אסא ששון

מדד המחירים לצרכן לחודש מארס עלה בשיעור של 0.4% ובשנה האחרונה נותר ללא שינוי. תמהיל המדד שיקף השפעות מתונות בלבד של הסגר. רפי גוזלן, הכלכלן הראשי של בית ההשקעות אי.בי.אי, מציין כי "המשבר הנוכחי כולל פגיעה סימולטנית בהיצע ובביקוש, אך הפגיעה בביקוש צפויה להיות דומיננטית יותר ותבוא לידי ביטוי ככל שיתארך המשבר. אנו מעדכנים את תחזית האינפלציה לשנה הקרובה כלפי מטה לירידה של 0.3%. חלק מהותי מעדכון זה טמון בהערכה כי שכר הדירה צפוי לעבור למגמת ירידה בהמשך השנה, לאחר מגמת עלייה ממושכת של למעלה מעשור".

המדד ללא פירות וירקות ואנרגיה עלה ב-0.6%, וב-0.4% בשנה האחרונה. המדידה במארס היתה כמעט מלאה, למעט סעיף הנסיעות לחו"ל, (טיסות ושהייה) המהווה כ-4% מהמדד, וסעיף עריכת אירועים המהווה כ-1.5%. עם זאת, באפריל צפויה מדידה חסרה יותר ביחס למארס ויותר סעיפים ייזקפו למדד הכללי.

גוזלן מסביר כי "בחינת תמהיל המדד מעלה כי למעט העלייה בסעיף המזון לא נצפו עדיין השפעות משמעותיות של המשבר על המחירים. השפעת ההצטיידות במזון בעקבות המשבר החלה לבוא לידי ביטוי עם עלייה בסעיף זה בשיעור של 0.6% (תרומה של 0.075% למדד). סעיף המזון עלה ב-0.8% בלבד בהשוואה למארס אשתקד, וסביר כי העלייה בסעיף זה תימשך בחודשים הקרובים. מעבר לכך, עיקר התרומה למדד נרשמה מצד הגורמים העונתיים ובראשם: דיור (עלייה של 0.9%, ותרומה של 0.2% למדד, בעקבות עלייה של 1.2% במחירי דירות בבעלות שעלו ב-2.3% בשנה האחרונה) והלבשה והנעלה (עלייה של 3% ותרומה של 0.075% למדד)".

האופי החריג של המשבר מציב קושי רב בבניית תחזיות, שכן כל עוד לא מסומן מועד לפתרון רפואי, הרי שקשה לאמוד את משך הסגר והיקפו. מבחינת האינפלציה, הקושי גם נובע מכך שהמשבר מאופיין בזעזועי ביקוש והיצע סימולטניים. שכן, הפגיעה בצד ההיצע עלולה לאורך זמן לייצר פגיעה בשרשרת האספקה ולהוביל לעליות מחירים. בנוסף, המשבר הנוכחי צפוי להוביל לעלייה הדרגתית בהתבססות על ייצור מקומי על חשבון היבוא.

רפי גוזלן
רפי גוזלןצילום: ללא קרדיט

גוזלן טוען "יש בעיה נוספת במדידת האינפלציה על ידי הלמ"ס, מכיוון שהחרפת הסגר במשק החלה באמצע מארס והזקיפה של סעיפים (טיסות ושהייה בחו"ל, ועריכת מסיבות ואירועים) למדד הכללי היתה מתונה מאוד (כ-5.5% מהמדד). מבחינת המדדים הקרובים, הלמ"ס טרם פירסמה הבהרה לגבי המדידה בחודש זה, אך סביר שהיא תהיה חסרה במידה ניכרת וצפויה לנוע סביב 25%". עם זאת, למרות הפגיעה בצד ההיצע, באי.בי.אי צופים כי הפגיעה בצד הביקוש צפויה להיות דומיננטית יותר, בהשפעת העלייה המהירה והחדה בשיעור האבטלה והפגיעה שנלווית אליה בהכנסה.

"פגיעה חריפה בהכנסה של משקי הבית"

במהלך החודש האחרון נרשמה עלייה חדה במספר דורשי העבודה (למעלה מ-25% מהמועסקים), שלמעשה רובם נמצאים בחופשה ללא תשלום וזכאים לקבל דמי אבטלה. עם זאת, כפי שהדברים נראים כיום, החזרה לפעילות צפויה להיות איטית והדרגתית ולעתים מלווה בסגרים. בנוסף, חלק מהפעילות, בפרט זו המאופיינת בהתקהלות גבוהה צפויים לחזור לפעילות רק בשלבים מאוחרים יותר. לפיכך, עד שלא יסתמן פתרון רפואי למשבר, צפויה עליית מדרגה משמעותית בשיעור האבטלה ופגיעה חריפה בהכנסה של משקי הבית.

 עוד מעריכים באי.בי.אי כי הפגיעה בשכר עומדת כיום בסדר גודל של 15%-10%. בהנחה שבחודשים הקרובים תהיה חזרה של חלק מהמועסקים לפעילות, הפגיעה צפויה להתמתן. למרות זאת, עדיין צפויה פגיעה של 8%-5% בהכנסה. לפיכך, האי-ודאות לגבי משך המשבר וההשפעה השלילית על שוק העבודה, במקביל לאפקט עושר שלילי, צפויים להוביל לפגיעה משמעותית בביקושים בשנה הקרובה.

לשכת התעסוקה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבה
לשכת התעסוקה בתל אביב. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

גוזלן צופה כי סעיף מחירי הדירות בבעלות יהווה גורם משמעותי בהתפתחות האינפלציה בשנה הקרובה. גורם זה התאפיין בתרומה חיובית למדד בעשור האחרון, והיווה את החלק הארי בעליית מחירי המוצרים הבלתי סחירים במדד, כאשר ברקע הירידה במוצרים הסחירים משכה את האינפלציה לטריטוריה אפסית-שלילית.

עם זאת, ההידרדרות החריפה בשוק העבודה צפויה להוביל למפנה בסעיף זה, בכיוון שלילי. עוצמת ההרעה המסתמנת בשוק העבודה ומשך הפגיעה הצפויה מזכירים את המיתון של לפני כשני עשורים (האינתיפאדה השנייה וה-dot.com), מאשר את המשבר הפיננסי של 2008, שאותו צלח המשק הישראלי עם פגיעה מינורית בלבד, כאשר התנופה בענף הנדל"ן היוותה את אחת הסיבות הבולטות לכך.

בהשוואה לתקופה זו, המשק הישראלי מתאפיין כיום, בין היתר, באיתנות פיננסית גבוהה יותר, שייעור אבטלה נמוך יותר באופן ניכר, ולאחר עלייה מהירה בשכר הריאלי בשנים האחרונות. מנגד, לשלילה ניתן לציין בעיקר את העלייה במינוף של משקי הבית ובפרט החשש מפני משבר ממושך שיפגע בשוק הנדל"ן למגורים".

לאור האמור, מעדכנים באי.בי.אי כלפי מטה את תחזית האינפלציה לשנה הקרובה לירידה של 0.3%. במבט קדימה, ההשפעה של היחלשות הביקושים והעלייה באבטלה צפויים להיות מורגשים באופן משמעותי יותר במחצית השנייה של השנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker