קרן ב-7 מיליארד שקל לעסקים גדולים? האוצר מבקש מהכנסת ערבויות ב-720 מיליון שקל בלבד

קרן ההלוואות לעסקים גדולים שמקים משרד האוצר תוגבל לעסקים בעלי מחזור שנתי של 200 מיליון שקל ומעלה - במקום 400 מיליון

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד
מנכ"ל משרד האוצר שי באב"דצילום: עופר וקנין

משרד האוצר פנה לוועדת הכספים הזמנית בכנסת בבקשה לאשר ערבות של הממשלה לשם הקמת קרן הלוואות לעסקים גדולים שנפגעו ממשבר הקורונה. על פי התוכנית הכלכלית שעליה הכריזו ראש הממשלה ושר האוצר ב-30 במארס, הקרן היתה אמורה להסתכם ב-7 מיליארד שקל - אלא שלפי הודעה שפירסם הערב (שלישי) משרד האוצר, הקרן תסתכם ב-6 מיליארד שקל.

בבקשה לוועדת הכספים, ביקש משרד האוצר מסגרת ערבויות בסך 720 מיליון שקל בלבד – שפירושה כי שיעור הערבות על תיק ההלוואות הכולל יהיה 12%. במשרד אומרים כי גם סכום ההלוואות מהקרן, 6 מיליארד שקל, יוגדל אם יהיה בכך צורך.

על פי משרד האוצר, ההלוואות יינתנו לעסקים שהכנסותיהם השנתיות 200 מיליון שקל ומעלה (במקום 400 מיליון שקל ומעלה, כפי שהוצע בתוכנית הכלכלית) "בענפים שנפגעו ממשבר הקורונה". ההלוואות יוכלו להיות בגובה של עד 8% ממחזור ההכנסות השנתי או 100 מיליון שקל - הנמוך מבין השניים. 

קרן ההלוואות לעסקים קטנים ובינוניים אמורה להעניק הלוואות בסכום של עד 20 מיליון שקל לכל היותר לעסקים שהכנסותיהם השנתיות עד 400 מיליון שקל. על פי משרד האוצר, "עסקים בעלי מחזור הכנסות שנתי הנע בין 200 ל-400 מיליון שקל יוכלו לבחור לאיזו קרן לפנות, בהתאם לצורכיהם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker