יורם גביזון

חברת אל על מנסה את האופציה האחרונה שנותרה בידה לפני כניסתה להליך פירוק. החברה שמנוהלת על ידי גונן אוסישקין פנתה לממשלה וביקשה סיוע כדי להתמודד עם ההשלכות של משבר הקורונה על ענף התעופה.

הבקשה הוגשה לאחר שצוות של משרד האוצר בראשות המנכ"ל שי באבד ובהשתתפות החשב הכללי רוני חזקיהו וראש אגף התקציבים שאול מרידור החליט לדחות את חבילת הסיוע שביקשה אל על. חבילה זו כללה ערבות מדינה בשיעור 80%-75% להלוואה בסכום של 250 מיליון דולר שתקבל מבנק דיסקונט לתקופה של 7-5 שנים וערבות מדינה של 150 מיליון דולר לתשלום קרן וריבית ודמי חכירה על 16 מטוסי דרימליינר שהחברה רכשה וחכרה.

אל על אמורה לפרוע השנה תשלומי קרן וריבית ודמי חכירה על מטוסים אלה בסכום כולל של 330 מיליון דולר. הדיונים על חבילת הסיוע הופסקו לאחר שהמדינה סירבה לבקשת בנק דיסקונט להתחייב לערוב להלוואה שייתן לאל על גם אם יתממשו תרחישים פסימיים יותר מאלו שהתוכנית הכלכלית שחברת אל על הציגה לדרישת משרד האוצר מבוססת עליהם.

מנכ"ל אל על גונן אוסישקין ויו"ר החברה אלי דפסצילום: סיוון פרג'

תוכנית זו נבנתה לבקשת משרד האוצר תחת ההנחה שתקופת ההדממה של החברה תסתיים ביולי 2020 והחברה תחל את תקופת ההתאוששות. התוכנית שהוכנה בסיוע ובאישורה של חברת BDO כללה פיטורי 1,500 מ-6,500 עובדי אל על ושינויים בהסכמי העבודה במטרה לייעל את פעילותה. התוכנית הייתה אמורה להקטין את הוצאות התפעול של החברה ב-200 מיליון דולר לשנה ולאפשר לה בכך לפרוע את ההלוואה שתקבל מבנק דיסקונט בנוסף לעומס המימוני הרובץ עליה עוד לפני קבלת ההלוואה.

תוכנית זו לא הייתה מקובלת על ועד העובדים בראשות שרון בן יצחק שהתנגד למספר העובדים שיפוטרו, דרש פיצויים מוגדלים לעובדים שיפוטרו והתנגד לשינוי הסכמי העבודה הקיבוציים.

אל על מקווה שממשלת ישראל תלך בדרכם של הממשל האמריקאי שהבטיח חבילת חילוץ של 61 מיליארד דולר ליצרניות המטוסים ולחברות התעופה; ממשלת נורבגיה שהחליטה על סיוע של 530 מיליון דולר ל-3 חברות התעופה המקומיות; ממשלות שבדיה ודנמרק שהציעו ערבות מדינה של 320 מיליון דולר לחברת סאס; ממשלת סינגפור שהעניקה סיוע של 13 מיליארד דולר לסינגפור איירליינס שנחשבת לאחת מחברות התעופה הטובות בעולם; וממשלת אוסטרליה שתעניק חבילת סיוע של 715 מיליון דולר לחברות התעופה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker