מזומן הוא המלך החדש: רבוע נדל"ן גייסה 475 מיליון שקל

לפי מוטי בן משה, בעל השליטה בחברה, בימי האי ודאות הנוכחיים מוטב לחזק את היתרות הנזילות בעסקים ולהראות גמישות פיננסית ■ לטענתו, עם השלמת המהלכים הנוכחיים, "לרבוע נדל"ן יהיו נכסים נזילים ומסגרות אשראי מאושרות בסך של כ-1.3 מיליארד שקל"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בן משה
שלי אפלברג

2019 היתה שנה מעולה עבור קבוצת האחזקות אלון רבוע כחול בבעלות מוטי בן משה. ללא מגפת הקורונה שפגעה וממשיכה לפגוע באופן רוחבי במרבית העסקים ברחבי העולם וישראל, בעל השליטה היה יכול לחגוג את התוצאות הכספיות שהציגה אלון רבוע: רווח נקי המיוחס לבעלי המניות של 230.5 מיליון שקל ב-2019 לעומת 95.4 מיליון שקל ב-2018.

אבל מגפת הקורונה, שהובילה למשבר חמור בשוק העסקי, טרפה את הקלפים. בן משה, שבמהלך השנים ניסה להוריד את גיבנת החוב של הקבוצה, הבין שכל עוד לא ברור לאף אחד איך יסתיים משבר הקורונה - כדאי לו לרוץ לשוק בשביל לחזק את היתרות הנזילות בחברות הבנות. הסיבה: הרעה במצב הכלכלי של המשק בישראל - כגון ירידה בקצב הצמיחה במשק, העלאת יוקר המחייה, עלייה בשיעורי האבטלה וירידה בצמיחה לנפש - צפויים להשפיע לרעה על מצב עסקי החברות הבנות ועל יכולתן בעתיד לפנות לשוק בעת משבר. בין החברות הבנות ניתן למנות את דור אלון, רבוע נדל"ן נעמן ותחנת הכוח IPM.

מניית רבוע נדל"ן

הראשונה לפנות לשוק היא החברה הבת רבוע נדל"ן, המתמחה בפרויקטים של ייזום בתחום המסחר, מתחמים לוגיסטיים ומבני משרדים. החברה השלימה תוך שבוע גיוס של כ-475 מיליון שקל, באמצעות הרחבה של סדרות איגרות חוב ז' וח'. כך הגדילה את יתרות הנזילות שלה ל-700 מיליון שקל.

בן משה, המכהן גם כיו"ר החברה, הבהיר: "אנו עדיין פועלים להגדלת מסגרות אשראי בסך של כ-600 מיליון שקל מחמישה גופים, בנקים וגופים מוסדיים. אנו מאמינים שבעת הזאת חשוב לשמור על נזילות גבוהה וגמישות פיננסית, עם השלמת כלל המהלכים שאנו עובדים עליהם לרבוע נדל"ן יהיו נכסים נזילים ופיננסים ומסגרות אשראי מאושרות בסך של כ-1.3 מיליארד שקל".

הגיוס הנוכחי התחלק לשני חלקים. בערב החג גייסה החברה מהציבור כ-300 מיליון שקל ולגיוס זה צירפה החברה גיוס פרטי בסכום של כ-175 מיליון שקל. כ-120 מיליון שקל גויסו לסדרה ז' צמודת מדד מגובה בביטחונות ומדורגת -AA על ידי מעלות ו-Aa3 על ידי מידרוג, ולה מח"מ של 4.1 שנים. את האג"ח רכשו המשקיעים במחיר של 0.9845 שקל ל-1 שקל ערך נקוב.

כ-52 מיליון שקל גויסו באמצעות הרחבת אג"ח סדרה ח', שרכשו המשקיעים במחיר של כ-0.949 שקל ל-1 שקל ערך נקוב. איגרת חוב זו צמודת מדד מגובה בביטחונות ומדורגת -AA על ידי מעלות ו-Aa3 על ידי מידרוג, ובעלת מח"מ של 5.8 שנים.

הדמיה של פרויקט מגורים של רבוע נדל"ן, בתל אביבצילום: יסקי-מור-סיון אדר

את הצפי של קבוצת אלון רבוע על החברות הבנות ניתן היה לראות בדו"חות הכספיים שפורסמו באחרונה. לקבוצה 288,890 מ"ר של שטחי נדל"ן מניב בישראל. העובדה שמרבית נכסיה המניבים של הקבוצה מושכרים לשימוש של סופרמרקטים שהם עסקים המותרים להפעלה בתקנות לשער חירום יכולה להיות נקודת אור במצב המשבר הנוכחי. אך המשך של הסגר והעוצר הכלכלי ימשיך להשפיע לשלילה על שטחי הקמעונות והמסחר האחרים שסגורים בשל האיסור על התקהלות, וכן על מתחמי התדלוק של קבוצת הבת דור אלון.

הקבוצה ציינה כי החמרה בהתפרצות הנגיף בישראל צפויה גם לפגוע בדמי השכירות אותם היא מקבלת מהשכרת משרדים, במיוחד אם יגיע גל פיטורי עובדים – אך לעת זו היא לא צופה פגיעה מהותית בתחום זה. בנוסף, הבהירה כי תחום הבנייה למגורים עשוי לחוות שיבושים כתוצאה מהסגר. הקבוצה, שרשמה ב-2019 רווחי שיערוך בסך של 337 מיליון שקל בגין עלייה בשווי ההגון של הנדל"ן להשקעה נטו, מודעת לכך שמשבר הקורונה עלול להוביל לירידה בשווי הנכסים.

הפדיונות של נעמן העוסקת בפעילות קמעונית וסיטונית בתחום כלי הבית והטקסטיל נפגעו בשל סגירת כל סניפי הרשת. החברה הביעה חשש שמפעלים בהודו ובטורקיה בהם מייצרת החברה את מוצריה, יצמצמו את פעילותם עקב התרחבות מקרי הקורונה. לכן, החלה לבדוק חלופות אחרות כך שתוכל לחדש את המלאי הקיים שיספיק לה לחצי שנה. בינתיים החברה החלה לפעול לצמצום העלויות בגין שיווק, כוח אדם, הוצאות שכירויות והוצאות כל עובדי החנויות.

בינתיים בן משה הסביר במצגת האחרונה שפורסמה יחד עם הדו"חות כי לקבוצה יתרות נזילות גבוהות. לדור אלון מסגרות אשראי חתומות בסך של כ-700 מיליון שקל ולרבוע כחול יתרות נזילות בסך של כ-290 מיליון שקל במזומן ובנכסים פיננסים. מעניין יהיה לראות האם גם החברות האחרות ייפנו לשוק בשביל לחזק את המצברים לשעות משבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker