אנרג'יאן: "הזרמת הגז ממאגר כריש - במחצית הראשונה של 2021"

אנרג'יאן דיווחה הבוקר כי גוף האסדה הצפה (FPSO) של מאגר כריש יצא מהמספנה בסין לעבר סינגפור להרכבת המבנה העילי ■ האסדה השלמה צפויה לצאת לישראל בסוף השנה ■ עוד דווח כי נכסי הנפט באלג'יריה יוחרגו מעסקת אדיסון ■ שווי העסקה נטו - 350 מיליון דולר

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר כריש
מאגר כרישצילום: אנרג'יאן

אנרג'יאן נפט וגז, המחזיקה (70%) במאגרי כריש ותנין לצד קרוג'ן קפיטל (30%), דיווחה הבוקר (ו') בלונדון, כי גוף אסדת הטיפול הצפה (FPSO) של כריש יצא מהמספנה Cosco Shipyards בסין לעבר מספנה בסינגפור, שם צפוי המשך עבודות ההרכבה והשלמת האסדה - בהתאם ללוח הזמנים עליו עידכנה החברה.

האסדה הצפה עתידה לטפל בגז הטבעי אשר יופק במאגר כריש. האסדה תמוקם על פי הבאר - במרחק של כ-90 ק"מ מן החוף במים הכלכליים של ישראל, שם יבוצע באמצעותה תהליך ההפקה והטיפול בגז וממנה יוזרם הגז לישראל כבר במחצית הראשונה של 2021.

חיתוך הפלדה הראשון לאסדה התרחש בנובמבר 2018. העבודות בסין כללו 5 מיליון שעות עבודת אדם ללא פגיעות (LTIs). נכון לסוף 2019, הושלמו 72% מפרויקט כריש. לאנרג'יאן הסכמים חתומים למכירת גז בהיקף של כ-5 מיליארד מ"ק (BCM) בשנה ו-0.6 BCM בחוזים מותנים, שייהפכו למחייבים עם פרסום דו"ח המשאבים לגבי כריש צפון.

אנרג'יאן פירסמה עדכון בנוגע לעסקת שחתמה ב-2019, וטרם הושלמה, לרכישת נכסי הגז והנפט של חברת אדיסון בכ-750 מיליון דולר. אנרג'יאן מסרה כי חתמה עם המוכרת על הסכם להחרגת הנכסים של אדיסון באלג'יריה, שמהווים חלק קטן מהפורטפוליו. בהתאם להסכמות ובעקבות ההחרגה, יופחת סכום הרכישה בכ-150 מיליון דולר, כלומר לכ-600 מיליון דולר.

אנרג'יאן הוסיפה כי היא פועלת להשלמת עסקת הרכישה של נכסי אדיסון במהלך 2020. עוד בסמוך לאחר השלמת העסקה, תושלם מכירת נכסי הנפט בים הצפוני שנרכשו מאדיסון בתמורה ל-250 מיליון דולר (ו-30 מיליון דולר מותנים בנוסף). כלומר, עלות העסקה נטו, צפויה להסתכם עבור אנרג'יאן בכ-350 מיליון דולר בלבד.

מניית אנרג'יאן - כמו יתר מניות האנרגיה - נפלה ב-35% מתחילת 2020 בעקבות משבר הקורונה ומלחמת המחירים המתחוללת בשוק הנפט בין רוסיה לסעודיה. לאחר הנפילה, שווי החברה ירד לכ-4.9 מיליארד שקל.

הכנסות אנרג'יאן הסתכמו ב-2019 ב-76 מיליון דולר, ירידה של 15% ביחס לתקופה המקבילה ב-2018. הירידה נבעה מקיטון בהפקה בפרויקטים ביוון. פעילות החברה הניבה הפסד תפעולי של 94 מיליון דולר, בהשוואה לרווח תפעולי של 24 מיליון דולר ב-2018. ההפסד מיוחס בעיקר לביצוע הפחתות חשבונאיות בשווי פרויקט פרינוס ביוון, בעקבות הירידה במחיר הנפט, הנחות מחיר ללקוחות ושינוי בתחזית ההפקה של השדה.

הרווח התפעולי התזרימי של אנרג'יאן לפני הוצאות אקספלורציה (Adjusted EBITDAX) הסתכם ב-2019 ב-36 מיליון דולר, בהשוואה ל-52 מיליון דולר ב-2018 - ירידה של 30%. החברה ביצעה בשנה החולפת השקעות הוניות (CAPEX) של 685 מיליון דולר. נכון לסוף דצמבר 2019, ההון העצמי המיוחס לבעלי החברה הסתכם בכמיליארד דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker