שלי אפלברג
שלי אפלברג

בשעה שממשלת ישראל שוברת את הראש איך ומתי להקל על הסגר, חברת הקניונים של מליסרון, הנשלטת על ידי ליאורה עופר, קראה היום (ה') למשרדי הממשלה לפתוח בשלב הראשון של היציאה מהסגר את הקניונים הסגורים. לדברי הנהלת מליסרון, המהלך עונה על ההגדרה אותה הציבו לעצמם משרד האוצר, משרד הכלכלה והמועצה הלאומית לפיה יש "להחזיר ענפים שבחזרתם תרומה רבה לצמצום האבטלה ובעלי שיעור עובדים בשכר נמוך".

מליסרון הפיצה את האסטרטגיה שלה ליציאה מהמשבר במכתב לבנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל, וליתר משרדי הממשלה. במכתב הדגישה החברה כי "לחברות הקניונים יש את היכולת המקצועית והטכנית, להפעיל את הקניונים וליישם את הנחיות משרד הבריאות על מנת שהציבור ירגיש בטוח". על המכתב חתמו המנכ"ל, אופיר שריד, והמשנה למנכ"ל, משה רוזנבלום.

אופיר שריד, מנכ"ל מליסרוןצילום: מוטי מילרוד

בשיחה עם TheMarker הדגיש שריד כי "אם לא נגרום לפיזור של האוכלוסייה, והממשלה תחליט לפתוח מעט חנויות זה יוביל למצב מסוכן. הצפיפות בחנויות המעטות שיפתחו תוביל לעלייה במספר החולים כפי שקרה כשאנשים טעו לחשוב שלא ניתן להידבק בסופרים הפתוחים - אך בסופו של יום ראו שם הרבה הידבקויות. רק אם יפתחו את כל החנויות יגרמו לפיזור רחב יותר של האוכלוסייה בין החנויות. גם אין הגיון כלכלי לפתוח חלק מהחנויות. לחנויות יש מערך לוגיסטי ולא ניתן להפיץ רק לחנויות שברחוב, שהן 30% מסך כל החנויות (חנויות הקניונים הן 70%) - אם המשאית לא תתמלא בסחורה, היא לא תישלח. אם מישהו חושב שאפשר לפתוח חנויות עד גודל מסוים או חנויות מציר אחד לאחר - אז הוא חייב להבין את הפאן הלוגיסטי. בנוסף לכך, ברחוב אין חניה ומגיעים לחנויות ברחוב רק עם תחבורה ציבורית - מה שיוביל לעלייה בצפיפות בה. זאת, בניגוד לקניונים - 70% מהקונים מגיעים ברכב פרטי".

משה רוזנבלום, מנכ"ל קניוני עופרצילום: אסף לוי

במכתב מדגישים איך הקניונים הסגורים יכולים לבצע בקרה ממשית וליישם את הנחיות משרד הבריאות: השומרים יונחו לנטר את כמות האנשים הנכנסים בשביל שלא תיווצר בתוך הקניון כמות מבקרים העולה על רמת הצפיפות שתיקבע בהנחיות המחייבות, ויונחו למנוע התקהלות. השוכרים בקניון יקבלו הנחיה לשמור בכל חנות על כללי מרחק. סיירים ימנעו התקהלות גם בתוך חלל הקניון, והשימוש במעליות יוגבר להורים עם עגלות בלבד ולבעלי מוגבלויות תוך הקפדה על הגבלת מקסימום של משתמשים במעלית. יתר המבקרים יופנו להשתמש בדרגנועים בהם ניתן לשמור על מרחק.

מניית מליסרון

פעולות נוספות שהוצעו במכתב הן: הכניסה לקניון תתאפשר רק עם מסכה וכל מבקר שייכנס יעבור מדידת חום. הקניון יקפיד על ניקיון וחיטוי לאורך כל שעות הפעילות - לרבות ניקיון וחיטוי מעקות דרגנועים, כפתורי מעליות מתחמי מזון מהיר ועוד. בנוסף לכך, יפוזרו מכשירים לחיטוי ידיים, יותקנו ברזים אוטומטיים לצמצום מגע. ההנהלה תוכל לבצע בקרה באמצעות מצלמות, מערכת כריזה פנימית ומסכים שיסייעו ביישום והשמירה על ביצוע ההנחיות. לבסוף, תיתבצע הדרכה והכשרה של הנהלת הקניון, חברת הניהול ומערך השמירה ליישום ההתאמות הנדרשות.

לפי שריד, "הקניון הוא מקום מרווח והתקרה היא עניין פסיכולוגי. על הסטריליות ניתן לשמור הרבה יותר טוב מהסטריליות ברחוב".

אתה יכול לכמת את הנזק של מליסרון עד כה מהמשבר ?

"הנזק אדיר. לא גבינו את דמי השכירות עבור אפריל ולא את דמי הניהול. זה סכום מאוד משמעותי עבורנו - כ-100 מיליון שקל".

אתה יכול לכמת את הנזק ל-40 אלף העובדים המועסקים אצלכם ב-24 הקניונים? לפי המכתב רובם בחל"ת או פוטרו כדי לצמצם בהוצאות השוטפות

"בהערכה גסה לפי משכורת ממוצעת של כ-8 אלף שקל בחודש, מדובר על כ-320 מיליון שקל שכר עבודה בקניונים שלנו בלבד ללא הנזק שנזרם לספקים. וזה רק אצלנו אבל יש כ-400 קניונים סגורים ברחבי מדינת ישראל. חייבים להפעיל את הקניונים שכן היקף התעסוקה בהם עצום. מספר העובדים המועסקים עומד על מאות אלפים ושיעור השכר בהם נמוך".

"לטובת הציבור כולו"

במכתב למשרדי הממשלה הדגישה מליסרון כי "סגירת הקניונים, בוודאי סגירתם לפרק זמן ממושך, גורמת נזקים אדירים באופן ישיר הן לשוכרים בקניונים והן לבעלי הנכסים שהכנסותיהם מהקניונים פסקו כמעט לחלוטין. בנוסף לכך נגרמו נזקים עקיפים עצומים לא פחות למעגלים נוספים במשק. בסופו של יום, פרנסתן של משפחות רבות נפגעה במקרה הטוב, או אף הופסקה לחלוטין".

באר שבע, הקניונים יישארו סגוריםצילום: אליהו הרשקוביץ

שריד ציין בשיחה כי "בתחום הקניונים יש מאות אלפי משפחות וצעירים שיושבים כעת בבית ולא מקבלים משכורת. יש לזכור כי צעירים עד גיל 25 יקבלו רק 50 יום חל"ת - הספירה התחילה ב-13 במארס. מוכרים ומוכרות רבים שעוד מעט יהיו ללא שקל. אני מקווה שיקשיבו לנו. אני לא מדבר כאן רק על טובתי האישית זה לטובת הציבור כולו ולטובת השוכרים הקטנים עד הגדולים".

בבעלות מליסרון 24 נכסים מניבים בשטח כולל של כ-833 אלף מ"ר. בין הנכסים המרכזיים של מליסרון ניתן למצוא את: קניון עופר רמת אביב, עופר הקריון, עופר גרנד קניון בבאר שבע, עופר גרנד קניון בחיפה עופר רחובות, עופר גרנד קניון פתח תקווה ועופר בילו סנטר OUTLET, פארק עופר פתח תקווה ועוד.

שריד סירב להתייחס לשאלה אם הם מתכוונים להוריד את דמי הניהול ודמי השכירות לשוכרים בעקבות משבר הקורונה. בסביבת מליסרון הסבירו שיטפלו בכל שוכר לגופו. בינתיים החברה הגדילה את מספר השומרים בשביל למנוע גניבות מהחנויות המיותמות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker