ניצחון לטבע: גברה על איליי לילי במשפט פטנטים על התרופה אג'ובי לטיפול במיגרנה

בית משפט בארה"ב קבע ששלושה פטנטים שרשמה טבע על התרופה למיגרנה תקפים ■ בעקבות ההחלטה תוכל טבע להתקדם בתביעה נגד איליי לילי על הפרת הפטנטים ■ טבע תתרום לבתי חולים בישראל 2 מיליון טבליות של תרופה נגד מלריה לשימוש חירום נגד נגיף הקורונה

יורם גביזון
שתפו בפייסבוק
מנכ"ל טבע, קור שולץ
מנכ"ל טבע, קור שולץצילום: Amir Cohen / REUTERS

חברת טבע זכתה היום בניצחון משפטי חשוב, לאחר שבית המשפט לערעורים של משרד הפטנטים האמריקאי דחה את העתירה שהגישה החברה המתחרה של טבע, איליי לילי, לבטל שלושה פטנטים שטבע רשמה על התרופה המקורית נגד מיגרנה אג'ובי (Ajovy).

בית המשפט קבע כי שלושת הפטנטים תקפים. התביעה הוגשה כדי לסכל תביעה אחרת שהגישה טבע נגד איליי לילי ב-2018, ובו טענה שהתרופה של איליי לילי לטיפול במיגרנה Emgality מפרה את הפטנטים שעל תקפותם עירערה איליי לילי.

החלטת משרד הפטנטים האמריקאי התקבלה חמישה שבועות לאחר שאותה ערכאת ערעור קיבלה את עתירתה של איליי לילי, שטענה כי שישה פטנטים אחרים שטבע רשמה על אג'ובי אינם תקפים, ולא היו צריכים להירשם מלכתחילה - מכיוון שאינם מבוססים על חדשנות.

עם הזכייה במשפט הפטנטים תתחדש התביעה של טבע נגד איליי לילי, שהוקפאה עד לבירור סופי של התביעה שהגישה איליי לילי נגד הפטנטים שרשמה טבע על התרופה. טבע ואיליי לילי הגיעו לפשרה במשפט פטנטים דומה שהתנהל באירופה, ואיליי לילי משלמת לטבע תמלוגים על מכירות התרופה Emgality באירופה.

טבע השיקה את אג'ובי בספטמבר 2018, אך זכתה בהצלחה מסחרית חלקית בלבד. מכירות אג'ובי הגיעו ל-96 מיליון דולר ב-2019 ול-25 מיליון דולר בכל אחד משני הרבעונים האחרונים 2019, לעומת יעד מכירות של 150 מיליון דולר שנקבע לתרופה ל-2019.

התוצאות המאכזבות של אג'ובי נגרמו, בין השאר, מכך שרמת המחירים של התרופות נגד מיגרנה נמוכה ב-50% ממה שטבע העריכה לפני השקת אג'ובי, ומכיוון שעד לאחרונה טבע לא קיבלה אישור למזרק להזרקה עצמית של התרופה.

מכירותיה של Emgality, שמבוססת על מנגנון פעולה זהה לזה של אג'ובי, הסתכמו ב-66 מיליון דולר ברבעון הרביעי של 2019, 63 מיליון דולר מסכום זה מקורם במכירות בארה"ב.

מכירותיה של Emgality ב-2019 כולה הסתכמו ב-163 מיליון דולר, מהם 155 מיליון דולר בארה"ב.

תרומה לבתי חולים בישראל ובארה"ב

בתוך כך, נודע כי טבע תרמה למדינת ישראל 2 מיליון טבליות של התרופה Hydroxychloroquine, שהיא תרופה למלריה ולזאבת לצורך טיפול חירום בנגיף הקורונה.

התרופה אושרה אתמול על ידי ה-FDA  לצורך טיפול חירום בקורונה, וטבע הודיעה בשבוע שעבר שתתרום 10 מיליון טבליות של התרופה לבתי חולים בארה"ב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker