הנקמה של תשובה במידרוג: קבוצת דלק מסיימת את יחסיה עם חברת דירוג האשראי

כלכלני מידרוג הפחיתו לפני כשבועיים את דירוג איגרות החוב שהנפיקה דלק מרמה של A2 לרמה של Ca – המשקפת אירוע של חדלות פירעון ■ זו היתה הורדת דירוג אגרסיבית, שבה נחתך דירוג האשראי של דלק בכ-15 רמות דירוג

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: תומר אפלבאום

קבוצת דלק, בשליטתו של יצחק תשובה, הודיעה לחברת דירוג האשראי מידרוג על סיום ההתקשרות עמה. ההחלטה של דלק התקבלה לאחר שכלכלני מידרוג הפחיתו לפני כשבועיים את דירוג איגרות החוב שהנפיקה דלק מרמה של A2 לרמה של Ca – המשקפת אירוע של חדלות פירעון. זו היתה הורדת דירוג אגרסיבית, שבה נחתך דירוג האשראי של דלק בכ-15 רמות דירוג (נוצ'ים).

מניית קבוצת דלק

האנליסטים קובי רחמני, ליאת קדיש וסיגל יששכר (סמנכ"לית בחברה) כתבו כי "דירוג החברה משקף את הערכת מידרוג לכשל פירעון ברמת ודאות גבוהה באיגרות החוב שהנפיקה החברה, הנשענת על הערכתנו להרעה מהותית ברמת הנזילות והגמישות הפיננסית של החברה עם פרוץ משבר כלכלי ופיננסי עולמי חמור בשבועות האחרונים בעקבות התפרצות מגפת וירוס קורונה. אירוע קיצוני זה של מגפת הקורונה שהוביל להאטה בפעילות הכלכלית בסין ובעולם כולו, גרר גם ירידה בביקוש לתוצרי אנרגיה. במקביל, אי הסכמה בין חברות אופ"ק פלוס בדבר קיצוץ מקביל בתפוקות הנפט, הוביל לירידה חדה במחיר של חביות נפט".

בשונה ממידרוג, במעלות הפחיתו את דירוג החוב של קבוצת דלק רק בארבע רמות (נוצ'ים) מ-A ל-BBB מינוס – וזאת, אחרי שבועות שבהם נסחרו האג"ח של הקבוצה בתשואות תלת ספרתיות, המגלמות צפי לחדלות פירעון. מעלות הצמידה לדירוג תחזית שלילית, כלומר תיתכן הורדת דירוג נוספת בקרוב.

צילום: אלירן אביטל

מדלק נמסר: "הקבוצה הודיעה למידרוג על סיום ההתקשרות עימה ועל כך שמידרוג תחדל לשמש חברה מדרגת של הקבוצה. כל איגרות החוב של הקבוצה ימשיכו להיות מדורגות על ידי מעלות S&P. יודגש כי הסכם ההתקשרות בין החברה ובין מידרוג ממילא היה צפוי להסתיים במהלך הימים הקרובים, ומעלות מדרגת את מרבית אגרות החוב של הקבוצה למן היום הראשון להנפקתן. על פי הדירוג העדכני של מעלות אגרות החוב של הקבוצה מדורגות בדירוג של BBB- (דירוג השקעה)".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום