אלקו, לאומי פרטנרס ואלייד משלבים כוחות לרכישת דלק ישראל בכ-1.2 מיליארד שקל

העסקה נבנית כך שלאחריה, אלקו ואלייד יפרידו כוחות. אלקו, שתבצע את העסקה באמצעות החברה הבת סופרגז, ולאומי פרטנרס יחזיקו בתחנות התדלוק של דלק ישראל; בעוד אלייד תחזיק בתחנות הכוח

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: עופר וקנין
ערן אזרן

קבוצת אלקו, שבשליטת דני ומייקי זלקינד, ממשיכה להתרחב ולגדול – הפעם בחסות משבר הקורונה. אלקו, שהגיעה אל המשבר לא ממונפת ועם יתרות נזילות גדולות, חוברת לקבוצת אלייד ונמצאת במו"מ לרכישת חברת דלק ישראל מקבוצת דלק, שבשליטת יצחק תשובה. המגעים לעסקה נערכים במחיר מוערך של כ-1.2 מיליארד שקל.

גם לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות של בנק לאומי, משולבת בעסקה המתגבשת, כך שתחזיק בדלק ישראל ואף תעניק מימון לעסקה בצורה של הלוואות מזנין מלאומי פרטנרס או באמצעות מימון מלאומי. ככל שתגיע לשלביה הסופיים, לאומי פרטנרס עשויה להחזיק עד 20% מדלק ישראל, לפי המתווה בעסקה המשותפת שעשתה עם אלקו לרכישת סופרגז.

העסקה נבנית כך שלאחריה, אלקו ואלייד יפרידו כוחות. אלקו, שתבצע את העסקה באמצעות החברה הבת סופרגז, ולאומי פרטנרס יחזיקו בתחנות התדלוק של דלק ישראל; בעוד אלייד תחזיק בתחנות הכוח של דלק ישראל בשורק ובאשקלון. תחנות הכוח נמצאות בסמוך למתקני התפלת מים ומספקות את החשמל הדרוש להפעלתם.

יצחק תשובה

אלייד, שמנוהלת על ידי יגאל שרייבר (מנכ"ל), פועלת זה עשרות שנים בענפי הנדל"ן, התשתיות והרכב. אלייד היא בעלת השליטה בין היתר ביבואנית הרכב צ'מפיון מוטורס; UPS; יבואנית האלקטורניקה ניופאן; וחברת מוצרי החשמל מיניליין. הקבוצה הוקמה בתחילת שנות ה–60 על ידי איל ההון אהרן גוטווירט, שמת בראשית שנות ה–80 ולא השאיר אחריו יורשים. מאז 2006 משמש סוארי יו"ר חבר הנאמנים, שמונה לתפקיד לכל חייו.

דלק ישראל היא מנכסיה המרכזיים של קבוצת דלק. החברה מחזיקה ב-239 תחנות דלק ציבוריות - 178 בהפעלה עצמית שלה. אתרי התדלוק כוללים גם 196 חנויות נוחות, מתוכן 160 בהפעלת דלק ישראל והיתר בזכיינות. דלק ישראל היא חברה רווחית, שמגלגלת מחזור שנתי של 5 מיליארד שקל (כנגזרת ממחירי הדלק), ומניבה רווח שנתי של 100 מיליון שקל.

מייקי ודני זלקינד

גורם מקורב לדלק ציין שהקבוצה מנהלת מגעים עם מספר קבוצות שמתעניינות בדלק ישראל. בין המתעניינים: חברת OPC שבשליטת עידן עופר ביחד עם קרן התשתיות קיסטון; מנכ"ל פז לשעבר יונה פוגל שמייצג קבוצת משקיעים; קרן זרה הפועלת בתחום האנרגיה; וקרן התשתיות ג'נריישן קפיטל. אלקו ואלייד דרשו בלעדיות להמשך המו"מ, ואולם בקבוצת דלק – שפתחה חדר מצב למכירה – סירבו.

קבוצת דלק נמצאת בעיצומה של טלטלה בעקבות הנפילה במחירי הנפט. הנפילה נובעת ממשבר הקורונה, שחותך את הביקוש העולמי לאנרגיה, ומלחמת הנפט בין סעודיה לרוסיה. באחרונה שלחו מחזיקי האג"ח של קבותת דלק, להם היא חייבת כ-6 מיליארד שקל - מכתב שבו הזהירו שאם הקבוצה לא תחזק את נזילותה באופן מיידי, הם צפויים לנקוט באמצעים להבטחת זכויותיהם.

הבוקר הודיעה קבוצת דלק כי אסיפת מחזיקי האג"ח, שאמורה היתה להתקיים היום, נדחתה לשבוע הבא. באסיפה, שאמורה היתה להיעשות בשיחת ועידה טלפונית, אמורים היו המחזיקים לקיים דיון והתייעצות בנוגע לפעולות עתידיות, וכן לקבל סקירה של הנציגות, היועצים והנאמנים לפעולות שבוצעו עד כה.

ההחלטה לדחות את האסיפה התקבלה לאחר שתשובה מסר לנציגות שהוועדה המיוחדת, שהוקמה לבחון אפשרות של גיוס הון תסיים את דיוניה בימים הקרובים. ואולם, ייתכן שהדחייה נועדה למשוך זמן עד להשלמת מכירת דלק ישראל – שתכניס מזומנים לקבוצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker