אנרג'יאן לדלק: התמלוגים מכריש לא שווים 1.1 מיליארד שקל; זו הערכה מופרזת

אנרג'יאן שלחה מכתב ליוסי אבו, מנכ"ל דלק קידוחים, ובו טענה כי תחשיבי התמלוגים שמציגה השותפות אינם עולים בקנה אחד עם ההסכם בין הצדדים ■ בין היתר, אנרג'יאן טוענת כי הזכות לתמלוגים אינה חלה על תגלית כריש צפון, שמהווה כ-30% מעתודות הגז

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
האסדה הצפה של אנרג'יאן
האסדה הצפה של אנרג'יאןצילום: אנרג'יאן

אנרג'יאן התניעה מאבק חדש ביחס לזכות לתמלוגים ממאגרי הגז כריש ותנין. חברת האנרגיה היוונית, שמנוהלת בידי מתיאוס ריגאס, טוענת כי ההערכות שדלק קידוחים מציגה ביחס לשווי התמלוגים מכריש ותנין מופרזות ואינן משקפות את תנאי ההסכם בין הצדדים. לדו"חות הכספיים של 2019 צירפה דלק קידוחים הערכה שגוזרת שווי של 1.1 מיליארד שקל לתמלוגים.

אנרג'יאן, שבשליטת המשפחות ריגאס וטופוזוגלו, שלחה אתמול (ג') מכתב למנכ"ל דלק קידוחים, יוסי אבו, שבו נטען בין היתר, כי בהתאם להסכם שנחתם ב-2016, דלק זכאית לתמלוגים אך ורק בגין גז טבעי וקונדנסט - ולא ממכירה של נוזלים אחרים (Hydrocarbon liquids), כפי שהציגה דלק.

אנרג'יאן חולקת גם על היבטים הקשורים לתגלית החדשה שלה, כריש צפון, במסגרת הזכאות לתמלוגים. לטענת אנרג'יאן, המשא ומתן עם דלק קידוחים, כמו גם החתימה על ההסכם, קדמו לקידוח ולתגלית בכריש צפון - ולכן אין היא מחויבת בתשלום תמלוגים בגינה. תגלית כריש צפון מהווה כ-30ֵ% מסך עתודות הגז שהוערכו במאגרי כריש-תנין.

הזכות לתמלוגים מכריש ותנין מוחזקת בידי כמה חברות מקבוצת דלק, שבשליטתו של יצחק תשובה: דלק קידוחים, קבוצת דלק ודלק אנרגיה, וכהן פיתוח. בגין התמלוגים אמורה אנרג'יאן לשלם נתח קבוע מההכנסות, לפי מדרגות: טרם תשלום היטל ששינסקי - 7.5%; ולאחריו - 8.25%.

מנכ"ל אנרג'יאן, מתיוס ריגאסצילום: עופר וקנין

בדו"חות ל-2019 צירפה דלק קידוחים הערכת שווי מעודכנת לתמלוגים, שהוכנה על ידי GSI ייעוץ כלכלי (חברה בת של גיזה). שווי התמלוגים לכלל הזכאיות נאמד בכ-1.1 מיליארד שקל, לפי שיעור היוון של כ-11%. כ-600 מיליון שקל מיוחס לחלקה של דלק קידוחים, כ-410 מיליון שקל לקבוצת דלק ולדלק אנרגיה, והיתרה לכהן פיתוח. בימים אלה מנסה קבוצת דלק למכור או לאג"ח את התגמולים מכריש ותנין - כך שהמחלוקת החדשה עשויה להקשות על ההליך.

באוגוסט 2016 רכשה אנרג'יאן מדלק קידוחים את הזכויות במאגר כריש-תנין כמתחייב במתווה הגז. עבור המאגרים שילמה אנרג'אין 40 מיליון דולר במזומן, בתוספת 108.5 מיליון דולר, שמשולמים בעשרה תשלומים שווים החל בקבלת החלטת ההשקעה במאגרים (מארס 2018).

העסקה - מסיבה שאינה ברורה גם היום - לא כללה את רכיב התמלוגים מהמאגרים. זאת, כנראה על רקע פרשנות מקלה של דלק קידוחים לסעיפי מתווה הגז. לפני כמה שנים חייב משרד האנרגיה את דלק קידוחים למכור את הזכות לתמלוגים ממאגר תמר, בנוסף למכירת הזכויות הישירות (31.25%). דלק קידוחים שללה את קביעת המשרד, אך מכרה בכל מקרה את הזכאות לתמלוגים מתוך שיקולים עסקיים - רצון להנזיל את הנכס.

עתודות הגז המוכחות והצפויות (2P) במאגרי כריש תנין מוערכות ב-62 מיליארד מ"ק (BCM), לצד 31.8 מיליון חביות קונדנסט (חומר גלם להפקת נפט) או נפט קל, כך לפי האומדן הטוב ביותר (Best Estimate). התגלית בכריש צפון כוללת 25 BCM גז טבעי, ו-34 מיליון חביות קונדנסט או נפט קל. כלומר, כלל העתודות במאגר הן 87 BCM גז - בערך רבע מהכמות במאגר תמר.

נכון לסוף 2019, הושלמו 72% מפרויקט כריש. בשבוע שעבר עידכנה אנרג'יאן כי גוף אסדת הטיפול הצפה (FPSO) של כריש יצא מהמספנה בסין לעבר מספנה בסינגפור, שם צפויות המשך עבודות ההרכבה והשלמת האסדה. לכריש הסכמים חתומים למכירת גז בכ-5 מיליארד מ"ק (BCM) בשנה ו-0.6 BCM בחוזים מותנים. הזרמת הגז צפויה במחצית הראשונה של 2021.

מדלק קידוחים נמסר: "הזכות לתמלוגים מהווה רכיב מרכזי מהתמורה בגין מכירת מאגרי כריש ותנין. דלק קידוחים תעמוד בכל עקרונות ההסכם כפי שגם עוגן בספר הנפט, ואנו בטוחים שאף צד לא ינסה לחמוק מהתחייבויותיו. אנו מאחלים לאנרג'יאן חג שמח ומקווים שיצליחו לעמוד בלוחות הזמנים שהוגדרו להפקה מסחרית מכריש תנין, שכן התמלוגים ישלמו על פי ההפקה בפועל ולא על בסיס הערכות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker