דחייה בשנתיים: בנק לאומי מקל על לוקחי המשכנתאות

הבנק הודיע כי יעמיד משכנתא לרוכשי דירות שעומדים בתנאים לרבות רוכשים בחל"ת, עם אפשרות לדחיית תחילת התשלומים בשנתיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מנופים באתר בנייה בראשון לציון
מנופים באתר בנייה בראשון לציוןצילום: אייל טואג

בנק לאומי, המנוהל על ידי חנן פרידמן, הודיע היום (א') על כמה מהלכים בתחומי המשכנתאות והנדל"ן שנועדו לסייע ללקוחות למזער נזקים בעקבות התפשטות נגיף הקורונה. המהלך הראשון של לאומי: משכנתא לרוכשי דירות שעומדים בתנאי המבצע, לרבות רוכשים שמצויים בחופשה ללא תשלום (חל"ת), עם אפשרות לדחייה בשנתיים את תחילת תשלומי המשכנתא (גרייס). העמדת המשכנתאות עם אפשרות דחייה שכזו תחל בקרוב, לאחר השלמת האישורים הרגולטוריים הנדרשים.

חנן פרידמן, מנכ"ל לאומיצילום: כפיר סיון

בלאומי מציינים כי לא יהיה מדובר באישור כוללני – זאת להבדיל מהמהלך הקודם של הבנק של דחיית תשלומי המשכנתא בשלושה חודשים שממנה יכול ליהנות כל מי שפנה לבנק בבקשה לכך. בלאומי מעריכים כי הדחייה תסייע ללקוחות לא מובטלים שבשלב זה ההכנסה שלהם נפגעה אך בעתיד הם ישובו לשוק העבודה באופן מלא.

בלאומי טוענים כי ההכנסה המצרפית של משק הבית צריכה להיות פי 3.3 מההחזר החודשי של המשכנתא. זאת בזמן שההתייחסות הנה להשתכרות של רוכשים כפי שהיתה לפני המשבר וכן הפעלת הנחה של 10% על אותה השתכרות. בנוסף לכך, יעריכו בלאומי באילו מקצועות שבבנק ישנה סבירות גבוהה יותר לחזרה לעבודה לאחר המשבר. גם נוטלי משכנתאות שלא יצאו לחל"ת יוכלו לקבל דחייה, אך עליהם לשלם את תשלומי הריבית.

כך למשל, אם היה מדובר בלקוח שהבנק התכוון לתת לו מימון של 70%, כעת הבנק ייתן לו מימון נמוך יותר, סביב 65% מערך הנכס. זאת משום שהריבית הנצברת בשנתיים שבהן הוא אינו משלם אותה, תצטרף לחוב הקרן. כך הסכום יגיע ל-70% משווי הדירה.

הבנק עוד הודיע כי יאפשר ליזמים ולקבלנים המעורבים בפרויקטים שמלווים על ידי הבנק, להציע ללקוחותיהם - רוכשי הדירות – לקחת משכנתא ללא תשלום קרן וריבית, עד למועד מסירת הדירה ו/או לתקופה של עד ארבע שנים – המוקדם מביניהם. זאת על מנת לאפשר לאותם רוכשים לבצע עסקות גם בתקופת אי הוודאות כיום. למעשה מי שיישא בעלות הדחייה הם הקבלנים שיעמדו בפני הדילמה - אם לספוג את אותה הדחייה במקום לתת הנחה לרוכשים פוטנציאליים או לחלופין להעמיס זאת על הרוכשים.

בנוסף, לאומי יאפשר גם לקחת "משכנתא טוטאל דיגיטלית" – זאת ללא צורך בהגעה לסניף הבנק בשום שלב, אף לא לצורך חתימה על מסמכי המשכנתא הסופיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker