"מה יקרה לשוק הדיור אם אנשים יבינו שהם יכולים לעבוד בת"א ולגור בחריש?"

כך שאל היום עמית בירמן, סמנכ"ל הכספים של שפיר הנדסה, בכנס הווירטואלי של הבורסה, והוסיף: "ייתכן כי שוק הנדל"ן המניב והמשרדים ייפגע מהמשבר" ■ ישי טריגר ממידרוג: "שוק התשתיות אינו חסין למיתון"

שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמית בירמןצילום: מוטי מילרוד
שלי אפלברג

ענף התשתיות בישראל ממשיך, לפי שעה, לתפקד באופן מלא. בכנס וירטואלי שנערך הבוקר (חמישי) בבורסה לניירות ערך בתל אביב בהובלת יניב פגוט, מומחה לשוק ההון, התייחסו בכירים להשפעות המשבר על הענף. "שוק התשתיות אינו חסין בפני מיתון", אמר ישי טריגר, סמנכ"ל וראש תחום מימון מובנה פרויקטים ותשתיות במידרוג.

בהתייחס לנקודות התורפה של תוכניות תשתיות בעולם, אמר טריגר כי "הפגיעה במנפיקות מתונה ביחס למנפיקים אחרים, אך צריך לשים לב להבדל בין הפרויקטים". לדבריו, לפרויקטים שנמצאים בשלב הקמה יש חשיפה גדולה להזמנת ציוד מחו"ל, וקווי ייצור עלולים להתעכב. "מדובר במשבר נקודתי, שעלול להוביל לקושי קיומי. צריך להבחין גם בין פרויקטי שירות שחשופים ללקוחות ומשתמשי קצה. למשל, בכבישי אגרה, רמת הרגישות בעת המשבר גבוה שכן הלקוחות פחות משתמשים בכבישים וצריך להתחיל לבחון את השלכות הפגיעה. חייבים לבדוק אם לזכיינים קיימת רשת ביטחון ומה יש בה, ואם היא תופסת אותם עם הראש מעל המים", הוסיף טריגר.

עמית בירמן, סמנכ"ל הכספים של שפיר הנדסה, סבור כי הענף לא נמצא במצב שבו צריך לממש את רשתות הביטחון, ואמר כי הם נערכים ליום של החזרה לשגרה. "השוק צפוי להשתנות", אמר בירמן. "אנשים יתרגלו לעבוד מהבית, וייתכן כי שוק הנדל"ן המניב והמשרדים ייפגע".

ישי טריגרצילום: ללא קרדיט

לדבריו שפיר הנדסה, שאינה מחזיקה בנדל"ן מניב בהיקפים גדולים, בונה בעיקר למגורים. "השאלה מה יקרה לשוק הדיור מעתה והלאה אם אנשים יבינו שהם יכולים לעבוד בתל אביב ולגור בחריש. לכן אנו דנים כבר עתה איך המשבר ישנה את הטעמים של הציבור ומה תהיה ההשפעה על הפעילות העסקית שלנו". 

נזילות, יציבות וחיוניות

"לשיכון ובינוי יש יתרות נזילות בהיקף של 2.5 מיליארד שקל", אמר אלון רווה, סמנכ"ל כספים ומנכ"ל חברת הזכיינות בשיכון ובינוי. "מבחינת יציבות פיננסית, אין לנו קושי להתמודד עם המשבר". 

לדברי רווה, מקבית הפרויקטים בעולם נמשכים, בשל ההחלטות להמשיך לאפשר פעילות בנייה. "ההשפעה לרעה על הפעילות בשל העבודה מהבית, הפעילות החלקית של העובדים וההאטה בסגירת עסקות תהיה זמנית. יש לנו צבר קרקעות של 16.5 אלף יחידות דיור, עם הכנסות פוטנציאליות של מיליארדים. אנחנו לא מתביישים לממש נכסים, כפי שמכרנו את מנהרות הכרמל וכבישי הצפון".

אלון רווה. שיכון ובינוי אנרגיה מתכננת להשתמש בתמורת ההנפקה, בין השאר, לפירעון תשלום קרן ראשון וריבית של הלוואה ממשקיעים מוסדייםצילום: עופר וקנין

גם בירמן התייחס לסוגיית הנזילות של שפיר, ואמר כי "החברה נערכה למשבר ללא שם לאורך זמן עם מסגרות אשראי גדולות. כרגע, משכנו את המסגרות והכסף נמצא במזומן בקופת החברה. רוב החוב שלנו נמצא ככסף מזומן, לכן לא נראה לנו שיש חשש שיהיה בעיה עם תשלום החוב".

"העבודה שלנו ממשיכה כרגיל כי הוכרזנו כמפעל חיוני", אומר בירמן. "הקמנו צוות ייעודי להיערכות למשבר, עם דגש על שרידות. חילקנו את העבודה למשמרות שלא מתחלפות ביניהן, כך שקבוצה מסוימת של עובדים לא תיחשף לשאר. כך שאם משמרת אחת נחשפת לנגיף - המשמרות האחרות לא יחשפו. אם הצעדים של הממשלה יהיו יותר דרסטיים ויסגרו גם את הפעילות שלנו - אז יהיו עיכובים בפרויקטים". 

בהתייחס לשאלה אם אנו צפויים לראות גל של הורדות דירוג בקרוב, אמר טריגר כי "חשוב לנו לא לקבל החלטות על בסיס פאניקה. אנו פועלים בצורה מהירה ומזהירים לגבי כל מנפיק, ככל שידרשו צעדים נוספים - נטפל".

מחירי הנפט וחברות מקומיות

מחירי הנפט נפלו בכמעט שני שלישים מתחילת השנה, בגלל הירידה בביקוש לאנרגיה ומלחמת המחירים. "הירידה החדה במחירי הנפט עלולים להשפיע על סיכוני האשראי של החברות הפועלות בתחום הגז, אך קשה לדעת מה ההשלכות. צריך לבחון זאת לאורך זמן", אמר טריגר. "לא כל חברה תושפע באופן זהה. יש הבדל בין מי שנשענת על ייצוא למדינות השכנות לבין מי שנשענת על מכירות לשוק המקומי". לדבריו, חברות שלא צריכות למחזר חוב יצליחו לעבור את התקופה טוב יותר.

"ההאטה הכלכלית שצפויה להיות עלולה להשפיע על סקטור הגז הישראלי. ברגע שמגבילים את הפעילות המשקית יש לכך השפעה על צריכת החשמל, שמהווה את צרכן הגז הטבעי הגדול במשק", הוסיף טריגר. "משבר הקורונה מוביל אותנו לבחון את היכולת של הצרכנים המצרים והירדנים לעמוד מאחורי החוזים שנחתמו, גם כשמחירי הגז בעולם ירדו באופן חד. המשקיעים גם יצטרכו לראות מה קורה עם מחזור החוב בלווייתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker