אלביט מערכות תייצר 3,000 מכונות הנשמה לחולים שמצבם אינו קריטי

באלביט יתבססו על אב טיפוס של מכונות הנשמה לחולים שמצבם אינו חמור ופותח על ידי הסטארט-אפ Lifecan Medical - בעזרתן יתפנו מכונות הנשמה לחולים שמצבם חמור יותר ■ הייצור יתחיל בשבוע הבא במפעל של החברה הבת תעש ברמת השרון בקצב של 300 מכונות בשבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מחלקת חולי קורונה בביה"ח שיבאצילום: עופר וקנין

חברת אלביט מערכות תייצר החל בשבוע הבא 3,000 מכונות הנשמה שפותחו על ידי הסטארט-אפ Lifecan Medical בניסיון להקל על מצוקת המחסור במכונות הנשמה לחולי קורונה. יכולות הפיתוח והייצור של אלביט מערכות גויסו על ידי משרד הביטחון לטובת המאמץ לייצר מאגר מספיק של מכונות הנשמה.

מניית אלביט מערכות

החברה גויסה בעקבות הכישלון של משרד הבריאות לייבא מכונות הנשמה מגרמניה, סין וארה"ב. זאת לאחר שהספקיות במדינות אלה, כולל ג'נרל אלקטריק האמריקאית, הודיעו שלא יוכלו לעמוד בהתחייבויות קודמות שנתנו. ככל הנראה הביטולים הגיעו בשל המדיניות של ממשלות לחסום יצוא של ציוד רפואי שנמצא במחסור - ובעיקר בארה"ב. כיום יש בידי מערכת הבריאות 3,000 מכונות הנשמה. מלאי זה עלול שלא להספיק אם יתממש התרחיש שבתוך 4-3 חודשים יהיה צורך להנשים 5,000 חולי קורונה.

המנהלת למחקר פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) במשרד הביטחון פנתה לתעשייה האווירית, לחיל האוויר ולאלביט מערכות וביקשה מהן להעביר לייצור תעשייתי את האב הטיפוס של מכונות הנשמה שפיתחה Lifecan Medical, ובסופו של תהליך קצר נבחרה ההצעה של אלביט מערכות. מכונות ההנשמה של Lifecan Medical מיועדות לסיוע להפעלת הריאות בחולים שמצבם אינו חמור עדיין, ובכך יתפנו מכונות הנשמה לחולים שמצבם חמור יותר.

מהנדסיה של חברת תעש שבבעלות אלביט מערכות הצליחו לפתח בתוך שבועיים קו ייצור שייצר 300 מכונות הנשמה כבר בשבוע הבא. לאחר כך יגבירו את קצב הייצור ל-500 מכונות הנשמה בשבוע וכך ייצרו 3,000 מכונות הנשמה עד לסוף מאי. קו הייצור החדש, שיתבסס על קו ייצור ישן שהושמש במפעלה של תעש ברמת השרון, יתבסס על רכיבים שאנשי הלוגיסטיקה של אלביט מערכות ירכשו בחו"ל לאחר תהליך קצר של איתור מספר ספקים לכל אחד מהרכיבים החיוניים.

במקביל למעורבות של אלביט מערכות במאמץ להגדיל את הזמינות של מכונות הנשמה, עוסקות שתי החברות הביטחוניות הגדולות האחרות, התעשייה האווירית ורפאל, במאמצים דומים. התעשייה האווירית מייצרת עבור משרד הבריאות מכונות הנשמה של חברת אינווטיק הישראלית במפעל הטילים והלוויינים שלה וחברת רפאל מסייעת לחברת פלייט מדיקל לייצר מכונות הנשמה מתקדמות שמיועדות להנשמת חולי קורונה במצב חמור.

מכונת ההנשמה של אלביט מערכותצילום: medical lifecan

אודי ורד, מנכ"ל חטיבת היבשה באלביט מערכות, אמר ל-TheMarker שהחברה פנתה בתחילת משבר הקורונה למשרד הביטחון בהצעה לעזרה בכל תחום והופנתה לסטארט-אפ Lifecan Medical. אנשיו עובדים בארבע השנים האחרונות עם מפא"ת על פיתוח מכונת הנשמה אוטומטית קלה וקטנה שמיועדת לשדה הקרב, ומבוססת על מנשם שנמצא במחלקות רבות בבתי חולים.

לדבריו, החברה ולייפקן מדיקל מקווים לקבל ביום ראשון את אישור מכון התקנים שנרתם למאמץ, ולהתחיל בייצור לאחר חול המועד. ורד ציין שמכונת ההנשמה נבחרה על ידי הוועדה הרפואית המשותפת למשרד הבריאות ולמשרד הביטחון לאחר שעמדה בכל הקריטריונים הרפואיים, כולל פעולה של שעתיים לפחות כשהיא מנותקת מהחשמל ופועלת באמצעות סוללת גיבוי, וכולל אי הפרעה למכשור רפואי אחר.

ורד ציין שהצוות של אלביט מערכות החליט להתבסס על רכיבים שמיוצרים בישראל למעט שלושה-ארבעה רכיבים שיובאו. ההעדפה של רכיבים מתוצרת מקומית נועדה למנוע תלות באספקה מחו"ל שנחסמת בימים אלה על ידי ממשלות. בין השאר הועדפה סוללת הגיבוי של חברת אפסילור הישראלית מדימונה על פני סוללה גרמנית, אף שעלותה גבוהה יותר בכמה עשרות דולרים. אלביט מערכות אף שילמה חוב של כמה מאות אלפי שקלים של הסטארט-אפ Lifecan Medical, כדי להאיץ את הייצור בהתאם לצרכים של מערכת הבריאות.

מכונות ההנשמה של Lifecan ייוצרו בשני קווי ייצור של רכיבים אלקטרוניים במפעל תעש ברמת השרון שהוסבו לשם כך. הייצור ייעשה באמצעות 120 עובדים בשלוש משמרות שבכל אחת מהן 40 עובדים. אלביט מערכות בחרה להודות לעובדיה שהשתתפו במאמץ המואץ לפיתוח קו הייצור למכונות הנשמה באמצעות חלוקת 10,000 פרחים שנרכשו מחקלאים ישראלים - זאת כדי לסייע לחקלאות הישראלית להתמודד עם הירידה החדה בביקוש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker