכישת המניות

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוני מוזס, מו"ל ידיעות אחרונות
מיכאל רוכוורגר

השלמת העסקה לרכישת מניות של קבוצת ידיעות אחרונות בידי נוני מוזס מידי הפועלים, דיסקונט ומשפחת יודקובסקי נדחתה — ולא ברור מתי תושלם. נגד מוזס הוגש כתב אישום בתיק 2000.

לפי בכירים המעורבים בעסקה, העיכוב בהשלמתה נובע, בין השאר, ממגפת הקורונה, שהביא לכך שקבוצת ידיעות אחרונות לא השלימה את העסקה לקבלת מימון של 120 מיליון שקל ממנורה מבטחים — שהיתה אמורה לקבל כביטחונות את הנדל"ן הפרטי של ידיעות אחרונות. בשנה האחרונה פתח בנק מזרחי טפחות קו אשראי שוטף לקבוצת ידיעות אחרונות, וייתכן שהאשראי ישמש אף הוא הוא למימון העסקה.

השלמת העסקה מתעכבת גם בשל עיכוב בהכנת הדו"חות הכספיים של ידיעות. עם זאת, מקורבים המעורים בעסקה טענו אתמול כי "העסקה ממש לא מתה, וזה רק עניין של זמן עד שתושלם".

דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועליםצילום: עופר וקנין

במסגרת ההבנות האחרונות שגובשו בין הצדדים המעורבים בעסקה בסוף 2019, עבור מניות המוחזקות בידי הפועלים (34%) ודיסקונט (7.5%) ישולם מחיר נמוך יותר מאשר למשפחת יודקובסקי.

בעסקה, שעשויה היתה להגיע ליותר מ–350 מיליון שקל, צפוי היה הפועלים למכור את מניותיו לפי שווי של 650 מיליון שקל ולקבל בגינן 215 מיליון שקל. עבור הפועלים (המנוהל בידי דב קוטלר), שפעל בקצב איטי מאוד לגביית החוב הזה מחברת פישמן־בראון בהיקף של 1.1 מיליארד שקל, מדובר היה במחיקה של 900 מיליון שקל מהחוב. ואולם, אם העסקה אכן תיסגר, הבנק צפוי ליהנות מריקברי (הכנסות בגין חוב שנמחק בעבר) של 200 מיליון שקל. סכום זה צפוי לקזז את ההפסדים של הפועלים בגין הוצאות להפסדי אשראי מהלווים הגדולים, כמו יצחק תשובה, וכן מעסקים קטנים ומשקי בית.

בנק דיסקונט, שמניותיו משועבדות מול חוב של משפחת יודקובסקי בסך של 67 מיליון שקל, ימכור את מניותיו במחיר דומה ויקבל מהמכירה כ–50 מיליון שקל. משפחת יודקובסקי עשויה הייתה לקבל סכום נטו של 100 מיליון שקל עבור 10% מהמניות, לפי שווי גבוה בעשרות אחוזים.

כונסי הנכסים למניות העיתון שבידי הבנקים הם עורכי הדין פיני רובין וירון אלכאוי (הפועלים) ואמנון לורך (דיסקונט).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker